– København er en fantastisk by

Rodrigo Huescas erklærer sig glad og tilfreds i Danmark.



Det kan godt være, at de stadig er utilfredse i Cruz Azul over Rodrigo Huescas' skifte til Danmark og FC København, men landsholdsbacken fra Mexico afviser nu, at han på nogen måde har fortrudt sit skifte.

Det kunne han fortælle efter søndagens mexicanske testkamp mod det spanske klubhold Valencia.

21-årige Rodrigo Huescas skiftede i sommer fra Cruz Azul i Mexico til danske FC København, men det skete ikke i god ro og orden og med to enige klubber. Backen havde en klausul i sin kontrakt, der gjorde, at han kunne købes for et sted mellem 14 og 15 millioner kroner, og det udnyttede FC København til at hente ham ind på en femårig kontrakt.

Sagen stoppede dog ikke der, for Cruz Azul har siden luftet stor utilfredshed med backens agenter, og sagen er da også bragt videre til FIFA, der skal vurdere, om der er foregået noget ulovligt.

I sidste uge fortalte Cruz Azul-præsident, Victor Velazquez, at han stadig er sur og irriteret over Rodrigo Huescas' afsked med klubben.

– Han er en knægt, der ankom i en alder af 12 år og fik alle muligheder. Man beskytter dem, og så kommer der folk og giver dem gode ideer, og alt ændrer sig fra det ene øjeblik til det andet.

– Jeg sagde til ham "hvis du vil væk, så skal vi nok hjælpe og støtte dig. Vi skal nok gøre alt for, at din drøm om at tage til Europa går i opfyldelse". Men jeg tror, det er et spørgsmål om kommunikation, værdier og forståelse, siger præsidenten, der håbede på at score en langt større transfersum på backtalentet, sagde præsidenten til ESPN.

En del af irritationen skyldes blandt andet, at man i flere måneder havde forhandlet om en ny aftale, men så endte Huescas altså med at rejse til FC København.

Rodrigo Huescas har ikke svaraet direkte på kritikken, men erklærer sig overordentligt tilfreds i det danske.

– København er en fantastisk by, og vi har også et godt hold. Personligt er jeg meget glad der, og jeg har arbejdet meget hårdt for at spille og være på 100 procent, siger han ifølge  vamoscruzazul og fortæller om det landshold, han i juni fik debut for, og som han spillede for søndag i testkampen mod Valencia:

– Jeg må takke landstræneren (Javier Aguirre) og Rafa Marquez (assistent) for at give mig muligheden. Det er en smuk oplevelse at repræsentere sit land  – endnu mere foran vores egne fans, siger han.

Det endte 2-2 mellem Mexico og Valencia i et opgør, der blev spillet i Mexico. Rodrigo Huescas blev indskiftet.





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

OB – FC København

Tidligere FCK-talent skifter

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

AGF-profil overvejer karrierestop

– Stemningen i FCK er håbløs!

Cooper afslører: Han starter inde



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

– Pinligt for rigtig mange at se

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Kæmpe Superliga-comeback

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Yoram Zague sigtet i Danmark

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

Vejle får fredagstæv i Farum

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Høgh hyldes af UEFA

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber