– København er en fantastisk by

Rodrigo Huescas erklærer sig glad og tilfreds i Danmark.



Det kan godt være, at de stadig er utilfredse i Cruz Azul over Rodrigo Huescas' skifte til Danmark og FC København, men landsholdsbacken fra Mexico afviser nu, at han på nogen måde har fortrudt sit skifte.

Det kunne han fortælle efter søndagens mexicanske testkamp mod det spanske klubhold Valencia.

21-årige Rodrigo Huescas skiftede i sommer fra Cruz Azul i Mexico til danske FC København, men det skete ikke i god ro og orden og med to enige klubber. Backen havde en klausul i sin kontrakt, der gjorde, at han kunne købes for et sted mellem 14 og 15 millioner kroner, og det udnyttede FC København til at hente ham ind på en femårig kontrakt.

Sagen stoppede dog ikke der, for Cruz Azul har siden luftet stor utilfredshed med backens agenter, og sagen er da også bragt videre til FIFA, der skal vurdere, om der er foregået noget ulovligt.

I sidste uge fortalte Cruz Azul-præsident, Victor Velazquez, at han stadig er sur og irriteret over Rodrigo Huescas' afsked med klubben.

– Han er en knægt, der ankom i en alder af 12 år og fik alle muligheder. Man beskytter dem, og så kommer der folk og giver dem gode ideer, og alt ændrer sig fra det ene øjeblik til det andet.

– Jeg sagde til ham "hvis du vil væk, så skal vi nok hjælpe og støtte dig. Vi skal nok gøre alt for, at din drøm om at tage til Europa går i opfyldelse". Men jeg tror, det er et spørgsmål om kommunikation, værdier og forståelse, siger præsidenten, der håbede på at score en langt større transfersum på backtalentet, sagde præsidenten til ESPN.

En del af irritationen skyldes blandt andet, at man i flere måneder havde forhandlet om en ny aftale, men så endte Huescas altså med at rejse til FC København.

Rodrigo Huescas har ikke svaraet direkte på kritikken, men erklærer sig overordentligt tilfreds i det danske.

– København er en fantastisk by, og vi har også et godt hold. Personligt er jeg meget glad der, og jeg har arbejdet meget hårdt for at spille og være på 100 procent, siger han ifølge  vamoscruzazul og fortæller om det landshold, han i juni fik debut for, og som han spillede for søndag i testkampen mod Valencia:

– Jeg må takke landstræneren (Javier Aguirre) og Rafa Marquez (assistent) for at give mig muligheden. Det er en smuk oplevelse at repræsentere sit land  – endnu mere foran vores egne fans, siger han.

Det endte 2-2 mellem Mexico og Valencia i et opgør, der blev spillet i Mexico. Rodrigo Huescas blev indskiftet.





TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Den første i næsten 40 år

Færdig i FC Midtjylland?

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Rejser til Danmark for FC København-stjerne



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

UEFA med ny stor FC København-straf

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Samler informationer om FCK’er

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Bo Svensson i spil til stort job



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Vild udtalelse om Nathan Trott

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

FC København-stjerne straffes af UEFA

I svime over Højlund

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Arsenal skuffer mod bundprop

Sæsonens hurtigste hattrick

Choktransfer?

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Superliga-stortalenter topper international liste

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr