– København er en fantastisk by

Rodrigo Huescas erklærer sig glad og tilfreds i Danmark.



Det kan godt være, at de stadig er utilfredse i Cruz Azul over Rodrigo Huescas' skifte til Danmark og FC København, men landsholdsbacken fra Mexico afviser nu, at han på nogen måde har fortrudt sit skifte.

Det kunne han fortælle efter søndagens mexicanske testkamp mod det spanske klubhold Valencia.

21-årige Rodrigo Huescas skiftede i sommer fra Cruz Azul i Mexico til danske FC København, men det skete ikke i god ro og orden og med to enige klubber. Backen havde en klausul i sin kontrakt, der gjorde, at han kunne købes for et sted mellem 14 og 15 millioner kroner, og det udnyttede FC København til at hente ham ind på en femårig kontrakt.

Sagen stoppede dog ikke der, for Cruz Azul har siden luftet stor utilfredshed med backens agenter, og sagen er da også bragt videre til FIFA, der skal vurdere, om der er foregået noget ulovligt.

I sidste uge fortalte Cruz Azul-præsident, Victor Velazquez, at han stadig er sur og irriteret over Rodrigo Huescas' afsked med klubben.

– Han er en knægt, der ankom i en alder af 12 år og fik alle muligheder. Man beskytter dem, og så kommer der folk og giver dem gode ideer, og alt ændrer sig fra det ene øjeblik til det andet.

– Jeg sagde til ham "hvis du vil væk, så skal vi nok hjælpe og støtte dig. Vi skal nok gøre alt for, at din drøm om at tage til Europa går i opfyldelse". Men jeg tror, det er et spørgsmål om kommunikation, værdier og forståelse, siger præsidenten, der håbede på at score en langt større transfersum på backtalentet, sagde præsidenten til ESPN.

En del af irritationen skyldes blandt andet, at man i flere måneder havde forhandlet om en ny aftale, men så endte Huescas altså med at rejse til FC København.

Rodrigo Huescas har ikke svaraet direkte på kritikken, men erklærer sig overordentligt tilfreds i det danske.

– København er en fantastisk by, og vi har også et godt hold. Personligt er jeg meget glad der, og jeg har arbejdet meget hårdt for at spille og være på 100 procent, siger han ifølge  vamoscruzazul og fortæller om det landshold, han i juni fik debut for, og som han spillede for søndag i testkampen mod Valencia:

– Jeg må takke landstræneren (Javier Aguirre) og Rafa Marquez (assistent) for at give mig muligheden. Det er en smuk oplevelse at repræsentere sit land  – endnu mere foran vores egne fans, siger han.

Det endte 2-2 mellem Mexico og Valencia i et opgør, der blev spillet i Mexico. Rodrigo Huescas blev indskiftet.





FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Voldsomt skænderi i FC København

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Henter kæmpe Superliga-flop

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Vil gøre det onde ved Brøndby



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Chokpris på Victor Froholdt

FC Midtjylland – Brøndby IF

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Viborg FF – FC Nordsjælland



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

FC København – Randers FC

Traditionsklub henter Stephen Odey

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Vejle Boldklub – AGF

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Sønderjyske – OB

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Dem kan FCM trække i Europa League

Lamine Yamal med karrierens første



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

FC Fredericia – Silkeborg IF

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Arsenal – Chelsea

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt