– København er en fantastisk by

Rodrigo Huescas erklærer sig glad og tilfreds i Danmark.



Det kan godt være, at de stadig er utilfredse i Cruz Azul over Rodrigo Huescas' skifte til Danmark og FC København, men landsholdsbacken fra Mexico afviser nu, at han på nogen måde har fortrudt sit skifte.

Det kunne han fortælle efter søndagens mexicanske testkamp mod det spanske klubhold Valencia.

21-årige Rodrigo Huescas skiftede i sommer fra Cruz Azul i Mexico til danske FC København, men det skete ikke i god ro og orden og med to enige klubber. Backen havde en klausul i sin kontrakt, der gjorde, at han kunne købes for et sted mellem 14 og 15 millioner kroner, og det udnyttede FC København til at hente ham ind på en femårig kontrakt.

Sagen stoppede dog ikke der, for Cruz Azul har siden luftet stor utilfredshed med backens agenter, og sagen er da også bragt videre til FIFA, der skal vurdere, om der er foregået noget ulovligt.

I sidste uge fortalte Cruz Azul-præsident, Victor Velazquez, at han stadig er sur og irriteret over Rodrigo Huescas' afsked med klubben.

– Han er en knægt, der ankom i en alder af 12 år og fik alle muligheder. Man beskytter dem, og så kommer der folk og giver dem gode ideer, og alt ændrer sig fra det ene øjeblik til det andet.

– Jeg sagde til ham "hvis du vil væk, så skal vi nok hjælpe og støtte dig. Vi skal nok gøre alt for, at din drøm om at tage til Europa går i opfyldelse". Men jeg tror, det er et spørgsmål om kommunikation, værdier og forståelse, siger præsidenten, der håbede på at score en langt større transfersum på backtalentet, sagde præsidenten til ESPN.

En del af irritationen skyldes blandt andet, at man i flere måneder havde forhandlet om en ny aftale, men så endte Huescas altså med at rejse til FC København.

Rodrigo Huescas har ikke svaraet direkte på kritikken, men erklærer sig overordentligt tilfreds i det danske.

– København er en fantastisk by, og vi har også et godt hold. Personligt er jeg meget glad der, og jeg har arbejdet meget hårdt for at spille og være på 100 procent, siger han ifølge  vamoscruzazul og fortæller om det landshold, han i juni fik debut for, og som han spillede for søndag i testkampen mod Valencia:

– Jeg må takke landstræneren (Javier Aguirre) og Rafa Marquez (assistent) for at give mig muligheden. Det er en smuk oplevelse at repræsentere sit land  – endnu mere foran vores egne fans, siger han.

Det endte 2-2 mellem Mexico og Valencia i et opgør, der blev spillet i Mexico. Rodrigo Huescas blev indskiftet.





LIVE

LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Manchester United – Liverpool

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Melder Lindstrøm helt færdig

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Martin Jørgensen lander nyt job

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tottenham jagter choktransfer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Raser over Brian Riemer-interview

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp