– København er en fantastisk by

Rodrigo Huescas erklærer sig glad og tilfreds i Danmark.



Det kan godt være, at de stadig er utilfredse i Cruz Azul over Rodrigo Huescas' skifte til Danmark og FC København, men landsholdsbacken fra Mexico afviser nu, at han på nogen måde har fortrudt sit skifte.

Det kunne han fortælle efter søndagens mexicanske testkamp mod det spanske klubhold Valencia.

21-årige Rodrigo Huescas skiftede i sommer fra Cruz Azul i Mexico til danske FC København, men det skete ikke i god ro og orden og med to enige klubber. Backen havde en klausul i sin kontrakt, der gjorde, at han kunne købes for et sted mellem 14 og 15 millioner kroner, og det udnyttede FC København til at hente ham ind på en femårig kontrakt.

Sagen stoppede dog ikke der, for Cruz Azul har siden luftet stor utilfredshed med backens agenter, og sagen er da også bragt videre til FIFA, der skal vurdere, om der er foregået noget ulovligt.

I sidste uge fortalte Cruz Azul-præsident, Victor Velazquez, at han stadig er sur og irriteret over Rodrigo Huescas' afsked med klubben.

– Han er en knægt, der ankom i en alder af 12 år og fik alle muligheder. Man beskytter dem, og så kommer der folk og giver dem gode ideer, og alt ændrer sig fra det ene øjeblik til det andet.

– Jeg sagde til ham "hvis du vil væk, så skal vi nok hjælpe og støtte dig. Vi skal nok gøre alt for, at din drøm om at tage til Europa går i opfyldelse". Men jeg tror, det er et spørgsmål om kommunikation, værdier og forståelse, siger præsidenten, der håbede på at score en langt større transfersum på backtalentet, sagde præsidenten til ESPN.

En del af irritationen skyldes blandt andet, at man i flere måneder havde forhandlet om en ny aftale, men så endte Huescas altså med at rejse til FC København.

Rodrigo Huescas har ikke svaraet direkte på kritikken, men erklærer sig overordentligt tilfreds i det danske.

– København er en fantastisk by, og vi har også et godt hold. Personligt er jeg meget glad der, og jeg har arbejdet meget hårdt for at spille og være på 100 procent, siger han ifølge  vamoscruzazul og fortæller om det landshold, han i juni fik debut for, og som han spillede for søndag i testkampen mod Valencia:

– Jeg må takke landstræneren (Javier Aguirre) og Rafa Marquez (assistent) for at give mig muligheden. Det er en smuk oplevelse at repræsentere sit land  – endnu mere foran vores egne fans, siger han.

Det endte 2-2 mellem Mexico og Valencia i et opgør, der blev spillet i Mexico. Rodrigo Huescas blev indskiftet.






Nu er der nyt om Mads Roerslev




LIVE

TransferLIVE: Lukker det for Chido Obi-transfer?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

‘Horsens var et helvede’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Tuchel føler “den største smerte af alle”

Frankrig – England

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Hjulmand vækker opsigt til første træning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Smadrer transferrekord

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

FCK-boss åben for lejeaftaler

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Spanien har et ekstra øje på Messi

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub