FC København skifter ud i midterforsvaret til den kommende sæson. Jores Okore og Mathias “Zanka” Jørgensen skal efter planen væk fra de danske mestre, der allerede har hentet tjekkiske Michael Lüftner ind som ny mand. Den 23-årige midtstopper skifter fra Slavia Prag.
Michael Lüftner er ikke et kendt ansigt til Danmark, men de danske fodboldfans kan opleve ham allerede om et par uger, når han er med for det tjekkiske U21-landshold i gruppekampen mod Danmark ved EM. I FCK har man naturligvis fulgt Lüftner tæt over en lang periode, og tjekken har fået en masser plusser i bogen.
Det var også en af grundene til, at Michael Lüftner skrev under med FC København, da han skulle vælge mellem sine bejlere.
– Da jeg var i København for at snakke med træneren, Ståle Solbakken, sagde han – ikke uden at overdrive – at han var forelsket i mig. FC København er desuden en meget velfungerende klub, som sigter efter at være med i de europæiske gruppespil. Det er den bedste klub i Danmark, og så er de konkurrencedygtige på den europæiske scene, siger Michael Lüftner til gol.cz og satser på, at FCK kvalificerer sig til gruppespillet i Champions League:
– Det tror jeg bestemt. Klubben har allerede hentet en ny angriber, og flere store navne kan være på vej. FCK er måske ikke så stor en klub i Tjekkiet som eksempelvis de tyske, men faktum er, at holdet er bedre end mindst halvdelen af klubberne i Bundesligaen.
I FCK bliver Michael Lüftner blandt andre holdkammerat med Jan Gregus, der har en fortid i tjekkisk fodbold, og de to har allerede talt sammen.
– Han har fortalt mig, at jeg skal være forbedret på, at det til at starte med vil være et stort skridt. Men positivt er det, at FCK ikke bare er en god klub, men Danmark er også et dejligt land. Jeg har kun været der en gang, men jeg skulle ikke bruge længere tid på at falde for den danske mentalitet. Folk behandler hinanden rigtig pænt, slutter den kommende FCK’er.
Michael Lüftner fortæller videre, at han støder til sine nye holdkammerater for første gang på FC Københavns træningslejr i Østrig. FCK starter op efter sommerferien den 20. juni, men det bliver altså uden klubbens nye midtstopper, der er til U21-EM på det tidspunkt.
LIVE
VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TOPNYHED
‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker
OPTAKT
Brasilien – Marokko
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
MEDIE
