Kommentator kritiserer Lerager: Et direkte selvmål

Lukas Lerager stjal overskrifterne efter søndagens sejr over AaB, da han udvandrede fra et TV-interview efter at have kritiseret Stig Tøfting. Ikke alle synes, at det var en særlig god idé.



Søndag aften tog FC København en stor tørn i Superligaen, da man vandt 3-1 i Aalborg over AaB. En af målscorerne var Lukas Lerager, og ham talte TV3 Sport også med efter kampen. Det var dog alt andet end et almindeligt efter-kamps-interview.

For Lerager rasede over en klumme, som TV3-ekspert Stig Tøfting havde skrevet tidligere på dagen i Ekstra Bladet. Her skrev Tøfting, at FCK-træner Jess Thorup var fyringstruet, hvis ikke det blev en sejr over AaB. 

-Det var dejligt (sejren, red.), men som jeg sagde til vores kommunikationschef. Det eneste, jeg kommer til at svare på, er den artikel, jeg så med Stig Tøfting i dag. Jeg synes, det er usagligt, at han står og mener, at hvis vi taber heroppe, så skal Jess frygte for sit job. Det, synes jeg, er helt latterligt.

–  Jeg synes, vi har haft et godt efterår. Vi er gået videre i Conference League og har haft det sindssygt hårdt. Så det her er en lille bold tilbage til Stig Tøfting, at han skal kigge med nogle ordentlige briller. Det er det eneste, jeg har at sige, sagde Lerager, inden han forlod interviewet. 

Leragers kommunikationsstrategi får dog ikke alle til at klæppe i hænderne, og episoden var også til behandling i TV3 Sports Superliga-program ‘Superliga til Citat’. Her kalder TV3 Sports kommentator David Kroner interviewet for et selvmål.

– Der er så mange gode historier på sådan en aften for FC København, så det er jo et direkte selvmål rent kommunikativt at gå ud og lægge vægt på noget, man måske kan gradbøje i forhold til, hvor usagligt det er, det Stig Tøfting siger. Jeg synes jo ikke, det er usagligt. Jeg synes, det var en fin redegørelse, og jeg havde samme fornemmelse. Nederlag i Aalborg, så kan der godt være diskussioner hen over vinterpausen her. 

– Men altså, at han ikke går ud og fejrer sin sejr og den her 16-årige komet, som skulle have taget alle overskrifterne. Det var det, der var historien den aften. Den bliver fejet fuldstændig til siden, og det må irriterere FC København, siger David Kroner.

Han bakkes op af kommentator Daniel Ortved, der kalder det decideret uprofessionelt og noget, som man ikke er vant til at se fra FC København. 

Se hele diskussionen om Leragers interview i afspilleren.





Han stiller ultimative krav




LIVE

LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

– En gigantisk nedtur!

United overvejer disse fem managers

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

De må have mareridt om ham i nat!

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Vild spådom om FC Midtjylland

AGF-fans raser over Superliga-klub

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Voldsom udmelding om Froholdt

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Markant transfermelding om Højlund

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Farzam: En gave for FC København



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

AGF smider sejren i de døende sekunder

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Supercomputer spår FCM-nedtur

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Barcelona i kæmpesejr

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Sønderjyske – AGF

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

OB – FC København

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

Liverpool – Tottenham

AaB-krisen fortsætter