Søndag aften tog FC København en stor tørn i Superligaen, da man vandt 3-1 i Aalborg over AaB. En af målscorerne var Lukas Lerager, og ham talte TV3 Sport også med efter kampen. Det var dog alt andet end et almindeligt efter-kamps-interview.
For Lerager rasede over en klumme, som TV3-ekspert Stig Tøfting havde skrevet tidligere på dagen i Ekstra Bladet. Her skrev Tøfting, at FCK-træner Jess Thorup var fyringstruet, hvis ikke det blev en sejr over AaB.
-Det var dejligt (sejren, red.), men som jeg sagde til vores kommunikationschef. Det eneste, jeg kommer til at svare på, er den artikel, jeg så med Stig Tøfting i dag. Jeg synes, det er usagligt, at han står og mener, at hvis vi taber heroppe, så skal Jess frygte for sit job. Det, synes jeg, er helt latterligt.
– Jeg synes, vi har haft et godt efterår. Vi er gået videre i Conference League og har haft det sindssygt hårdt. Så det her er en lille bold tilbage til Stig Tøfting, at han skal kigge med nogle ordentlige briller. Det er det eneste, jeg har at sige, sagde Lerager, inden han forlod interviewet.
Leragers kommunikationsstrategi får dog ikke alle til at klæppe i hænderne, og episoden var også til behandling i TV3 Sports Superliga-program ‘Superliga til Citat’. Her kalder TV3 Sports kommentator David Kroner interviewet for et selvmål.
– Der er så mange gode historier på sådan en aften for FC København, så det er jo et direkte selvmål rent kommunikativt at gå ud og lægge vægt på noget, man måske kan gradbøje i forhold til, hvor usagligt det er, det Stig Tøfting siger. Jeg synes jo ikke, det er usagligt. Jeg synes, det var en fin redegørelse, og jeg havde samme fornemmelse. Nederlag i Aalborg, så kan der godt være diskussioner hen over vinterpausen her.
– Men altså, at han ikke går ud og fejrer sin sejr og den her 16-årige komet, som skulle have taget alle overskrifterne. Det var det, der var historien den aften. Den bliver fejet fuldstændig til siden, og det må irriterere FC København, siger David Kroner.
Han bakkes op af kommentator Daniel Ortved, der kalder det decideret uprofessionelt og noget, som man ikke er vant til at se fra FC København.
Se hele diskussionen om Leragers interview i afspilleren.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
Arsenal er i Champions League-finalen
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
Millionregn over ‘PC’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
El Clásico kan afgøre det hele
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
INTERVIEW
