Søndag aften tog FC København en stor tørn i Superligaen, da man vandt 3-1 i Aalborg over AaB. En af målscorerne var Lukas Lerager, og ham talte TV3 Sport også med efter kampen. Det var dog alt andet end et almindeligt efter-kamps-interview.
For Lerager rasede over en klumme, som TV3-ekspert Stig Tøfting havde skrevet tidligere på dagen i Ekstra Bladet. Her skrev Tøfting, at FCK-træner Jess Thorup var fyringstruet, hvis ikke det blev en sejr over AaB.
-Det var dejligt (sejren, red.), men som jeg sagde til vores kommunikationschef. Det eneste, jeg kommer til at svare på, er den artikel, jeg så med Stig Tøfting i dag. Jeg synes, det er usagligt, at han står og mener, at hvis vi taber heroppe, så skal Jess frygte for sit job. Det, synes jeg, er helt latterligt.
– Jeg synes, vi har haft et godt efterår. Vi er gået videre i Conference League og har haft det sindssygt hårdt. Så det her er en lille bold tilbage til Stig Tøfting, at han skal kigge med nogle ordentlige briller. Det er det eneste, jeg har at sige, sagde Lerager, inden han forlod interviewet.
Leragers kommunikationsstrategi får dog ikke alle til at klæppe i hænderne, og episoden var også til behandling i TV3 Sports Superliga-program ‘Superliga til Citat’. Her kalder TV3 Sports kommentator David Kroner interviewet for et selvmål.
– Der er så mange gode historier på sådan en aften for FC København, så det er jo et direkte selvmål rent kommunikativt at gå ud og lægge vægt på noget, man måske kan gradbøje i forhold til, hvor usagligt det er, det Stig Tøfting siger. Jeg synes jo ikke, det er usagligt. Jeg synes, det var en fin redegørelse, og jeg havde samme fornemmelse. Nederlag i Aalborg, så kan der godt være diskussioner hen over vinterpausen her.
– Men altså, at han ikke går ud og fejrer sin sejr og den her 16-årige komet, som skulle have taget alle overskrifterne. Det var det, der var historien den aften. Den bliver fejet fuldstændig til siden, og det må irriterere FC København, siger David Kroner.
Han bakkes op af kommentator Daniel Ortved, der kalder det decideret uprofessionelt og noget, som man ikke er vant til at se fra FC København.
Se hele diskussionen om Leragers interview i afspilleren.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
CUSTOM
Mexico – England
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
NYHEDER
