Kommentator kritiserer Lerager: Et direkte selvmål

Lukas Lerager stjal overskrifterne efter søndagens sejr over AaB, da han udvandrede fra et TV-interview efter at have kritiseret Stig Tøfting. Ikke alle synes, at det var en særlig god idé.



Søndag aften tog FC København en stor tørn i Superligaen, da man vandt 3-1 i Aalborg over AaB. En af målscorerne var Lukas Lerager, og ham talte TV3 Sport også med efter kampen. Det var dog alt andet end et almindeligt efter-kamps-interview.

For Lerager rasede over en klumme, som TV3-ekspert Stig Tøfting havde skrevet tidligere på dagen i Ekstra Bladet. Her skrev Tøfting, at FCK-træner Jess Thorup var fyringstruet, hvis ikke det blev en sejr over AaB. 

-Det var dejligt (sejren, red.), men som jeg sagde til vores kommunikationschef. Det eneste, jeg kommer til at svare på, er den artikel, jeg så med Stig Tøfting i dag. Jeg synes, det er usagligt, at han står og mener, at hvis vi taber heroppe, så skal Jess frygte for sit job. Det, synes jeg, er helt latterligt.

–  Jeg synes, vi har haft et godt efterår. Vi er gået videre i Conference League og har haft det sindssygt hårdt. Så det her er en lille bold tilbage til Stig Tøfting, at han skal kigge med nogle ordentlige briller. Det er det eneste, jeg har at sige, sagde Lerager, inden han forlod interviewet. 

Leragers kommunikationsstrategi får dog ikke alle til at klæppe i hænderne, og episoden var også til behandling i TV3 Sports Superliga-program ‘Superliga til Citat’. Her kalder TV3 Sports kommentator David Kroner interviewet for et selvmål.

– Der er så mange gode historier på sådan en aften for FC København, så det er jo et direkte selvmål rent kommunikativt at gå ud og lægge vægt på noget, man måske kan gradbøje i forhold til, hvor usagligt det er, det Stig Tøfting siger. Jeg synes jo ikke, det er usagligt. Jeg synes, det var en fin redegørelse, og jeg havde samme fornemmelse. Nederlag i Aalborg, så kan der godt være diskussioner hen over vinterpausen her. 

– Men altså, at han ikke går ud og fejrer sin sejr og den her 16-årige komet, som skulle have taget alle overskrifterne. Det var det, der var historien den aften. Den bliver fejet fuldstændig til siden, og det må irriterere FC København, siger David Kroner.

Han bakkes op af kommentator Daniel Ortved, der kalder det decideret uprofessionelt og noget, som man ikke er vant til at se fra FC København. 

Se hele diskussionen om Leragers interview i afspilleren.





Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Klar til at gå shopamok

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Storklub jagter to danskere



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

Højlund slutter sæsonen med bravour



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Hårdt angreb på DBU-boss

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”