Kommer med godt nyt om Brøndby-stjerne

Brøndby IF har formentlig Nicolai Vallys med igen i næste kamp.



FARUM (Tipsbladet): Brøndby IF kunne sætte et enkelt point mere på kontoen søndag eftermiddag, da de blå-gule fik 1-1 med hjem fra Farum. Brøndby præsenterede sig godt i de første 45 minutter, men var gevaldigt på hælene efter pausen.

Cheftræner Jesper Sørensen blåstempler det uafgjorte resultat, men momentvis i anden halvleg blev hans Brøndby-mandskab for passive. 

– Jeg bemærkede, at Patrick (Pentz, red.) lagde sig over bolden i det 54. minut efter et indlæg, og det forstod jeg absolut ikke noget af. Det var slet ikke det, vi havde talt om, at vi gerne ville. Vi skal tænke over, at vi skal jagte at få noget i hænderne, siger Jesper Sørensen og tilføjer:

– Vi var oppe imod et rigtig godt hold, men spillede en flot første halvleg. Efter pausen formår de at tage greb om kampen.

– Vi skal ikke stå her og være utilfredse med et point, når kampen forløb, som den gjorde. Vi havde vores halvleg, hvor vi havde kontrol, men i det her spil er en føring på et mål ikke meget. Vi begyndte at beskytte resultatet for meget i stedet for at spille med den frihed, vi skal. 

Brøndby stillede op uden Nicolai Vallys, der pådrog sig en skade ved lørdagens træning, og det tvang Jesper Sørensen til at lægge en hurtig plan B. Samme plan behøver han næppe genbruge i næste rundes brag mod FC Midtjylland, hvor Vallys ventes tilbage. 

– Med seks kampe igen vil vi ikke gøre et stort problem ud af et lille problem, så jeg turde ikke spille ham i dag. Min forventning er, at han er klar til næste kamp, siger Jesper Sørensen.

I fraværet af Nicolai Vallys startede Filip Bundgaard inde for første gang for Brøndby IF, og den tidligere Randers-profil noterede sig for en assist til Yuito Suzuki.

– Jeg synes, det var en rigtig kamp for ham. Han har over noget tid været rigtig fin til træning, og han finder sig bedre og bedre til rette med de andre på banen. Tiden var inde til at prøve at se ham, og jeg var godt tilfreds med hans præstation. Der er tegn på, at han kan blive en stor gevinst for os, selv om alt ikke var perfekt, siger cheftræneren. 

Brøndby IF er noteret for 56 point. 





Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Har I tabt sutten, Brøndby?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Storklub meldes interesseret

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Nu er han gratis – på vej til OB?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

– Han vil være i store problemer

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Danske klubber vil have ham

Viborg-boss afviser norsk storklub

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Vanvittige scener i svensk skandalekamp

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?