FC Helsingør skal ikke lede efter en ny hjemmebane i den kommende sæson, for Divisionsforeningen har givet lov til, at klubben kan spille på stadion i Helsingør, mod at Helsingør laver nogle opgraderinger på stadion.
Det er et kommunalt ejet stadion, og nu har kommunen i Helsingør ageret hurtigt for at hjælpe fodboldklubben.
Således fortæller Helsingør Dagblad, at Helsingør Kommune har givet bevilling til, at der kan bruges 2,9 millioner kroner på forbedringer til stadion, så der altså kan spilles fodbold på et stadion, som i øvrigt ikke engang opfylder de krav, der er til 1. Division.
– Nu har de fået go fra Divisionsforeningen, og hvis der skal gang i byggeriet af tribune og så videre, så er det nu, at klubben skal i gang. Og heldigvis er der en positiv ånd omkring det her i byrådet, så der er flertal for at give et tilskud på 2,9 millioner kroner, hvilket måske er halvdelen af den nødvendige økonomi til at få spillet hjemmekampene i Helsingør, siger borgmester Benedikte Kiær til Helsingør Dagblad.
De 2,9 millioner kronre skal som sagt bruges til forbedringer, og de forbedringer er:
– Opsætning af mobilt lysanlæg, der opfylder Superligakravet om minimum 1000 Lux.
– Opsætning af en mobil tilskuertribune til udebanefans med en kapacitet på 1.000 tilskuere, separat og med egen ind- og udgange.
– Opsætning af mobil tilskuertribune til øvrige tilskuere som skal supplere den nuværende hoved-tilskuertribune.
– Etablering af ekstra salgsboder, mobile toiletvogne og øvrige servicemæssige foranstaltninger for tilskuere.
– Etablering af set up til TV-produktion af normal Alka Superliga standard (f.eks. TV-tårn, kommentatorplads, Parkeringsforhold for OB-vogn m.v.).
– Sikring af at kampe i den kolde periode fra november 2017-marts 2018 kan flyttes til et alternativt spillested/Superliga-stadion, hvis FC Helsingørs normale kampbane ikke er spilbar.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
TOPNYHED
Klar for FC København
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
MEDIE
Smadrer transferrekord
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
Spanien har et ekstra øje på Messi
INTERVIEW
