Når Franculino Djú til sommer skifter SL Benfica ud med FC Midtjylland på en fri transfer, skal “ulvene” ikke ligefrem forvente, at den talentfulde angriber kommer med en hulens masse kamptræning i bagagen. Snarere tværtimod.
Det er nemlig ikke med Benficas gode vilje, at Franculino Djú forlader portugiserne.
Benfica har længe prøvet at overbevise den 18-årige angriber om at forlænge sin aftale, der stod til at udløbe til sommer. Uden held.
Og kontraktkonflikten har endda fået den konsekvens, at Benfica har sendt den unge angriber helt ud i kulden. Det skriver portugisiske medier, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.
Selvom han startede sæsonen som lyn og torden med 13 mål i 11 kampe for Benficas U23-hold, har Franculino Djú derfor ikke været i aktion siden starten af november – alene af den grund at han ikke vil forlænge sin aftale.
Efter at det forestående skifte til FC Midtjylland blev offentliggjort torsdag, er Benfica nok endnu mindre tilbøjelige til at tage angriberen i brug i foråret, så når han kommer til Heden, vil det formentlig være efter næsten otte måneder uden kamp.
FC Midtjylland vil ikke kommentere angriberens udsigter de kommende fire måneder, da det er Benfica, der ene og alene bestemmer, men midtjyderne tager Franculino Djús manglende spilletid i nogenlunde stiv arm.
– Det er selvfølgelig ikke en optimal situation, men når man indgår sådan en kontrakt, som vi har gjort, kender man også konsekvensen. At situationen er, som den er, er absolut ikke det, vi ønsker, men sådan er det. Det ødelægger ikke handlen for os, men det er synd for spilleren, siger Ove Pedersen, assisterende sportschef i FC Midtjylland, til Tipsbladet.
Franculino Djú, 18 år, kommer til "ulvene" på en kontrakt frem til sommeren 2028.
LIVE
LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Delaney afslører dialog
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED