Konflikt: Kommende FCM’er helt ude i kulden

Benfica har sendt den kommende FC Midtjylland-spiller helt ud i kulden, fordi han ikke vil forlænge med portugiserne.



Når Franculino Djú til sommer skifter SL Benfica ud med FC Midtjylland på en fri transfer, skal “ulvene” ikke ligefrem forvente, at den talentfulde angriber kommer med en hulens masse kamptræning i bagagen. Snarere tværtimod.

Det er nemlig ikke med Benficas gode vilje, at Franculino Djú forlader portugiserne.

Benfica har længe prøvet at overbevise den 18-årige angriber om at forlænge sin aftale, der stod til at udløbe til sommer. Uden held.

Og kontraktkonflikten har endda fået den konsekvens, at Benfica har sendt den unge angriber helt ud i kulden. Det skriver portugisiske medier, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.

Selvom han startede sæsonen som lyn og torden med 13 mål i 11 kampe for Benficas U23-hold, har Franculino Djú derfor ikke været i aktion siden starten af november – alene af den grund at han ikke vil forlænge sin aftale.

Efter at det forestående skifte til FC Midtjylland blev offentliggjort torsdag, er Benfica nok endnu mindre tilbøjelige til at tage angriberen i brug i foråret, så når han kommer til Heden, vil det formentlig være efter næsten otte måneder uden kamp.

FC Midtjylland vil ikke kommentere angriberens udsigter de kommende fire måneder, da det er Benfica, der ene og alene bestemmer, men midtjyderne tager Franculino Djús manglende spilletid i nogenlunde stiv arm.

– Det er selvfølgelig ikke en optimal situation, men når man indgår sådan en kontrakt, som vi har gjort, kender man også konsekvensen. At situationen er, som den er, er absolut ikke det, vi ønsker, men sådan er det. Det ødelægger ikke handlen for os, men det er synd for spilleren, siger Ove Pedersen, assisterende sportschef i FC Midtjylland, til Tipsbladet. 

Franculino Djú, 18 år, kommer til "ulvene" på en kontrakt frem til sommeren 2028. 





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Arsenal vinder Premier League

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Thomas Delaney teaser

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Afsløring: De er færdige i Randers



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Napoli-chok på vej

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Lyon forhandler med dansk profil

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Godt nyt for Jess Thorup

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Vil hente FC Midtjylland-profil

Fortryder FC Barcelona-transfer

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

AGF jagter hollandsk talent

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!