Når Franculino Djú til sommer skifter SL Benfica ud med FC Midtjylland på en fri transfer, skal “ulvene” ikke ligefrem forvente, at den talentfulde angriber kommer med en hulens masse kamptræning i bagagen. Snarere tværtimod.
Det er nemlig ikke med Benficas gode vilje, at Franculino Djú forlader portugiserne.
Benfica har længe prøvet at overbevise den 18-årige angriber om at forlænge sin aftale, der stod til at udløbe til sommer. Uden held.
Og kontraktkonflikten har endda fået den konsekvens, at Benfica har sendt den unge angriber helt ud i kulden. Det skriver portugisiske medier, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.
Selvom han startede sæsonen som lyn og torden med 13 mål i 11 kampe for Benficas U23-hold, har Franculino Djú derfor ikke været i aktion siden starten af november – alene af den grund at han ikke vil forlænge sin aftale.
Efter at det forestående skifte til FC Midtjylland blev offentliggjort torsdag, er Benfica nok endnu mindre tilbøjelige til at tage angriberen i brug i foråret, så når han kommer til Heden, vil det formentlig være efter næsten otte måneder uden kamp.
FC Midtjylland vil ikke kommentere angriberens udsigter de kommende fire måneder, da det er Benfica, der ene og alene bestemmer, men midtjyderne tager Franculino Djús manglende spilletid i nogenlunde stiv arm.
– Det er selvfølgelig ikke en optimal situation, men når man indgår sådan en kontrakt, som vi har gjort, kender man også konsekvensen. At situationen er, som den er, er absolut ikke det, vi ønsker, men sådan er det. Det ødelægger ikke handlen for os, men det er synd for spilleren, siger Ove Pedersen, assisterende sportschef i FC Midtjylland, til Tipsbladet.
Franculino Djú, 18 år, kommer til "ulvene" på en kontrakt frem til sommeren 2028.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
INTERVIEW
Jakob Poulsen uddeler topkarakter
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Lewandowski forlader FC Barcelona
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Så er det officielt