Konflikt: Kommende FCM’er helt ude i kulden

Benfica har sendt den kommende FC Midtjylland-spiller helt ud i kulden, fordi han ikke vil forlænge med portugiserne.



Når Franculino Djú til sommer skifter SL Benfica ud med FC Midtjylland på en fri transfer, skal “ulvene” ikke ligefrem forvente, at den talentfulde angriber kommer med en hulens masse kamptræning i bagagen. Snarere tværtimod.

Det er nemlig ikke med Benficas gode vilje, at Franculino Djú forlader portugiserne.

Benfica har længe prøvet at overbevise den 18-årige angriber om at forlænge sin aftale, der stod til at udløbe til sommer. Uden held.

Og kontraktkonflikten har endda fået den konsekvens, at Benfica har sendt den unge angriber helt ud i kulden. Det skriver portugisiske medier, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.

Selvom han startede sæsonen som lyn og torden med 13 mål i 11 kampe for Benficas U23-hold, har Franculino Djú derfor ikke været i aktion siden starten af november – alene af den grund at han ikke vil forlænge sin aftale.

Efter at det forestående skifte til FC Midtjylland blev offentliggjort torsdag, er Benfica nok endnu mindre tilbøjelige til at tage angriberen i brug i foråret, så når han kommer til Heden, vil det formentlig være efter næsten otte måneder uden kamp.

FC Midtjylland vil ikke kommentere angriberens udsigter de kommende fire måneder, da det er Benfica, der ene og alene bestemmer, men midtjyderne tager Franculino Djús manglende spilletid i nogenlunde stiv arm.

– Det er selvfølgelig ikke en optimal situation, men når man indgår sådan en kontrakt, som vi har gjort, kender man også konsekvensen. At situationen er, som den er, er absolut ikke det, vi ønsker, men sådan er det. Det ødelægger ikke handlen for os, men det er synd for spilleren, siger Ove Pedersen, assisterende sportschef i FC Midtjylland, til Tipsbladet. 

Franculino Djú, 18 år, kommer til "ulvene" på en kontrakt frem til sommeren 2028. 





LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Viborg FF – FC Nordsjælland

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Sønderjyske – Brøndby IF



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Bayern München laver vildt comeback

Silkeborg IF – Randers FC

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

FC Fredericia – OB



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Oddset styrtdykker

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Han er færdig i Brøndby

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Arsenal vinder og lægger pres på City

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Tottenham henter forløsende sejr

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer