Okore om nyt udlandseventyr: Må se hvad jeg har lyst til

AaB’s Jores Okore siger efter sit holds 0-1 nederlag torsdag til FCK, at udenlandske klubber vil have ham.



Efter tre sæsoner i AaB har forsvarsprofilen Jores Okore kontraktudløb 31. juli, og der hersker stadig tvivl, om han fortsætter i det nordjyske, en anden superligaklub eller i udlandet.

Der har længe været spekulationer om Okores fremtid, hvor udlandet oftest er blevet nævnt som den kommende destination for den 27-årige forsvarsspiller.

Og der er da også flere tilbud fra klubber udenfor Danmarks grænser, men før Okore pakker kufferten og rejser afsted, skal det være det helt rigtige for ham.

– Der er en del muligheder og tilbud fra udlandet, men nu må vi se, om det er noget jeg har lyst til.

Læs også:Ståle om formationsskifte: Havde ikke forventet at sprudle

– Jeg skal kunne lide det, og jeg skal være helt sikker på, hvad jeg føler, og om det er værd at tage til, siger Okore.

Okore og AaB lukkede torsdag aften det første mål ind i fem superligakampe, da holdet tabte 0-1 på hjemmebane til FC København i næstsidste runde af mesterskabsspillet.

I AaB er man tilfreds med Okore og resten af forsvarets præstationer på det seneste, og holdets cheftræner, Jacob Friis, ser da også gerne, at Okore tager endnu en tørn i AaB-trøjen.

– Enhver fodboldtræner, der kigger på vores forsvar for tiden, vil jo slikke sig om munden, når man ser deres aggressivitet.

Læs også:AaB-træner efter 0-1: Vi holder hinanden i skak

– Det gælder for Jores Okore såvel som vores andre forsvarsspillere. Derfor synes jeg da, at AaB og Okore er et fint match, siger Friis.

Okore vil ikke afvise at forlænge kontrakten i AaB, og selv om han ikke vil kalde det for den bedste mulighed, han har i Danmark, er det er en af de rigtig gode for ham.

– Jeg kan ikke sige, om det er den bedste mulighed for mig her i Danmark, men det er helt sikkert en rigtig god mulighed for mig.

– Jeg vil selvfølgelig gerne have en afklaring så hurtigt som muligt, så jeg ved, hvad jeg skal forberede mig på til næste sæson, siger den stærke forsvarsspiller.

/ritzau/

Læs også:Wind om uskøn FCK-sejr: Den luner rigtig meget
Læs også:Helten Zeca: Jeg er så stolt
Læs også:Bedst og værst: Zeca-helflugter sikrede FCK vital sejr






LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Horsens kommer tættere på oprykning

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Delaney afslører dialog

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Chok i Wolfsburg



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Raser over Brian Riemer-interview

Tottenham jagter choktransfer

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Vi har alle fejlet

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK