Okore om nyt udlandseventyr: Må se hvad jeg har lyst til

AaB’s Jores Okore siger efter sit holds 0-1 nederlag torsdag til FCK, at udenlandske klubber vil have ham.



Efter tre sæsoner i AaB har forsvarsprofilen Jores Okore kontraktudløb 31. juli, og der hersker stadig tvivl, om han fortsætter i det nordjyske, en anden superligaklub eller i udlandet.

Der har længe været spekulationer om Okores fremtid, hvor udlandet oftest er blevet nævnt som den kommende destination for den 27-årige forsvarsspiller.

Og der er da også flere tilbud fra klubber udenfor Danmarks grænser, men før Okore pakker kufferten og rejser afsted, skal det være det helt rigtige for ham.

– Der er en del muligheder og tilbud fra udlandet, men nu må vi se, om det er noget jeg har lyst til.

Læs også:Ståle om formationsskifte: Havde ikke forventet at sprudle

– Jeg skal kunne lide det, og jeg skal være helt sikker på, hvad jeg føler, og om det er værd at tage til, siger Okore.

Okore og AaB lukkede torsdag aften det første mål ind i fem superligakampe, da holdet tabte 0-1 på hjemmebane til FC København i næstsidste runde af mesterskabsspillet.

I AaB er man tilfreds med Okore og resten af forsvarets præstationer på det seneste, og holdets cheftræner, Jacob Friis, ser da også gerne, at Okore tager endnu en tørn i AaB-trøjen.

– Enhver fodboldtræner, der kigger på vores forsvar for tiden, vil jo slikke sig om munden, når man ser deres aggressivitet.

Læs også:AaB-træner efter 0-1: Vi holder hinanden i skak

– Det gælder for Jores Okore såvel som vores andre forsvarsspillere. Derfor synes jeg da, at AaB og Okore er et fint match, siger Friis.

Okore vil ikke afvise at forlænge kontrakten i AaB, og selv om han ikke vil kalde det for den bedste mulighed, han har i Danmark, er det er en af de rigtig gode for ham.

– Jeg kan ikke sige, om det er den bedste mulighed for mig her i Danmark, men det er helt sikkert en rigtig god mulighed for mig.

– Jeg vil selvfølgelig gerne have en afklaring så hurtigt som muligt, så jeg ved, hvad jeg skal forberede mig på til næste sæson, siger den stærke forsvarsspiller.

/ritzau/

Læs også:Wind om uskøn FCK-sejr: Den luner rigtig meget
Læs også:Helten Zeca: Jeg er så stolt
Læs også:Bedst og værst: Zeca-helflugter sikrede FCK vital sejr




Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Kæmper om det samme trænerjob

Afslører dansk toptræners millionløn

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Tottenham henter Liverpool-profil

Medier sender ham hjem til AGF

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

De jagter Henrik Meister

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Uventet skifte?

De lurer på Vejle-profil

Manchester United afbryder forhandlingerne

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE