Okore om nyt udlandseventyr: Må se hvad jeg har lyst til

AaB’s Jores Okore siger efter sit holds 0-1 nederlag torsdag til FCK, at udenlandske klubber vil have ham.



Efter tre sæsoner i AaB har forsvarsprofilen Jores Okore kontraktudløb 31. juli, og der hersker stadig tvivl, om han fortsætter i det nordjyske, en anden superligaklub eller i udlandet.

Der har længe været spekulationer om Okores fremtid, hvor udlandet oftest er blevet nævnt som den kommende destination for den 27-årige forsvarsspiller.

Og der er da også flere tilbud fra klubber udenfor Danmarks grænser, men før Okore pakker kufferten og rejser afsted, skal det være det helt rigtige for ham.

– Der er en del muligheder og tilbud fra udlandet, men nu må vi se, om det er noget jeg har lyst til.

Læs også:Ståle om formationsskifte: Havde ikke forventet at sprudle

– Jeg skal kunne lide det, og jeg skal være helt sikker på, hvad jeg føler, og om det er værd at tage til, siger Okore.

Okore og AaB lukkede torsdag aften det første mål ind i fem superligakampe, da holdet tabte 0-1 på hjemmebane til FC København i næstsidste runde af mesterskabsspillet.

I AaB er man tilfreds med Okore og resten af forsvarets præstationer på det seneste, og holdets cheftræner, Jacob Friis, ser da også gerne, at Okore tager endnu en tørn i AaB-trøjen.

– Enhver fodboldtræner, der kigger på vores forsvar for tiden, vil jo slikke sig om munden, når man ser deres aggressivitet.

Læs også:AaB-træner efter 0-1: Vi holder hinanden i skak

– Det gælder for Jores Okore såvel som vores andre forsvarsspillere. Derfor synes jeg da, at AaB og Okore er et fint match, siger Friis.

Okore vil ikke afvise at forlænge kontrakten i AaB, og selv om han ikke vil kalde det for den bedste mulighed, han har i Danmark, er det er en af de rigtig gode for ham.

– Jeg kan ikke sige, om det er den bedste mulighed for mig her i Danmark, men det er helt sikkert en rigtig god mulighed for mig.

– Jeg vil selvfølgelig gerne have en afklaring så hurtigt som muligt, så jeg ved, hvad jeg skal forberede mig på til næste sæson, siger den stærke forsvarsspiller.

/ritzau/

Læs også:Wind om uskøn FCK-sejr: Den luner rigtig meget
Læs også:Helten Zeca: Jeg er så stolt
Læs også:Bedst og værst: Zeca-helflugter sikrede FCK vital sejr




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Kæmpekøb retur til FC København?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Arsenal skal til Danmark

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Så du det? Wass i helt vild aktion

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bayern München er i pokalfinalen

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering