Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Pep Biel skylder mange penge i forbindelse med, at han flyttede fra sin lejlighed i Danmark tilbage i 2023. Det mener udlejningsfirmaet, der har rejst et krav mod ham.



Han tjener godt og vel 10 millioner om året i MLS, men alligevel har Pep Biel ikke styr på sine rudekuverter.

Den tidligere FCK-stjerne har fået et stort betalingskrav mod sig i forbindelse med en flytning i København. Udlejningsvirksomheden mener, at han skylder dem 99.257,78 kroner.

Flytteregningen løb i sig selv op i 93.000 kroner, men der er kommet et yderligere inkassosalær oveni hatten, og derfor har virksomheden gennem en advokat taget sagen op ved retten på Frederiksberg. Det fremgår af Statstidende.

Herfra får Pep Biel 14 dage til at komme med indsigelser til sagen.

– Skyldner skal senest 14 dage efter bekendtgørelsen i Statstidende give fogedretten skriftlig besked, at skyldner har indsigelser mod kravet

– Hvis skyldner ikke rettidigt kommer med indsigelser, giver fogedretten betalingspåkravet påtegning herom, og betalingspåkravet har herefter samme bindende virkning som en dom.

Pep Biel var ikke den helt store succes i sin første tid hos FC København, men blev en stor stjerne til sidst.

Han noterede sig 128 kampe, 32 mål, 28 oplæg og et enkelt dansk mesterskab i sin tid hos Superliga-klubben.

Tipsbladet har forsøgt at få fat i Pep Biel for at få en kommentar til sagen, men han er ikke vendt tilbage på henvendelsen.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zorniger fremhæver transfervindue

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

FC København jagter Romane Amane

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Transferbombe på vej

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Stopper efter VM-nedtur

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Holland – Marokko

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Meldes tæt på storklub

Spændende melding

Her er Tysklands vej til VM-finalen