Krise i Superliga-klub: Det skal vi gøre noget ved

AC Horsens led et nyt nederlag søndag mod AaB, og situationen ser lige nu grim ud, mener cheftræneren.



AC Horsens har indkasseret 19 mål i forårets første seks superligakampe og har ligeledes blot hentet ét point.

Det er status for Horsens efter søndagens 0-4-nederlag til AaB, der dermed haler ind på Horsens i bunden af Superligaen. Den resultatmæssige krise skal dog hurtigst muligt vaskes væk, erkender cheftræner Jens Berthel Askou.

– Øjebliksbilledet er grimt, og det skal vi have gjort noget ved. Vi skal i gang med at male på et nyt lærred, som er pænere til næste kamp.

– Det, vi har leveret i forårets kampe, har ikke været godt nok. Men når der er modgang, må vi også være ansvarlige, for de ting vi skal gøre, siger Horsens-chefen.

Forspringet til forfølgerne under nedrykningsstregen svinder ind, og Jens Berthel Askou kræver, at holdet bevarer snuden i sporet og troen på projektet.

– Vi må ikke kravle ind i os selv, og det handler om nu at kræve endnu mere af os selv og hinanden. Så vi skal arbejde videre og bevare roen og optimismen.

Horsens-midtbanespilleren Janus Drachmann er også klar til at arbejdshandskerne på i forsøget på at vende den katastrofale pointhøst i foråret hidtil.

– Det er vigtigt lige at få renset luften, hvis nogle på holdet har noget, de vil sige, og derudover skal vi rykke sammen i bussen. Vi er en smal trup, men vi har en masse kvalitet.

– Vi har haft svært ved at få point her i foråret, men det er nu eller aldrig, kan man sige, siger Janus Drachmann.

AC Horsens er nummer 10 i Superligaen lige over nedrykningsstregen nu med fem point ned til AaB og seks point til Lyngby.

Næste opgave for Horsens er mod Silkeborg i nedrykningsspillets anden runde.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Hård dom over Kvistgaarden

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe på vej

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

FCK-profil med hattrick i målfest

Markant ændring i Silkeborg

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FC København jagter Romane Amane

Sydafrika – Canada



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Dansk klub henter Jonathan Hutters