Kroon om Randers-kamp: Jeg var virkelig dårlig

FC Midtjyllands Simon Kroon var alt andet end tilfreds med, hvad han leverede i søndagens kamp mod Randers FC.



En hel hær af SønderjyskE-spillere stemplede ind i FC Midtjylland i vinterpausen, og i blandt var svenske Simon Kroon, der nu er en del af et kæmpe kantdepartement i den midtjyske Superliga-klub. Kroon skal kæmpe med blandt andre Rilwan Hassan, Jonas Borring, Bozhidar Kraev og Gustav Wikheim om spilletiden.

Søndag fik Simon Kroon chancen fra start, da FC Midtjylland mødte Randers FC, og selv om ulvene vandt 2-1, var svenskeren langt fra tilfreds med sin egen præstation.

– Jeg synes, jeg har haft en virkelig god opstart, har trænet godt og spillet nogle gode kampe – ikke så meget den mod Randers FC. Jeg var virkelig dårlig i går. Første halvleg var noget rigtig pis. Jeg kom lidt for langt ind i banen, og jeg manglede lidt noget power og energi. Sådan er det engang imellem, siger Simon Kroon til tipsbladet.dk,

Den 24-årige kantspiller trives fint med den hårde konkurrence i FC Midtjylland, selv om det ofte har medført en bænkplads af cheftræner Jess Thorup.

– Det er godt med konkurrence, og det er med til at gøre én bedre. Man er ikke tilfreds de gange, man ikke spiller, men sådan er det i fodbold. Jeg spillede slet ikke nok i foråret, men jeg var også lidt ramt af skader, da jeg kom til klubben, og jeg skulle lige finde mig til rette i en anderledes spillestil, siger Kroon og uddyber:

– SønderjyskE er meget fight og power, men det er ikke sådan en spiller, jeg er. Derfor var det heller ikke sådan en rolle, jeg havde i SønderjyskE – jeg var mere offensiv. I FC Midtjylland er det mere sådan, at vi alle skal gå i genpres og vinde duellerne, og der skal jeg forbedre mig, for det er jeg ikke god til. Men det er blevet lidt bedre. 

Simon Kroon har i denne sæson været på banen i alle tre Superliga-kampe for FC Midtjylland, og det står i kontrast til foråret, hvor han blot fik 52 minutter under bæltet i Superligaen. Det har dog ikke fået svenskeren til at overveje sin FCM-fremtid.

– Jeg var ikke i tvivl om, at jeg ville blive i FC Midtjylland. Jeg er kun lige kommet, så det var slet ikke i mine tanker. Jeg var ikke i min bedste form, da jeg kom, og de andre var i en god fase, så jeg haltede lidt bagefter. Nu sigter jeg efter at spille fast, lyder det fra den tidligere SønderjyskE-spiller.

På den korte bane sigter Simon Kroon efter at være med til at spille FC Midtjylland i Europa League-gruppespillet. Det kræver en sejr på torsdag over de polske pokalvindere fra Arka Gdynia, der vandt det første opgør i Polen med 3-2.

– Det vil betyde sindssygt meget at komme videre. Det er kampene i Europa, der er de sjove, så den er vigtig for os. Det kunne være sjovt at spille nogle af de store kampe, som jeg også gjorde i Malmö, slutter Simon Kroon.

Svenskeren har kontrakt med FC Midtjylland frem til sommeren 2020.





Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Nu er han gratis – på vej til OB?

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Danske klubber vil have ham

Viborg-boss afviser norsk storklub

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Steve Cooper laver én ændring

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord