• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Oliver Okstrøm

Kroppen kan ikke mere: FCM-legende stopper efter 17 år i klubben

Foto: Getty Images

Han er måske det tætteste man kommer på en kultfigur i FC Midtjylland, beskriver Claus Steinlein klubbens holdleder, Jørn Kjær.

Af Oliver Okstrøm

FC Midtjylland er med sine 21 år ikke ligefrem Superligaens ældste klub med utallige legender, men de har alligevel et par stykker, og en af dem har onsdag meldt sit stop. Det handler om holdlederen Jørn Kjær.

Han kom til klubben tilbage i 2004 fra en lignende rolle i AC Horsens - i øvrigt sammen med sin søn Simon Kjær - men nu er det forbi, og det er kroppen, som nu sætter en stopper for hvervet hos FCM for Kjær. Det fortæller han på midtjydernes hjemmeside.

Læs også:Vinterpause i Superligaen: Sådan gør din klub

- Jeg nærmer mig 60 år og har fået nyt knæ og ny ankel, og en alder for hovedreparationer passer ikke godt til det 24/7-job, som jeg har elsket at gøre til en livsstil. Nu glæder jeg mig til at få mere tid med familien, og især børnebørnene, og for første gang i mit liv have weekendfri, fortæller Jørn Kjær.

For FCM-direktør Claus Steinlein er det en stor personlighed, som man nu må sige farvel og tak til.

Læs også:FC Midtjylland tvivler på salg af spillere: Transfermarkedet er hårdt ramt

- Jørn Kjær er det nærmeste vi kommer en kultfigur. Det er en helt særlig dag, når en så stor personlighed og en vellidt person, der har været med til at bygge klubben op, vælger at takke af, siger han og fortsætter:

- Han har været med på hele rejsen og været en central figur i opbygningen af klubben. Kjærs historie med FC Midtjylland er unik, og det kan vi ikke takke ham nok for. Han har leveret en inspirerende arbejdsindsats og altid ageret i klubbens bedste, lyder det fra Claus Steinlein.

Jørn Kjærs sidste kamp med FCM er dog ikke kommet endnu, da han først stopper helt efter kampen mod sin gamle klub, AC Horsens, 14. februar.

Læs også:Efter FCN-opkøb: Investorer tror, de kan finde 1000 nye Eriksen'er i Dan...

Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021

Læs også:FCM: Her vil vi gerne forstærke os

-----
Se alt det bedste fodbold fra de største ligaer med YouTV - Intro-tilbud

Superliga

Mere Superliga

Fokus