FC Nordsjælland har fået nye ejere, men det bliver næppe sidste gang, at udlændinge overtager en klub i Superligaen eller 1. division. For danske fodboldklubber er attraktive, mener Simon Chadwick.
Han er professor ved Emlyon Business School og har i lang tid beskæftiget sig med de steder, hvor sport og forretning overlapper. Han mener, at danske klubber bliver set som oplagte muligheder for investering af flere årsager.
Dels er der pengene. Det koster ikke nær så meget at overtage en Superliga-klub som at overtage en i Bundesligaen eller Premier League. Og fordi investeringen er relativt lille, er der gode muligheder for at ende med at lave profit.
Læs også:Officielt: FC Nordsjælland er blevet solgt
Derudover har Danmark ry for at udvikle dygtige fodboldspillere, mener han, og dem kan man sælge dyrt.
– Der er betragtelig værdi i dansk fodbold. I europæisk fodbold tror mange, at der er flere Christian Eriksen’er derude. Derfor har vi set store investeringer fra mange investorer. Man kan tjene mange penge på at handle med talent, siger Chadwick til tipsbladet.dk.
Derudover er Danmark og Skandinavien i det hele taget et forholdsvis sikkert sted at lægge sine penge, mener professoeren.
– Det er ikke kun forventningen om, at der er 1.000 flere Christian Eriksen’er derude. Det er også et sikkert og stabilt marked for investeringer. Det er ikke Storbritannien med brexit eller Grækenland med konstante protester eller det sydlige Italien, hvor mafiaen har stor indflydelse. Det er relativt trygt og sikkert, så man kommer formentlig ikke til at miste penge på den baggrund, siger han.
Læs også:Stor lederrokade i FCN: Her er den nye formand og sportsdirektør
– Der er et stabilt politisk system, som fungerer relativt åbent og pragmatisk, og det er et godt miljø til at lave forretning. Så barrieren for at investere er lav.
FC Nordsjælland er langt fra den eneste danske klub på udenlandske hænder. Listen tæller også FC Midtjylland, SønderjyskE og Vejle Boldklub i Superligaen, mens 1. divisionsklubberne Fremad Amager, HB Køge, FC Helsingør og Vendsyssel FF alle ejes af udlændinge.
Dertil kommer, at en række klubber i Danmarks to bedste ligaer aktivt leder efter investorer.
Læs også:Nye FC Nordsjælland-ejere sikrer klubben trekvart milliard
Læs også:Medie: FC Nordsjælland sælger spiller til italiensk klub
Læs også:Står ved markant udtalelse: Jeg er glad for, jeg satte min røv i klaskehøjde
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
OPTAKT
Portugal – Kroatien
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
USA – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
