Det er sjældent, man kan regne med noget i fodboldens verden, men det skal gå mere end almindeligt galt, hvis ikke FC Nordsjælland inden for en overskuelig fremtid sælger stjernespilleren Kamaldeen Sulemana for et opsigtsvækkende millionbeløb.
Den blot 18-årige offensivspiller har vist nogle unikke færdigheder i Superligaen, og tidligere på måneden kunne tyske medier fortælle, at FC Nordsjælland-profilen var på vej til Bayer Leverkusen.
Det er han ikke, understreger cheftræner Flemming Pedersen.
– Det er slet ikke intentionen med Kamaldeen, at han skal væk nu. Der kan selvfølgelig komme et vildt bud, som kan få snebolden til at rulle, men det er absolut ikke planen, siger han til tipsbladet.dk.
At Kamaldeen Sulemana har fået stor opmærksomhed, er Flemming Pedersen om nogen medskyldig i. Det vakte stor opsigt, da han i maj sidste år fastslog, at ghaneseren har potentiale til at nå den brasilianske superstjerne Neymar.
Læs også:Nye FC Nordsjælland-stjerner på vej: Han kan blive en publikumsfavorit
Her otte måneder senere ryster han ikke et skund på hånden over den vurdering.
– Jeg er glad for, at jeg skreg ham op på den måde, jeg gjorde, selv om jeg satte min røv i klaskehøjde. Men vi kender jo vores spillere bedre end alle andre, så hvis ikke jeg skulle kunne bedømme deres potentiale, hvem skulle så?
Kofod på spring
FC Nordsjælland regner ikke med at sælge spillere i dette transfervindue, og det betyder, at også Magnus Kofod Andersen bliver i Farum. Midtbanemanden er noteret for 113 kampe i Superligaen, hvilket må siges at være meget for en 21-årig.
Mange havde nok forestillet sig, at Magnus Kofod Andersen ville være fortid i FC Nordsjælland på nuværende tidspunkt.
Så hvorfor er han ikke det?
Læs også:AGF’er kæmper med farten: Så har jeg hele pakken
– Det er et meget godt spørgsmål. Hvis der ikke havde været corona, var der måske kommet nogle bud på ham, men det er et meget stille marked. Det er måske årsagen til, at han stadig spiller i FC Nordsjælland, siger Flemming Pedersen.
21-årige Kofod har ifølge cheftræneren stadig en del at lære, før han kan blive en succes i udlandet.
– Udenlandske klubber ser lige nu en meget driftsikker Superliga-spiller, men de kigger jo også på potentialet. Det er i høj grad det, de investerer i. Nogle spillere udvikler sig lynhurtigt, mens andre skal bruge noget mere tid, og det kan sagtens være, at det kan tage flere år med Kofod. Men han har niveauet til at komme til en god liga i udlandet, og jeg ser også et anførerpotentiale i ham, siger Pedersen og tilføjer:
– Det går den rigtige vej, men det går langsomt. Jeg savner endnu mere output fra Kofod. Han skal i højere grad være en boks-til-boks.-spiller, end han er lige nu.
Magnus Kofod Andersen har kontrakt med FC Nordsjælland frem til sommeren 2022. Han fylder 22 år til maj.
Læs også:Medie: FC Nordsjælland er tæt på at blive solgt til udenlandsk investor
Læs også:FCN-spiller skubber kontraktsnak til efter sæsonen
Læs også:Transfersnak med “CV”: På denne front sker der noget på et tidspunkt
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
HELT VILDT
En voldsom ulighed
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Oddset styrtdykker
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
MEDIE
