Står ved markant udtalelse: Jeg er glad for, jeg satte min røv i klaskehøjde

FCN-træner Flemming Pedersen har om nogen været med til at tale Kamaldeen Sulemanas potentiale op. Og han fortryder ikke ikke et sekund, at han sammenlignede ghaneseren med Neymar.



Det er sjældent, man kan regne med noget i fodboldens verden, men det skal gå mere end almindeligt galt, hvis ikke FC Nordsjælland inden for en overskuelig fremtid sælger stjernespilleren Kamaldeen Sulemana for et opsigtsvækkende millionbeløb.

Den blot 18-årige offensivspiller har vist nogle unikke færdigheder i Superligaen, og tidligere på måneden kunne tyske medier fortælle, at FC Nordsjælland-profilen var på vej til Bayer Leverkusen.

Det er han ikke, understreger cheftræner Flemming Pedersen.

– Det er slet ikke intentionen med Kamaldeen, at han skal væk nu. Der kan selvfølgelig komme et vildt bud, som kan få snebolden til at rulle, men det er absolut ikke planen, siger han til tipsbladet.dk.

At Kamaldeen Sulemana har fået stor opmærksomhed, er Flemming Pedersen om nogen medskyldig i. Det vakte stor opsigt, da han i maj sidste år fastslog, at ghaneseren har potentiale til at nå den brasilianske superstjerne Neymar.

Læs også:Nye FC Nordsjælland-stjerner på vej: Han kan blive en publikumsfavorit

Her otte måneder senere ryster han ikke et skund på hånden over den vurdering.

– Jeg er glad for, at jeg skreg ham op på den måde, jeg gjorde, selv om jeg satte min røv i klaskehøjde. Men vi kender jo vores spillere bedre end alle andre, så hvis ikke jeg skulle kunne bedømme deres potentiale, hvem skulle så?

Kofod på spring
FC Nordsjælland regner ikke med at sælge spillere i dette transfervindue, og det betyder, at også Magnus Kofod Andersen bliver i Farum. Midtbanemanden er noteret for 113 kampe i Superligaen, hvilket må siges at være meget for en 21-årig.

Mange havde nok forestillet sig, at Magnus Kofod Andersen ville være fortid i FC Nordsjælland på nuværende tidspunkt.

Så hvorfor er han ikke det?

Læs også:AGF’er kæmper med farten: Så har jeg hele pakken

– Det er et meget godt spørgsmål. Hvis der ikke havde været corona, var der måske kommet nogle bud på ham, men det er et meget stille marked. Det er måske årsagen til, at han stadig spiller i FC Nordsjælland, siger Flemming Pedersen.

21-årige Kofod har ifølge cheftræneren stadig en del at lære, før han kan blive en succes i udlandet.

– Udenlandske klubber ser lige nu en meget driftsikker Superliga-spiller, men de kigger jo også på potentialet. Det er i høj grad det, de investerer i. Nogle spillere udvikler sig lynhurtigt, mens andre skal bruge noget mere tid, og det kan sagtens være, at det kan tage flere år med Kofod. Men han har niveauet til at komme til en god liga i udlandet, og jeg ser også et anførerpotentiale i ham, siger Pedersen og tilføjer:

– Det går den rigtige vej, men det går langsomt. Jeg savner endnu mere output fra Kofod. Han skal i højere grad være en boks-til-boks.-spiller, end han er lige nu. 

Magnus Kofod Andersen har kontrakt med FC Nordsjælland frem til sommeren 2022. Han fylder 22 år til maj.

Læs også:Medie: FC Nordsjælland er tæt på at blive solgt til udenlandsk investor
Læs også:FCN-spiller skubber kontraktsnak til efter sæsonen
Læs også:Transfersnak med “CV”: På denne front sker der noget på et tidspunkt




Nu er Dreyer historisk




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Bo Henriksen lander TV-job

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Voldsomt skænderi i FC København

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

‘Det er tæt på uforklarligt’

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Boro deprimerer Blues