Det er sjældent, man kan regne med noget i fodboldens verden, men det skal gå mere end almindeligt galt, hvis ikke FC Nordsjælland inden for en overskuelig fremtid sælger stjernespilleren Kamaldeen Sulemana for et opsigtsvækkende millionbeløb.
Den blot 18-årige offensivspiller har vist nogle unikke færdigheder i Superligaen, og tidligere på måneden kunne tyske medier fortælle, at FC Nordsjælland-profilen var på vej til Bayer Leverkusen.
Det er han ikke, understreger cheftræner Flemming Pedersen.
– Det er slet ikke intentionen med Kamaldeen, at han skal væk nu. Der kan selvfølgelig komme et vildt bud, som kan få snebolden til at rulle, men det er absolut ikke planen, siger han til tipsbladet.dk.
At Kamaldeen Sulemana har fået stor opmærksomhed, er Flemming Pedersen om nogen medskyldig i. Det vakte stor opsigt, da han i maj sidste år fastslog, at ghaneseren har potentiale til at nå den brasilianske superstjerne Neymar.
Læs også:Nye FC Nordsjælland-stjerner på vej: Han kan blive en publikumsfavorit
Her otte måneder senere ryster han ikke et skund på hånden over den vurdering.
– Jeg er glad for, at jeg skreg ham op på den måde, jeg gjorde, selv om jeg satte min røv i klaskehøjde. Men vi kender jo vores spillere bedre end alle andre, så hvis ikke jeg skulle kunne bedømme deres potentiale, hvem skulle så?
Kofod på spring
FC Nordsjælland regner ikke med at sælge spillere i dette transfervindue, og det betyder, at også Magnus Kofod Andersen bliver i Farum. Midtbanemanden er noteret for 113 kampe i Superligaen, hvilket må siges at være meget for en 21-årig.
Mange havde nok forestillet sig, at Magnus Kofod Andersen ville være fortid i FC Nordsjælland på nuværende tidspunkt.
Så hvorfor er han ikke det?
Læs også:AGF’er kæmper med farten: Så har jeg hele pakken
– Det er et meget godt spørgsmål. Hvis der ikke havde været corona, var der måske kommet nogle bud på ham, men det er et meget stille marked. Det er måske årsagen til, at han stadig spiller i FC Nordsjælland, siger Flemming Pedersen.
21-årige Kofod har ifølge cheftræneren stadig en del at lære, før han kan blive en succes i udlandet.
– Udenlandske klubber ser lige nu en meget driftsikker Superliga-spiller, men de kigger jo også på potentialet. Det er i høj grad det, de investerer i. Nogle spillere udvikler sig lynhurtigt, mens andre skal bruge noget mere tid, og det kan sagtens være, at det kan tage flere år med Kofod. Men han har niveauet til at komme til en god liga i udlandet, og jeg ser også et anførerpotentiale i ham, siger Pedersen og tilføjer:
– Det går den rigtige vej, men det går langsomt. Jeg savner endnu mere output fra Kofod. Han skal i højere grad være en boks-til-boks.-spiller, end han er lige nu.
Magnus Kofod Andersen har kontrakt med FC Nordsjælland frem til sommeren 2022. Han fylder 22 år til maj.
Læs også:Medie: FC Nordsjælland er tæt på at blive solgt til udenlandsk investor
Læs også:FCN-spiller skubber kontraktsnak til efter sæsonen
Læs også:Transfersnak med “CV”: På denne front sker der noget på et tidspunkt
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
MEDIE
Har budt en milliard
LIVE
TransferLIVE: FC Midtjylland henter Tamsir Danso
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
EKSKLUSIVT
‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
MEDIE
