Det er store skiftedag i FC Nordsjælland. Ikke alene skifter klubben hænder; flere ledende personer skifter også job.
Først og fremmest ophører Tom Vernon med at være bestyrelsesformand. I stedet for ham overtager den hidtidige sportschef, Jan Laursen, det job.
– Mit hjerte banker for denne klub, som jeg kom til for over 20 år siden, og derfor var det ikke svært at takke ja til det store ansvar, jeg overtager nu. Når man på nærmeste hold har oplevet, hvad FCN har været igennem siden sin fødsel og ser, hvor den er nået til i dag, så forstår man potentialet i den. Og det gør jeg, siger Laursen.
Læs også:Officielt: FC Nordsjælland er blevet solgt
– De sidste fem år har vi her i Nordsjælland skabt en klub, som flere internationale klubber nu kender, kigger på og lader sig inspirere af. Det kommer af dygtige og dedikerede medarbejdere, en stærk kultur og tydeligt værdisæt gennem Right to Dream. Vi har set og bevist styrken i diversitet og udveksling af kulturer.
– Den udvikling får vi nu mulighed for at fortsætte. Vi kan indfri vores potentiale med Mansour-familien som investorer, og jeg glæder mig til at stå på mål for et projekt og en klub, jeg er hamrende stolt af og som stadig vil være båret af vores lokale talent i Nordsjælland.
Den nye mand med det sportslige ansvar bliver i stedet Mikkel Hemmersam. Han var sportslig ansvarlig i FC Nordsjællands kvindeafdeling og har en fortid i FC København som rekrutteringschef i talentafdelingen.
Læs også:FCN indkalder til pressemøde: Vil præsentere nyt om investorer
Han får titel af direktør og bliver ligestillet med Trine Hesselund Hopp Møller, som får ansvar for alle klubbens kommercielle områder og øvrig administration.
Den hidtidige administrerende direktør, Søren Kristensen, bliver såkaldt klubdirektør. Han skal ifølge FC Nordsjælland “udelukkende fokusere på den fortsatte udvikling af projektet med etableringen af klubbens kommende træningsanlæg og administration i Hillerød.”
Læs også:Medie: Egyptere køber sig ind i FC Nordsjælland
Læs også:Står ved markant udtalelse: Jeg er glad for, jeg satte min røv i klaskehøjde
Læs også:Lang næse til Leverkusen: Superligaens supertalent koster kassen
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Raser: Det er latterligt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
