Stor lederrokade i FCN: Her er den nye formand og sportsdirektør

Efter FC Nordsjælland er blevet opkøbt af egyptiske investorer, har klubben også flyttet rundt på cheferne. Den hidtidige sportschef er blevet bestyrelsesformand.



Det er store skiftedag i FC Nordsjælland. Ikke alene skifter klubben hænder; flere ledende personer skifter også job.

Først og fremmest ophører Tom Vernon med at være bestyrelsesformand. I stedet for ham overtager den hidtidige sportschef, Jan Laursen, det job. 

– Mit hjerte banker for denne klub, som jeg kom til for over 20 år siden, og derfor var det ikke svært at takke ja til det store ansvar, jeg overtager nu. Når man på nærmeste hold har oplevet, hvad FCN har været igennem siden sin fødsel og ser, hvor den er nået til i dag, så forstår man potentialet i den. Og det gør jeg, siger Laursen.

Læs også:Officielt: FC Nordsjælland er blevet solgt

– De sidste fem år har vi her i Nordsjælland skabt en klub, som flere internationale klubber nu kender, kigger på og lader sig inspirere af. Det kommer af dygtige og dedikerede medarbejdere, en stærk kultur og tydeligt værdisæt gennem Right to Dream. Vi har set og bevist styrken i diversitet og udveksling af kulturer.

– Den udvikling får vi nu mulighed for at fortsætte. Vi kan indfri vores potentiale med Mansour-familien som investorer, og jeg glæder mig til at stå på mål for et projekt og en klub, jeg er hamrende stolt af og som stadig vil være båret af vores lokale talent i Nordsjælland.

Den nye mand med det sportslige ansvar bliver i stedet Mikkel Hemmersam. Han var sportslig ansvarlig i FC Nordsjællands kvindeafdeling og har en fortid i FC København som rekrutteringschef i talentafdelingen.

Læs også:FCN indkalder til pressemøde: Vil præsentere nyt om investorer

Han får titel af direktør og bliver ligestillet med Trine Hesselund Hopp Møller, som får ansvar for alle klubbens kommercielle områder og øvrig administration.

Den hidtidige administrerende direktør, Søren Kristensen, bliver såkaldt klubdirektør. Han skal ifølge FC Nordsjælland “udelukkende fokusere på den fortsatte udvikling af projektet med etableringen af klubbens kommende træningsanlæg og administration i Hillerød.”

Læs også:Medie: Egyptere køber sig ind i FC Nordsjælland
Læs også:Står ved markant udtalelse: Jeg er glad for, jeg satte min røv i klaskehøjde
Læs også:Lang næse til Leverkusen: Superligaens supertalent koster kassen


Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

FC Midtjylland kan score gode penge

FC København – Brøndby IF

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Andreas Christensen i chokskifte?

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Sønderjyske – FC Midtjylland

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Superliga-legende stråler som 41-årig

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Kæmpe nedtur for AaB

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

– Korthuset er væltet

Her kan du se FC København mod Brøndby IF

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Brøndby-spiller afviser

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

FC Nordsjælland – FC Fredericia

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Viborg FF – Vejle Boldklub

I svime over German Onugkha

– Den her sidder dybt i sjælen

Her er Kamil Wilczek i dag

Randers FC – OB

Kongesæson – de køber Pep Biel

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

FC København og Brøndby IF brager sammen

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Frank afviste flere

Newcastle spænder ben for Manchester City

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’