Stor lederrokade i FCN: Her er den nye formand og sportsdirektør

Efter FC Nordsjælland er blevet opkøbt af egyptiske investorer, har klubben også flyttet rundt på cheferne. Den hidtidige sportschef er blevet bestyrelsesformand.



Det er store skiftedag i FC Nordsjælland. Ikke alene skifter klubben hænder; flere ledende personer skifter også job.

Først og fremmest ophører Tom Vernon med at være bestyrelsesformand. I stedet for ham overtager den hidtidige sportschef, Jan Laursen, det job. 

– Mit hjerte banker for denne klub, som jeg kom til for over 20 år siden, og derfor var det ikke svært at takke ja til det store ansvar, jeg overtager nu. Når man på nærmeste hold har oplevet, hvad FCN har været igennem siden sin fødsel og ser, hvor den er nået til i dag, så forstår man potentialet i den. Og det gør jeg, siger Laursen.

Læs også:Officielt: FC Nordsjælland er blevet solgt

– De sidste fem år har vi her i Nordsjælland skabt en klub, som flere internationale klubber nu kender, kigger på og lader sig inspirere af. Det kommer af dygtige og dedikerede medarbejdere, en stærk kultur og tydeligt værdisæt gennem Right to Dream. Vi har set og bevist styrken i diversitet og udveksling af kulturer.

– Den udvikling får vi nu mulighed for at fortsætte. Vi kan indfri vores potentiale med Mansour-familien som investorer, og jeg glæder mig til at stå på mål for et projekt og en klub, jeg er hamrende stolt af og som stadig vil være båret af vores lokale talent i Nordsjælland.

Den nye mand med det sportslige ansvar bliver i stedet Mikkel Hemmersam. Han var sportslig ansvarlig i FC Nordsjællands kvindeafdeling og har en fortid i FC København som rekrutteringschef i talentafdelingen.

Læs også:FCN indkalder til pressemøde: Vil præsentere nyt om investorer

Han får titel af direktør og bliver ligestillet med Trine Hesselund Hopp Møller, som får ansvar for alle klubbens kommercielle områder og øvrig administration.

Den hidtidige administrerende direktør, Søren Kristensen, bliver såkaldt klubdirektør. Han skal ifølge FC Nordsjælland “udelukkende fokusere på den fortsatte udvikling af projektet med etableringen af klubbens kommende træningsanlæg og administration i Hillerød.”

Læs også:Medie: Egyptere køber sig ind i FC Nordsjælland
Læs også:Står ved markant udtalelse: Jeg er glad for, jeg satte min røv i klaskehøjde
Læs også:Lang næse til Leverkusen: Superligaens supertalent koster kassen




LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Braithwaite del af stor transferplan

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Bo Svensson skriver Superliga-historie

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Skidt nyt om Lukas Lerager

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Atletico Madrid – Arsenal

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Afvist – Brøndby undrer sig

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse