Det er store skiftedag i FC Nordsjælland. Ikke alene skifter klubben hænder; flere ledende personer skifter også job.
Først og fremmest ophører Tom Vernon med at være bestyrelsesformand. I stedet for ham overtager den hidtidige sportschef, Jan Laursen, det job.
– Mit hjerte banker for denne klub, som jeg kom til for over 20 år siden, og derfor var det ikke svært at takke ja til det store ansvar, jeg overtager nu. Når man på nærmeste hold har oplevet, hvad FCN har været igennem siden sin fødsel og ser, hvor den er nået til i dag, så forstår man potentialet i den. Og det gør jeg, siger Laursen.
Læs også:Officielt: FC Nordsjælland er blevet solgt
– De sidste fem år har vi her i Nordsjælland skabt en klub, som flere internationale klubber nu kender, kigger på og lader sig inspirere af. Det kommer af dygtige og dedikerede medarbejdere, en stærk kultur og tydeligt værdisæt gennem Right to Dream. Vi har set og bevist styrken i diversitet og udveksling af kulturer.
– Den udvikling får vi nu mulighed for at fortsætte. Vi kan indfri vores potentiale med Mansour-familien som investorer, og jeg glæder mig til at stå på mål for et projekt og en klub, jeg er hamrende stolt af og som stadig vil være båret af vores lokale talent i Nordsjælland.
Den nye mand med det sportslige ansvar bliver i stedet Mikkel Hemmersam. Han var sportslig ansvarlig i FC Nordsjællands kvindeafdeling og har en fortid i FC København som rekrutteringschef i talentafdelingen.
Læs også:FCN indkalder til pressemøde: Vil præsentere nyt om investorer
Han får titel af direktør og bliver ligestillet med Trine Hesselund Hopp Møller, som får ansvar for alle klubbens kommercielle områder og øvrig administration.
Den hidtidige administrerende direktør, Søren Kristensen, bliver såkaldt klubdirektør. Han skal ifølge FC Nordsjælland “udelukkende fokusere på den fortsatte udvikling af projektet med etableringen af klubbens kommende træningsanlæg og administration i Hillerød.”
Læs også:Medie: Egyptere køber sig ind i FC Nordsjælland
Læs også:Står ved markant udtalelse: Jeg er glad for, jeg satte min røv i klaskehøjde
Læs også:Lang næse til Leverkusen: Superligaens supertalent koster kassen
LIVE
VM-LIVE: ‘Det er ekstremt fornærmende’
OPTAKT
Holland – Sverige
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
Zanka ville spille gratis for FC København
OPTAKT
USA – Australien
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster
