Efter en årrække som sportschef og teknisk chef i FC Hjørring, Vendsyssel og senest Vejle skifter Jacob Krüger nu spor og træder ind i agent-branchen, hvor han bliver agent og partner hos People In Sport.
I et interview i Nordjyske åbner han nu mere op for, hvad fremtiden kommer til at byde for ham, ligesom han kommer med to klare råd til spillere, når de skal vælge en agent.
– Jeg har gennem de seneste år haft mange spillere, som har spurgt mig til råds, når de skulle vælge en agent, og jeg har altid sagt to ting til dem. I skal finde en i kan stole på, som altid varetager jeres interesser, siger han og fortsætter:
– Det er ikke altid nemt i den her branche, og så skal de finde en, der kan lave de bedste aftaler i forhold til deres præstationer. Så det er ikke nok at finde en, der bare er flink og rar, han skal også have forbindelserne i orden. Så mit mål er at få et godt, tæt samarbejde med spillerne, og så har jeg forhåbentlig de forbindelser, som de har brug for, lyder det fra Krüger.
Desuden slår han fast, at han kommer til at operere mest i Jylland, men at der nok også bliver mulighed for at have verden som arbejdsplads, når han skal hjælpe spillere videre til nye klubber.
I den forbindelse regner Jacob Krüger da også med, at det internationale netværk, som han har opbygget i løbet af karrieren vil hjælpe ham.
Efter Krügers melding bliver det Johan Sandahl, der skal være teknisk chef i Vejle. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Mexico – Ecuador
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
OPTAKT
Frankrig – Sverige
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
OPTAKT
