Vejles nye tekniske chef: Her skal klubben hen

Vejle Boldklub kommer fremover til at have Johan Sandahl som teknisk chef, da Jacob Krüger har valgt at forlade klubben.



Vejles tekniske chef Jacob Krüger forlader efter denne sæson jobbet i klubben, og erstatningen for ham er allerede fundet. Det bliver assistenttræner Johan Sandahl, som kommer til at tage skridtet op som ny chef for det sportslige.

Det skriver Vejle på klubbens hjemmeside, og han ser selvsagt frem til den kommende opgave, ligesom han er glad for, at vejlenserne har valgt ham til jobbet.

– Jeg har været tæt på Vejle Boldklub siden 2017. Det er en klub, der er tydelig i sine ambitioner for foreningen af egne talenter, en dansk stamme og dygtige spillere fra udlandet, siger han fortsætter:

– Gennem min tid som U/19-træner på akademiet blev jeg klogere på Vejle Boldklubs DNA, og i min tid under henholdsvis Andreas Alm, Sormani og seneste Gâlcă har jeg fra første række oplevet, forstået og bidraget til det Vejle Boldklub, jeg nu er teknisk chef for, lyder det fra Sandahl.

Nu er målet klart for, hvor han gerne vil have flyttet VB hen, ligesom han er glad for at overtage noget, som går godt.

– Jeg ser frem til opgaven med at etablere Vejle Boldklub i 3F Superligaen sammen med resten af organisationen og den sportslige sektor. Samtidig vil jeg gerne takke Jacob (Krüger red.) for den seneste måneds intense samarbejde og overdragelse. Det var Jacob, der fik mig tilbage til Vejle Boldklub, og jeg overtager et stærkt og solidt fundament fra ham, fortæller Johan Sandahl.

Jacob Krüger har også fortalt om baggrunden for sin beslutning om at forlade klubben. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: FC København præsenterer særlig trøje

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Leverkusen – Bayern



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Andreas Christensen afviser tilbud

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Den største genistreg i Superligaen?

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs