Vejles tekniske chef Jacob Krüger forlader efter denne sæson jobbet i klubben, og erstatningen for ham er allerede fundet. Det bliver assistenttræner Johan Sandahl, som kommer til at tage skridtet op som ny chef for det sportslige.
Det skriver Vejle på klubbens hjemmeside, og han ser selvsagt frem til den kommende opgave, ligesom han er glad for, at vejlenserne har valgt ham til jobbet.
– Jeg har været tæt på Vejle Boldklub siden 2017. Det er en klub, der er tydelig i sine ambitioner for foreningen af egne talenter, en dansk stamme og dygtige spillere fra udlandet, siger han fortsætter:
– Gennem min tid som U/19-træner på akademiet blev jeg klogere på Vejle Boldklubs DNA, og i min tid under henholdsvis Andreas Alm, Sormani og seneste Gâlcă har jeg fra første række oplevet, forstået og bidraget til det Vejle Boldklub, jeg nu er teknisk chef for, lyder det fra Sandahl.
Nu er målet klart for, hvor han gerne vil have flyttet VB hen, ligesom han er glad for at overtage noget, som går godt.
– Jeg ser frem til opgaven med at etablere Vejle Boldklub i 3F Superligaen sammen med resten af organisationen og den sportslige sektor. Samtidig vil jeg gerne takke Jacob (Krüger red.) for den seneste måneds intense samarbejde og overdragelse. Det var Jacob, der fik mig tilbage til Vejle Boldklub, og jeg overtager et stærkt og solidt fundament fra ham, fortæller Johan Sandahl.
Jacob Krüger har også fortalt om baggrunden for sin beslutning om at forlade klubben. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
OPTAKT
Argentina – Algeriet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Klar transfermelding
NYHEDER
Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
OPTAKT
England – Kroatien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
OPTAKT
Irak – Norge
OPTAKT
Østrig – Jordan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Deadline overskredet: FC København melder ud
AVIS
