FCK leder stadig efter ny træner: Vi har fået mange interessante henvendelser

William Kvist, der var med til at fyre Ståle Solbakken, forsvarer beslutningen og kalder den nødvendig.



William Kvist, der er ansat som midlertidig sportslig leder i FC København, er i fuld gang med arbejdet med at finde en ny cheftræner efter fyringen af Ståle Solbakken.

Men Kvist og FCK vil ikke forhaste sig, fortæller han til klubbens hjemmeside.

– Vi har ikke sat en deadline på en ny træner eller et nyt sportsligt setup, men vi er i fuld gang med arbejdet og er meget fortrøstningsfulde omkring det.

– Vi har selvfølgelig selv haft en god liste med kandidater at arbejde ud fra, men en klub som FCK får også mange interessante henvendelser, når sådan noget sker, da det er et meget attraktivt job.

– Vi kommer ikke til at forhaste os, for det er vigtigere at ramme rigtigt end at ramme hurtigt, siger Kvist.

Læs også:Claus Steinlein om fyret Solbakken: Jeg savnede ham allerede til frokost

I søndags tabte FCK 1-2 hjemme til AaB i Superligaen i den første kamp efter Solbakkens fyring.

Kvist, der er medlem af klubbens bestyrelse, forklarer baggrunden for fyringen af Solbakken. Den kommer efter blot et FCK-mesterskab i de seneste tre sæsoner, og det er for lidt.

– Tallene og udtrykket har talt et tydeligt sprog over en længere periode. Pointsnittet i Superligaen i 2020 kender mange, men vi ser også tilbage på tre sæsoner, der kun har givet en titel.

– Den frekvens skal op, og samlet set er pointsnittet i de seneste tre sæsoner ikke, som det skal være i FCK.

– Over en relativt lang periode har vi både tabt uforholdsmæssigt mange hjemmekampe og vundet alt for sjældent ude, siger Kvist.

Læs også:Se det omtalte interview med Kvist: Har du ikke set kampe i 2020 eller hvad?

Han mener, at det var både nødvendigt og ansvarligt at fyre Solbakken, selv om det havde været “lettere at lade være og bare blive ved med at håbe på forbedring”.

– Bestyrelsen var udmærket klar over, at det ville efterlade et tomrum på den korte bane og skabe stor røre blandt fans og medier.

– Men det siger vel også lidt om nødvendigheden, når konklusionen alligevel blev, at tiden nu var inde til at søge ny energi og ny inspiration.

– Ikke for at skabe en kortvarig opblomstring, men for at komme tilbage som det dominerende hold i Danmark og Norden på en måde, der er langtidsholdbar, siger han.

/ritzau/

Læs også:Tøfting revser William Kvist: Han står og drikker kaffe midt i det hele
Læs også:Optakt: FC København – AaB
Læs også:Officielt: FC København udlejer Guillermo Varela




LIVE

LIVE: FCM overrasker – stjerne er tilbage

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FC Midtjylland – Viborg FF

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Bo Svensson med hård kritik

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Dansk sensation: Der er interesse for ham



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Færdig i Real Madrid

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

El Clásico kan afgøre det hele

10. gang i træk

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’