Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: 3+
Hashtag: #fckaab #sldk
Holdnyt:
FC København:
Den 18. august 2013.
Det var senest, at FC København spillede en fodboldkamp uden Ståle Solbakken som cheftræner. Dengang for syv år siden var det Ariel Jacobs, der stod i spidsen for løverne mod AGF, men han blev fyret kort efter, og så gjorde Ståle Solbakken comeback i hovedstaden.
Nu er hans tid forbi.
FC København har fyret nordmanden på baggrund af nogle skuffende resultater i 2020, og det har sendt chokbølger gennem det danske fodboldland. Et FC København uden Ståle Solbakken er grundlæggende en mærkelig tanke.
Nu er han ikke desto mindre væk, og i hans fravær skal i første omgang Hjalte Bo Nørregaard forsøge at forbedre resultaterne på banen. Som sin nærmeste sparringspartner har han William Kvist, der sidder i bestyrelsen.
FC København vandt 3-2 over FC Nordsjælland inden landskampspausen og fik dermed en tiltrængt succesoplevelse. På det tidspunkt var der næppe nogen, der havde regnet med, at det ville blive Solbakkens sidste kamp som FCK-træner.
Mens Ståle Solbakken er væk, er en anden FCK-yndling dog vendt tilbage. Mathias “Zanka” Jørgensen blev hentet retur i den sidste halve time af transfervinduet, og han kan gøre comeback i Parken mod AaB. Det vil helt sikkert varme FCK-hjerterne i en kold tid.
Skadeslisten tæller Nicolaj Thomsen, Ragnar Sigurdsson, Jens Stage og Andreas Bjelland.
Læs også:Farvel, Ståle Solbakken: Her er fem bud på en ny FCK-træner
AaB:
Fem point i de første fire kampe rækker til en sjetteplads for AaB, og kan de bevare den resten af grundspillet, er målsætningen i hus. Placeringen kan nordjydere leve med, men spillet har bestemt ikke været prangende indtil videre.
Man savner en rigtig god præstation fra AaB. Én af de kampe, man ved, de kan præstere, og som de skal kunne levere med spillere som Kasper Kusk, Iver Fossum og ikke mindst Lucas Andersen på holdkortet.
AaB har scoret tre mål indtil videre, og dermed er Jacob Friis’ tropper blandt de mindst scorende i Superligaen sammen med Lyngby og AC Horsens. Det er ikke prangende, og når man medregner, at AaB i de første fire kampe har mødt Lyngby, AC Horsens, SønderjyskE og AGF, er det slet og ret bare ikke godt nok.
Nu jagter AaB den præstation, der kan få optimismen til at blomstre, men traditionelt sker det ikke i Parken, hvor nordjyderne ikke har vundet i Superliga-regi siden maj 2007.
AaB fik på sidstedagen af transfervinduet en meget opsigtsvækkende tilgang i form af Oscar Hiljemark, og det skal blive spændende at se, om formen tillader ham at få minutter mod FC København.
Robert Kakeeto kæmper med at blive klar efter en skade og er derfor den eneste spiller, Jacob Friis må se bort fra.
Karantæner:
FC København: Ingen
AaB: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Johnsson – Ankersen, Nelsson, Zanka, Boilesen – Daramy, Falk, Zeca, Fischer – Wind, Wilczek
AaB (3-4-3): Rinne – Okore, Pedersen, Ross – Pallesen, Ferreira, Fossum, Ahlmann – van Weert, Andersen, Børsting
Profilen:
I et helt transfervindue sukkede FC København-fansene efter at få Mathias “Zanka” Jørgensen hjem, og en halv time før deadline kom han så. Midtstopperen er en kultfigur i hovedstaden, og han ville få en øredøvende modtagelse i Parken, hvis der ellers måtte lukkes et normalt antal tilskuere ind. Mathias “Zanka” Jørgensen har været samlet med det danske landshold og har derfor næsten ikke nået at træne med i FCK op til kampen mod AaB. Det skal blive spændende at se, om Hjalte Bo Nørregaard alligevel placerer ham i startopstillingen.
Læs også:Bo Henriksen om Solbakken-fyring: FCK bør droppe managerposten
Vidste du, at..:
39-årige Hjalte Bo Nørregaard er blevet forfremmet fra et job som U19-træner i FC København, og her har han stået i spidsen for holdet i 40 kampe med et pointsnit på 1,03. Hjalte Bo Nørregaards debut som U19-træner i FCK var i øvrigt også mod AaB – det endte med en nordjysk sejr på 3-2. I det opgør var både Jonas Wind og Mohamed Daramy i FCK’s startopstilling. Hjalte Bo Nørregaard stillede altid op i en 4-4-2-formation med løvernes U19-mandskab
Dom:
FC København er i knæ, og AaB har ikke vundet en Superliga-kamp i hovedstaden, siden ruder konge var knægt.
Det er umiddelbart svært at udpege en oplagt vinder i søndagens opgør, og det kan tale for, at de to hold deler i porten. AaB har dog alletiders mulighed for at få bugt med den elendige stime på udebane mod FC København, og det tror vi, at de får.
AaB besejrer FC København 2-1 i Hjalte Bo Nørregaards trænerdebut.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Avis: Ståle Solbakken tabte omklædningsrummet i FCK
Læs også:Ståle Solbakken forklarer tavshed: Jeg har brug for at sunde mig
Læs også:FCK kan få ny spillestil: Skal have anden tilgang med bolden
LIVE
LIVE: Ny mand på landsholdet
NYHEDER
Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Vender han retur? Lasse Schöne åben
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
Benhård Brian Riemer-melding
FC København-krisen fortsætter
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
Silkeborg klasker Randers
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
FC Nordsjælland vinder i egen hule
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
NYHEDER
