Bo Henriksen om Solbakken-fyring: FCK bør droppe managerposten

Bo Henriksen kalder Ståle Solbakken en stor inspiration for mange trænere i dansk fodbold. TV3 Sport-eksperten tror, at FC København nu både ansætter en ny træner og en sportsdirektør



Da sidste sæson gik på hæld, var Ståle Solbakken og Bo Henriksen to af de trænere, der havde siddet længst tid på deres pind i dansk fodbold.

Nu er de begge fortid.

Bo Henriksen stoppede forud for denne sæson i AC Horsens, og lørdag valgte FC København at fyre Ståle Solbakken som manager i kølvandet på skuffende resultater i 2020. Nordmanden har stået i spidsen for FCK i 420 Superliga-kampe fordelt over to perioder, så det er en markant person, der nu ikke længere er i dansk fodbold.

Sådan lyder det også fra Bo Henriksen, der nu arbejder som ekspert på TV3 Sport.

– Det er altid et chok, når én, der har gjort det så godt i så mange år, bliver fyret. Det er meget voldsomt, men man må have kæmpe respekt for det arbejde, Ståle Solbakken har udført i FC København, siger Bo Henriksen til tipsbladet.dk.

Som manager i AC Horsens har han ofte stået over for Ståle Solbakken, og han har både vundet og tabt til nordmanden.

– Han var en personlighed i dansk fodbold, og han var fagligt meget kompetent. Han var et forbilllede for rigtig mange af os øvrige trænere, og hans vindervilje og dedikation var en rigtig stor inspiration for mig og mange andre, siger Bo Henriksen.

Læs også:Kommentar: Ikke kun dårlige resultater kostede Ståle Solbakken jobbet

Ståle Solbakken var manager i FC København, hvilket vil sige, at han i praksis både var cheftræner og sportsdirektør. Bo Henriksen var det samme i AC Horsens, og han tror, at løverne nu vil gå dele den post op i to. Det vil også være hans klare anbefaling.

– FC København vil nok trække i en anden retning nu og få en lidt mere normal organisation med en sportsdirektør og en cheftræner. Det forsøgte jeg også i AC Horsens, og det er efter min mening den bedste måde at gribe det an på, så én mand ikke står med et kæmpe ansvar alene. Det er ikke altså ikke så tosset at dele det op på den måde, for det er en voldsom opgave at have nøglerne til det hele, siger han.

Presset er enormt på FC København
I 2020 har FC København spillet 20 Superliga-kampe, og heraf har holdet blot vundet de syv. Det er næsten uhørt for et FCK-mandskab, og det er ifølge ledelsen også grunden til, at Ståle Solbakken nu er fortid.

Bo Henriksen tror, at flere ting har ført til FCK’s nedtur.

– FCK har været rigtig hårdt ramt af skader, og det er selvfølgelig en faktor. Dame N’Doye og Jonas Wind var skadet i lange perioder i sidste sæson, og FCK havde ingen afløsere klar, siger han og tilføjer:

– Og så er der hele det mentale aspekt. Når tingene begynder at gå skævt, kan der hurtigt opstå en fejlfinder-kultur, og det er måske ekstra udtalt, når man som FC København har været vant til at vinde en hel masse og har fået skabt en vinderkultur. Nedture kan hurtigt blive selvforstærkende, og de kan få selv gode spillere til miste noget af troen på egne evner.

– Man føler måske ikke den samme frihed, og det er i det hele taget nogle voldsomme mekanismer, der træder ind. Og så er det jo også et element, at presset udefra er enormt stort på FC København. Det mærker man i høj grad, når tingene ikke kører.

Læs også:Farvel, Ståle Solbakken: Her er fem bud på en ny FCK-træner

Det store spørgsmål er nu, hvem der bliver ny cheftræner i FC København. I første omgang har Hjalte Bo Nørregaard overtaget ansvaret, men han er formentlig kun en midlertidig løsning.

– Jeg tror, FC København leder efter én, der kommer med noget frisk energi med noget FCK-DNA, som det også blev sagt på pressemødet. Det er meget vigtigt for dansk fodbold, hvem FC København vælger, for det er traditionelt den klub i Danmark, der også gør det bedst internationalt, og der er brug for et stærkt FCK-mandskab, siger Bo Henriksen.

Kan du blive ny FCK-træner, tror du?

– Haha, det tror jeg ikke. Men det har jeg ingen kommentarer til. 

Foruden Ståle Solbakken har FC København også opsagt samarbejdet med assisterende træner Bård Wiggen.

Læs også:Ståle Solbakken så ind fremtiden: Det er tid til en ny strategi
Læs også:FC København-boss afviser konflikt med tavs Solbakken
Læs også:Langt fra topholdene: Sådan har FCK gjort det i Superligaen i 2020




Thomas Frank var et emne i storklub



LIVE

TransferLIVE: I dialog med Lebogang Phiri


Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

Nu går de all-in på Højlund

Superliga-spiller tiltalt for grov vold

Sviatchenko med transferidé: Køb denne dansker

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk


EKSKLUSIVT

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt


Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Melder direkte ud: Vil have Thomas Franks stjerne

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef


Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

Kaoskamp ved klub-VM

Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis

De to er Superligaens mest værdifulde spillere


TRANSFER

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub


Monstertransfer i Premier League?

Nu bekræfter FCK

Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien

Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende

Morten Hjulmand til storklub?

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Ydmyget af dansker – tidl. Brøndby-stjerne raser



Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!

Transferplanen: Det kan blive en genistreg

Beordrer storklub: Matt O’Riley er løsningen

Afsløring: Topklub byder på Musa Juwara

Dansk klub i ekstase: Ikke sket i 51 år


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Danmark møder Frankrig i kvartfinalen

Neestrups boss skylder big time ved Froholdt-salg

FCK straffes: Sektion 12 lukkes

FCK forlanger kassen: Skræmmer det tyskerne væk?

Afviste denne klub – derfor vælger han FCK

Real Madrid vil hente Liverpool-profil

Forslag til Superliga-klub: Køb Emil Frederiksen!



Ny melding – trækker FCK-skifte i langdrag?

Dårligt nyt om AGF’s nye stadion

FC Porto fik nej i spillerjagt på grund af klub-VM

Gigasalg forude? Frankfurt bader i succeshistorier

Gareth Southgate i chokskifte?

Afsløring: Kim Daugaard tæt på Hvidovre

Sov ikke efter nederlag til Danmark

Knap 50.000 tomme sæder – stjernetræner forbavset

Klar melding om Morten Karlsen

Tung kampstart i Trencin

In or out? FCK har brug for klarhed!

U19-landsholdet smadrer Montenegro



SIF-søsterklub kyles ud af Conference League

Afsløring: Tysk klub henter Frederik Christensen

Holger Rune vinder sikkert trods bizar optakt