Kyniske Brøndby slår FCN og åbner bronzekampen på ny

Der var kynismen til forskel, da Brøndby slog FC Nordsjælland med 2-0 og dermed haler ind på AGF i tabellen.



Efter tre uafgjorte kampe i streg kom Brøndby søndag tilbage på sporet med en 2-0-sejr i en velspillet udekamp mod FC Nordsjælland.

Derfor hopper Brøndby forbi FCN og op som nummer fire i 3F Superligaens mesterskabsspil med seks point op til tredjepladsen, hvor AGF, der fredag tabte til AaB, befinder sig.

Brøndby har seks runder til at hente aarhusianerne i jagten på bronzemedaljerne.

Søndagens Brøndby-sejr blev grundlagt med en straffesparkscoring af Andreas Maxsø efter godt og vel en halv times spil, efter FCN ellers sad på det meste i første halvleg.

Læs også:LIVE: Sådan gik det da Brøndby slog FC Nordsjælland

Efter pausen pressede FCN på i jagten på en udligning, men Brøndby-defensiven forsvarede sig godt, og så afgjorde Simon Hedlund det med en 2-0-scoring midtvejs i anden halvleg.

FCN med en veloplagt Mohammed Kudus tog initiativet fra kampens start og forsøgte at angribe Brøndbys højre forsvarsside, hvor uprøvede Andreas Bruus huserede.

Brøndbys Anthony Jung fik bolden i nettet efter 29 minutter, men efter en del forvirring blev målet underkendt for offside.

Der var dog ingen tvivl en håndfuld minutter senere, da Brøndby-anfører Andreas Maxsø sikkert udnyttede et straffespark til at sende udeholdet foran 1-0 på sin tidligere hjemmebane.

Læs også:Kjær holdt nullet i stærk Milan-sejr

Begge hold skabte en række store muligheder fra starten af anden halvleg, men afslutningerne manglede kvalitet.

For Mikael Uhre manglede dog kun de allersidste marginaler, da Brøndby-angriberen i det 64. minut ramte stolpen efter et godt drev med bolden.

Brøndby havde bedre held fire minutter senere, da svenske Simon Hedlund blev spillet fri og køligt fordoblede gæsternes føring.

FCN spillede egentlig ganske godt, men slutproduktet manglede, og derfor vandt Brøndby i fjerde forsøg sin første kamp i årets mesterskabsspil.

/ritzau/

Læs også:Bedst og værst: Alt godt kommer til den, der venter
Læs også:FAKTA: Det siger evalueringen om tilskuerforsøg i Superligaen
Læs også:Horsens-helt: Vores varemærke skal stadig være at smadre igennem




Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

FCK-spiller har revet skulderen af led

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Forhandler med Jannik Vestergaard

Paolo Maldini lander stort job



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCM-flop i chokskifte

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Stort medie: Blev Norge snydt?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning