Kyniske Brøndby slår FCN og åbner bronzekampen på ny

Der var kynismen til forskel, da Brøndby slog FC Nordsjælland med 2-0 og dermed haler ind på AGF i tabellen.



Efter tre uafgjorte kampe i streg kom Brøndby søndag tilbage på sporet med en 2-0-sejr i en velspillet udekamp mod FC Nordsjælland.

Derfor hopper Brøndby forbi FCN og op som nummer fire i 3F Superligaens mesterskabsspil med seks point op til tredjepladsen, hvor AGF, der fredag tabte til AaB, befinder sig.

Brøndby har seks runder til at hente aarhusianerne i jagten på bronzemedaljerne.

Søndagens Brøndby-sejr blev grundlagt med en straffesparkscoring af Andreas Maxsø efter godt og vel en halv times spil, efter FCN ellers sad på det meste i første halvleg.

Læs også:LIVE: Sådan gik det da Brøndby slog FC Nordsjælland

Efter pausen pressede FCN på i jagten på en udligning, men Brøndby-defensiven forsvarede sig godt, og så afgjorde Simon Hedlund det med en 2-0-scoring midtvejs i anden halvleg.

FCN med en veloplagt Mohammed Kudus tog initiativet fra kampens start og forsøgte at angribe Brøndbys højre forsvarsside, hvor uprøvede Andreas Bruus huserede.

Brøndbys Anthony Jung fik bolden i nettet efter 29 minutter, men efter en del forvirring blev målet underkendt for offside.

Der var dog ingen tvivl en håndfuld minutter senere, da Brøndby-anfører Andreas Maxsø sikkert udnyttede et straffespark til at sende udeholdet foran 1-0 på sin tidligere hjemmebane.

Læs også:Kjær holdt nullet i stærk Milan-sejr

Begge hold skabte en række store muligheder fra starten af anden halvleg, men afslutningerne manglede kvalitet.

For Mikael Uhre manglede dog kun de allersidste marginaler, da Brøndby-angriberen i det 64. minut ramte stolpen efter et godt drev med bolden.

Brøndby havde bedre held fire minutter senere, da svenske Simon Hedlund blev spillet fri og køligt fordoblede gæsternes føring.

FCN spillede egentlig ganske godt, men slutproduktet manglede, og derfor vandt Brøndby i fjerde forsøg sin første kamp i årets mesterskabsspil.

/ritzau/

Læs også:Bedst og værst: Alt godt kommer til den, der venter
Læs også:FAKTA: Det siger evalueringen om tilskuerforsøg i Superligaen
Læs også:Horsens-helt: Vores varemærke skal stadig være at smadre igennem






LIVE

TransferLIVE: Dialog – de vil købe Lindstrøm

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Vil til Premier League – United foran Arsenal

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

AGF – Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Paulinho tager hjem til Brasilien

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Nu taler Messi

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Bundesliga-klub enig med dansker

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her er VM-turneringens hold

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Viborg FF – OB

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Sønderjyske – FC Midtjylland

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

Han er VM’s bedste spiller

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Skandaløse scener: Han er en skændsel!