– Længe siden, vi har haft en Daramy på banen

Både German Onugkha og nogle af FC Københavns unge drenge spillede testkamp torsdag. Tipsbladet har talt med københavnernes assistenttræner Stefan Madsen om kampen.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København benyttede torsdag i landskampspausen på at få spillet truppen tættere sammen i en testkamp mod Landskrona BoIS.

Svenskerne vandt opgøret med 2-1, men set med FC København-briller handlede det også mere om at få spillet relationer stærkere hos blandt andre German Onugkha, der fik sin uofficielle FCK-debut.

Ved flere lejligheder viste han nogle af sine spidskompetencer, hvilket vakte glæde hos FC Københavns assistenttræner Stefan Madsen, der udtalte sig til Tipsbladet og den øvrige presse efter kampen.

– Han sætter sine styrker i spil. Man kan spille op på ham på sidste linje, hvor han er fejlvendt og kan holde spillere væk, så vi kan arbejde under ham. Når vi har mødt nogle meget mandsorienterede hold som nede i Ostrava, der kommer han til at kunne hjælpe os rigtig meget, da han kan være stærk og holde i bolden. Det så vi i dag, og det er vi positive omkring, kan give et lag mere i vores spil.

German Onugkha afløser som bekendt Orri Oskarsson, og de to har både nogle ligheder, men også forskelle.

– German er en mere klassisk boksangriber. Han er en ekstremt dygtig afslutter med både højre og venstre og hovedet. Orri er også en dygtig afslutter, men German er lidt bedre i hovedspillet. Så i nogle af de kampbilleder, som vi også har haft en del af, hvor modstanderne står lavt og lukker centrale rum, der kan han give os en ekstra dimension.

– I forhold til presset skal han lære nogle ting sammenlignet med Orri, der har en lidt anden dimension der. Så der er nogle ting, vi skal justere, men overordnet skal vi ikke ændre helt vildt meget. Der er nogle justeringer her og der, indtil holdkammeraterne finder ud af, hvilken type de spiller sammen med nu kontra den, de har spillet sammen med før.

Onugkha_German

Foto: FC København

Foruden German Onugkha fik flere af FC Københavns unge talenter, som ikke var på landsholdsopgaver, også lov til at vise sig frem.

– Vi har mange unge drenge, som er med de forskellige ungdomslandshold, men det var Abdul (Daramy) ikke. Han er en spændende spiller, og som Nees sagde, så er det længe siden, vi har haft en Daramy på banen. Han gjorde det rigtig, rigtig fornuftigt, da han kom ind.

I det store hele var det dog en blandet omgang, da flere af FC Københavns normale startere er på landsholdsopgaver. Men trods alt giver landskampspausen og de efterfølgende uger, indtil Conference League starter igen, tid til flere træningspas.

Det ser Stefan Madsen og det øvrige trænerteam frem til.

– Vi får næsten lige så mange træningspas, som vi mere eller mindre har haft siden sæsonstart. Derfor skal vi have arbejdet med noget relationelt og holdtaktisk, så vi ser det lidt som en mini preseason.

– Lige om lidt begynder det igen med rejser til Aserbajdsjan og Sevilla, og hvor vi ellers skal hen. Video er et vigtigt redskab, men der er også bare noget i kropsliggørelsen og bevægelserne i at spille sammen på træningsbanen. Det skal vi bruge de næste uger på.

Foruden en pokalkamp har FC København kun Superligaen at tage hånd om, indtil Conference League begynder i starten af oktober. Næste opgave for københavnerne er mod FC Midtjylland den 14. september.







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Medie peger på FC København

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Samler informationer om FCK’er

Vild udtalelse om Nathan Trott

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

José Mourinho klarmelder dansker

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Jagter Christian Nørgaard

Chido Obi var ustyrlig

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Nartey scorede igen for Lyon

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Benfica – Real Madrid

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!