FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København benyttede torsdag i landskampspausen på at få spillet truppen tættere sammen i en testkamp mod Landskrona BoIS.
Svenskerne vandt opgøret med 2-1, men set med FC København-briller handlede det også mere om at få spillet relationer stærkere hos blandt andre German Onugkha, der fik sin uofficielle FCK-debut.
Ved flere lejligheder viste han nogle af sine spidskompetencer, hvilket vakte glæde hos FC Københavns assistenttræner Stefan Madsen, der udtalte sig til Tipsbladet og den øvrige presse efter kampen.
– Han sætter sine styrker i spil. Man kan spille op på ham på sidste linje, hvor han er fejlvendt og kan holde spillere væk, så vi kan arbejde under ham. Når vi har mødt nogle meget mandsorienterede hold som nede i Ostrava, der kommer han til at kunne hjælpe os rigtig meget, da han kan være stærk og holde i bolden. Det så vi i dag, og det er vi positive omkring, kan give et lag mere i vores spil.
German Onugkha afløser som bekendt Orri Oskarsson, og de to har både nogle ligheder, men også forskelle.
– German er en mere klassisk boksangriber. Han er en ekstremt dygtig afslutter med både højre og venstre og hovedet. Orri er også en dygtig afslutter, men German er lidt bedre i hovedspillet. Så i nogle af de kampbilleder, som vi også har haft en del af, hvor modstanderne står lavt og lukker centrale rum, der kan han give os en ekstra dimension.
– I forhold til presset skal han lære nogle ting sammenlignet med Orri, der har en lidt anden dimension der. Så der er nogle ting, vi skal justere, men overordnet skal vi ikke ændre helt vildt meget. Der er nogle justeringer her og der, indtil holdkammeraterne finder ud af, hvilken type de spiller sammen med nu kontra den, de har spillet sammen med før.
Foruden German Onugkha fik flere af FC Københavns unge talenter, som ikke var på landsholdsopgaver, også lov til at vise sig frem.
– Vi har mange unge drenge, som er med de forskellige ungdomslandshold, men det var Abdul (Daramy) ikke. Han er en spændende spiller, og som Nees sagde, så er det længe siden, vi har haft en Daramy på banen. Han gjorde det rigtig, rigtig fornuftigt, da han kom ind.
I det store hele var det dog en blandet omgang, da flere af FC Københavns normale startere er på landsholdsopgaver. Men trods alt giver landskampspausen og de efterfølgende uger, indtil Conference League starter igen, tid til flere træningspas.
Det ser Stefan Madsen og det øvrige trænerteam frem til.
– Vi får næsten lige så mange træningspas, som vi mere eller mindre har haft siden sæsonstart. Derfor skal vi have arbejdet med noget relationelt og holdtaktisk, så vi ser det lidt som en mini preseason.
– Lige om lidt begynder det igen med rejser til Aserbajdsjan og Sevilla, og hvor vi ellers skal hen. Video er et vigtigt redskab, men der er også bare noget i kropsliggørelsen og bevægelserne i at spille sammen på træningsbanen. Det skal vi bruge de næste uger på.
Foruden en pokalkamp har FC København kun Superligaen at tage hånd om, indtil Conference League begynder i starten af oktober. Næste opgave for københavnerne er mod FC Midtjylland den 14. september.

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Ikke sket i 8 år

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Teemu Pukki dominerer

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Vanvittige comebacks i Champions League

Går fuldstændig amok: ‘Fuck af Brian Priske’

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

Voldsom frustration efter vanvidskamp

– Dumdristigt og naivt

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Forbløffet over Victor Froholdt

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Opsigtsvækkende dansk comeback i udlandet

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Har afvist flere tilbud

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Christian Nørgaard debuterer i Arsenal-sejr

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus

Sønderjyske og Randers videre i pokalturneringen

Melder dansk målkonge klar til Champions League

Tror på ny Champions League-triumf

FIFA vil udbetale 2,2 milliarder til klubber

Kalder opfordring til fans ‘dybt forkasteligt’

Uenighed om FCK’s CL-eventyr: ‘Forrykt vurdering’

Minister opfordrer til ukrainske flag i Parken

Historisk transfer: ‘Jeg var en stor kritiker’

Leverkusen-fokus: Hjulmands vilde frisparksvåben

Stolt af demonstrationer i Vueltaen

Blichfeldt besejrer Kjærsfeldt

Dyrt FCK-flop er blevet træner i brors klub

‘Unikt talent’ – 14-årig på førsteholdet i Norge
