Kæmpe presseopbud: Landsholdet træner igen

Et væld af journalister og fotografer var mødt op til første træning efter episoden med Christian Eriksen.



Kameraerne summede som cikader på en sommeraften i Sydeuropa, da de danske landsholdsspillere mandag formiddag løb på banen til første træning efter den triste hændelse lørdag aften.

Det var første dag med noget, der bare lignede et normalt program for danskerne.

Efter at have set holdkammeraten Christian Eriksen blive genoplivet på græstæppet i Parken lørdag var alle aktiviteter aflyst dagen derpå.

Mandag var spillerne tilbage på træningsbanen i Helsingør. For at vende tilbage til det liv, de kender. For at vende tilbage til fodbolden.

Men på mange måder var det ikke en normal træningsdag, der mødte spillerne, da de løb ind på det velfriserede græs på det nordsjællandske stadion.

En stor flok journalister og fotografer fra Danmark, Norge, Tyskland, Storbritannien og andre lande havde indtaget tribunen på den ene langside, og tilskuertallet kunne vel næsten hamle op med en kamp i de lavere divisioner.

Før træningen satte Martin Braithwaite, Kasper Schmeichel og Pierre-Emile Højbjerg ord på den triste aften, hvor spillerne i mangel af bedre valgmuligheder besluttede at spille de sidste 50 minutter af åbningskampen efter knap to timers afbrydelse.

En ny kamp venter torsdag mod Belgien, og den kan blive afgørende for de danske chancer for at komme videre fra den indledende EM-gruppe efter 0-1-nederlaget til Finland.

For spillerne er det tydeligvis ikke det vigtigste i disse dage.

Det vigtigste er at følge Eriksens udvikling på Rigshospitalet, som han blev fragtet til i vågen tilstand efter redningsaktionen.

Alligevel var der noget befriende over at snøre støvlerne igen og for en stund stoppe den gentagne afspilning af de uhyggelige billeder fra Parken, forklarede Braithwaite.

– Jeg glæder mig til at komme over og træne, for jeg ved, at det er det sted, hvor der ikke er nogen andre tanker end fodbold, sagde FC Barcelona-spilleren.

Stemningen blandt spillerne var afdæmpet i det indledende kvarter af træningen, som pressen fik lov at følge.

Der var spredte smil, når en af holdkammeraterne ikke bevarede boldens flyvehøjde i jongleringslegen, og der blev lyttet koncentreret, når landstræner Kasper Hjulmand tog ordet i klyngen inden de rigtige øvelser.

Schmeichel lovede med et stort smil hævn over Jonas Lössl, da sidstnævnte lobbede bolden over ham og ind i mål.

Og efter at have siddet over i lørdagens kamp med en skade trænede Robert Skov med. Kantspilleren med den gode sparketeknik virkede ikke synderligt hæmmet af den ankelskade, han pådrog sig i sidste testkamp mod Bosnien-Hercegovina.

Nu begynder hverdagen så igen for spillerne, som bearbejder lørdagens oplevelse ved at tale med psykologer, familie og hinanden.

En kliché i sportsverdenen lyder at tage en dag og en kamp ad gangen. Men netop her er flosklen måske mere relevant end nogensinde for de danske landsholdsspillere.

/ritzau/





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

I chok: Har aldrig set lignende

Vil have ham væk fra FC København

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Højlund står til at slå personlige rekorder

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Neestrup chokerer med sin startopstilling



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Bombe – Superliga-klub nævnes

Rasmus Højlund i massiv modvind

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Narteys krav til ny kontrakt

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

FCM ansætter ny topboss

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Mourinho tog røven på Zeca

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

De danske kvinder tager førstepladsen

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Her kan du se Viborg FF mod FC København



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Rigtig glad på fansenes vegne

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

– Der får David at vide, at han er fyret

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre