Kameraerne summede som cikader på en sommeraften i Sydeuropa, da de danske landsholdsspillere mandag formiddag løb på banen til første træning efter den triste hændelse lørdag aften.
Det var første dag med noget, der bare lignede et normalt program for danskerne.
Efter at have set holdkammeraten Christian Eriksen blive genoplivet på græstæppet i Parken lørdag var alle aktiviteter aflyst dagen derpå.
Mandag var spillerne tilbage på træningsbanen i Helsingør. For at vende tilbage til det liv, de kender. For at vende tilbage til fodbolden.
Men på mange måder var det ikke en normal træningsdag, der mødte spillerne, da de løb ind på det velfriserede græs på det nordsjællandske stadion.
En stor flok journalister og fotografer fra Danmark, Norge, Tyskland, Storbritannien og andre lande havde indtaget tribunen på den ene langside, og tilskuertallet kunne vel næsten hamle op med en kamp i de lavere divisioner.
Før træningen satte Martin Braithwaite, Kasper Schmeichel og Pierre-Emile Højbjerg ord på den triste aften, hvor spillerne i mangel af bedre valgmuligheder besluttede at spille de sidste 50 minutter af åbningskampen efter knap to timers afbrydelse.
En ny kamp venter torsdag mod Belgien, og den kan blive afgørende for de danske chancer for at komme videre fra den indledende EM-gruppe efter 0-1-nederlaget til Finland.
For spillerne er det tydeligvis ikke det vigtigste i disse dage.
Det vigtigste er at følge Eriksens udvikling på Rigshospitalet, som han blev fragtet til i vågen tilstand efter redningsaktionen.
Alligevel var der noget befriende over at snøre støvlerne igen og for en stund stoppe den gentagne afspilning af de uhyggelige billeder fra Parken, forklarede Braithwaite.
– Jeg glæder mig til at komme over og træne, for jeg ved, at det er det sted, hvor der ikke er nogen andre tanker end fodbold, sagde FC Barcelona-spilleren.
Stemningen blandt spillerne var afdæmpet i det indledende kvarter af træningen, som pressen fik lov at følge.
Der var spredte smil, når en af holdkammeraterne ikke bevarede boldens flyvehøjde i jongleringslegen, og der blev lyttet koncentreret, når landstræner Kasper Hjulmand tog ordet i klyngen inden de rigtige øvelser.
Schmeichel lovede med et stort smil hævn over Jonas Lössl, da sidstnævnte lobbede bolden over ham og ind i mål.
Og efter at have siddet over i lørdagens kamp med en skade trænede Robert Skov med. Kantspilleren med den gode sparketeknik virkede ikke synderligt hæmmet af den ankelskade, han pådrog sig i sidste testkamp mod Bosnien-Hercegovina.
Nu begynder hverdagen så igen for spillerne, som bearbejder lørdagens oplevelse ved at tale med psykologer, familie og hinanden.
En kliché i sportsverdenen lyder at tage en dag og en kamp ad gangen. Men netop her er flosklen måske mere relevant end nogensinde for de danske landsholdsspillere.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
Stor dramatik: Brøndby har IKKE en sag!
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
Afviser mesterskabssnak
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Bayern slår rekord i ny storsejr
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
Silkeborg-comeback giver håb
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
TOPNYHED
