Dagen derpå går tiden i landsholdslejren med at tale lørdagens episode med Christian Eriksen igennem, og derfor blev den planlagte restitutionstræning og de planlagte presseaktiviteter aflyst for spillerne.
Men mandag vil landsholdet forsøge at komme tilbage til noget, der ligner normale rutiner.
Det siger landstræner Kasper Hjulmand på søndagens pressemøde.
– I dag (søndag, red.) er en dag, hvor vi prøver at reparere og få overblik. Vi finder hver især ud af, hvordan vi vil håndtere det. Og så er der heller ingen tvivl om, at vi forsøger at få noget normalitet i morgen.
– Det er helt på linje med, hvad psykologerne siger, og hvordan jeg forsøger at se, om jeg kan lede gruppen videre. Det er at få så meget normalitet i morgen som muligt.
– Lave en træning og lave et rum, hvor det er helt okay at træne, når vi træner, og få de følelser ind i fodbold, som man normalt gør. Så er der et rum igen bagved, hvor folk er forskellige, og hvor vi også skal kunne rumme, at det for nogen ikke giver mening at tænke på fodbold, siger landstræneren.
Landsholdsstjernen Eriksen kollapsede efter 42 minutter af Danmarks EM-premiere mod Finland og modtog livreddende førstehjælp på græstæppet i Parken efter et hjertestop.
Det lykkedes at genoplive midtbanespilleren, som blev fragtet på hospitalet, hvor han stadig befinder sig søndag eftermiddag.
Her skal han gennemgå yderligere test, men han var i stand til at sende en hilsen til sine holdkammerater.
Både Hjulmand og fodbolddirektør for DBU Peter Møller understregede på pressemødet, at spillerne reagerer vidt forskelligt. Det er også op til hver enkelt spiller at vurdere, om han kan fortsætte i turneringen.
– Min fornemmelse er, at spillerne tager imod den professionelle hjælp, og det er et godt tegn på, at de gerne vil videre, siger Møller.
– Det er op til den enkelte, hvad der er af energi tilbage i kroppen oven på oplevelsen. Alle føler sig fuldstændig smadret indeni. Så det er op til den enkelte, uden at jeg skal sætte noget hold.
– Vi står 100 procent bag hver enkelt spillers beslutning og bakker dem op, lige meget hvilken følelse de har i kroppen de kommende dage, lyder det fra fodbolddirektøren.
Danmark tabte lørdag 0-1 til Finland, efter at opgøret blev genoptaget. På torsdag gælder det anden gruppekamp mod Belgien.
/ritzau/
LIVE
LIVE: OB-angriber helt ude af truppen
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
OPTAKT
Randers FC – OB
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
