Gør som psykologerne siger: Træner igen mandag

Fra mandag vil træningen blive genoptaget i EM-lejren, efter at planlagte aktiviteter blev aflyst søndag.



Dagen derpå går tiden i landsholdslejren med at tale lørdagens episode med Christian Eriksen igennem, og derfor blev den planlagte restitutionstræning og de planlagte presseaktiviteter aflyst for spillerne.

Men mandag vil landsholdet forsøge at komme tilbage til noget, der ligner normale rutiner.

Det siger landstræner Kasper Hjulmand på søndagens pressemøde.

– I dag (søndag, red.) er en dag, hvor vi prøver at reparere og få overblik. Vi finder hver især ud af, hvordan vi vil håndtere det. Og så er der heller ingen tvivl om, at vi forsøger at få noget normalitet i morgen.

– Det er helt på linje med, hvad psykologerne siger, og hvordan jeg forsøger at se, om jeg kan lede gruppen videre. Det er at få så meget normalitet i morgen som muligt.

– Lave en træning og lave et rum, hvor det er helt okay at træne, når vi træner, og få de følelser ind i fodbold, som man normalt gør. Så er der et rum igen bagved, hvor folk er forskellige, og hvor vi også skal kunne rumme, at det for nogen ikke giver mening at tænke på fodbold, siger landstræneren.

Landsholdsstjernen Eriksen kollapsede efter 42 minutter af Danmarks EM-premiere mod Finland og modtog livreddende førstehjælp på græstæppet i Parken efter et hjertestop.

Det lykkedes at genoplive midtbanespilleren, som blev fragtet på hospitalet, hvor han stadig befinder sig søndag eftermiddag.

Her skal han gennemgå yderligere test, men han var i stand til at sende en hilsen til sine holdkammerater.

Både Hjulmand og fodbolddirektør for DBU Peter Møller understregede på pressemødet, at spillerne reagerer vidt forskelligt. Det er også op til hver enkelt spiller at vurdere, om han kan fortsætte i turneringen.

– Min fornemmelse er, at spillerne tager imod den professionelle hjælp, og det er et godt tegn på, at de gerne vil videre, siger Møller.

– Det er op til den enkelte, hvad der er af energi tilbage i kroppen oven på oplevelsen. Alle føler sig fuldstændig smadret indeni. Så det er op til den enkelte, uden at jeg skal sætte noget hold.

– Vi står 100 procent bag hver enkelt spillers beslutning og bakker dem op, lige meget hvilken følelse de har i kroppen de kommende dage, lyder det fra fodbolddirektøren.

Danmark tabte lørdag 0-1 til Finland, efter at opgøret blev genoptaget. På torsdag gælder det anden gruppekamp mod Belgien.

/ritzau/






TransferLIVE: Skriver treårig aftale i AGF




LIVE

TransferLIVE: Skriver treårig aftale i AGF

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Roony vil væk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Mæhle kan hentes for spotpris

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Erik ten Hag jagter dansker

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

– Ja, der var dialog med Brøndby

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Thomas Mikkelsen stopper i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forhandler om Albert Grønbæk

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’