Gør som psykologerne siger: Træner igen mandag

Fra mandag vil træningen blive genoptaget i EM-lejren, efter at planlagte aktiviteter blev aflyst søndag.



Dagen derpå går tiden i landsholdslejren med at tale lørdagens episode med Christian Eriksen igennem, og derfor blev den planlagte restitutionstræning og de planlagte presseaktiviteter aflyst for spillerne.

Men mandag vil landsholdet forsøge at komme tilbage til noget, der ligner normale rutiner.

Det siger landstræner Kasper Hjulmand på søndagens pressemøde.

– I dag (søndag, red.) er en dag, hvor vi prøver at reparere og få overblik. Vi finder hver især ud af, hvordan vi vil håndtere det. Og så er der heller ingen tvivl om, at vi forsøger at få noget normalitet i morgen.

– Det er helt på linje med, hvad psykologerne siger, og hvordan jeg forsøger at se, om jeg kan lede gruppen videre. Det er at få så meget normalitet i morgen som muligt.

– Lave en træning og lave et rum, hvor det er helt okay at træne, når vi træner, og få de følelser ind i fodbold, som man normalt gør. Så er der et rum igen bagved, hvor folk er forskellige, og hvor vi også skal kunne rumme, at det for nogen ikke giver mening at tænke på fodbold, siger landstræneren.

Landsholdsstjernen Eriksen kollapsede efter 42 minutter af Danmarks EM-premiere mod Finland og modtog livreddende førstehjælp på græstæppet i Parken efter et hjertestop.

Det lykkedes at genoplive midtbanespilleren, som blev fragtet på hospitalet, hvor han stadig befinder sig søndag eftermiddag.

Her skal han gennemgå yderligere test, men han var i stand til at sende en hilsen til sine holdkammerater.

Både Hjulmand og fodbolddirektør for DBU Peter Møller understregede på pressemødet, at spillerne reagerer vidt forskelligt. Det er også op til hver enkelt spiller at vurdere, om han kan fortsætte i turneringen.

– Min fornemmelse er, at spillerne tager imod den professionelle hjælp, og det er et godt tegn på, at de gerne vil videre, siger Møller.

– Det er op til den enkelte, hvad der er af energi tilbage i kroppen oven på oplevelsen. Alle føler sig fuldstændig smadret indeni. Så det er op til den enkelte, uden at jeg skal sætte noget hold.

– Vi står 100 procent bag hver enkelt spillers beslutning og bakker dem op, lige meget hvilken følelse de har i kroppen de kommende dage, lyder det fra fodbolddirektøren.

Danmark tabte lørdag 0-1 til Finland, efter at opgøret blev genoptaget. På torsdag gælder det anden gruppekamp mod Belgien.

/ritzau/





Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Danmark – Nordmakedonien

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Philip Billing tabte kæben

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Kasper Hjulmand-bombe på vej?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

FCK-talenter ydmyger Brøndby

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

– Det er Neestrups tre største fejl

Divisionsforeningen med markant udmelding

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Klar besked til danske debutanter

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Helt på røven over Victor Froholdt

Kæmpe nyhed i udlandet

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Nu flytter anfører til Danmark

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Av, FCK! Her er de værst af alle

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding