Gør som psykologerne siger: Træner igen mandag

Fra mandag vil træningen blive genoptaget i EM-lejren, efter at planlagte aktiviteter blev aflyst søndag.



Dagen derpå går tiden i landsholdslejren med at tale lørdagens episode med Christian Eriksen igennem, og derfor blev den planlagte restitutionstræning og de planlagte presseaktiviteter aflyst for spillerne.

Men mandag vil landsholdet forsøge at komme tilbage til noget, der ligner normale rutiner.

Det siger landstræner Kasper Hjulmand på søndagens pressemøde.

– I dag (søndag, red.) er en dag, hvor vi prøver at reparere og få overblik. Vi finder hver især ud af, hvordan vi vil håndtere det. Og så er der heller ingen tvivl om, at vi forsøger at få noget normalitet i morgen.

– Det er helt på linje med, hvad psykologerne siger, og hvordan jeg forsøger at se, om jeg kan lede gruppen videre. Det er at få så meget normalitet i morgen som muligt.

– Lave en træning og lave et rum, hvor det er helt okay at træne, når vi træner, og få de følelser ind i fodbold, som man normalt gør. Så er der et rum igen bagved, hvor folk er forskellige, og hvor vi også skal kunne rumme, at det for nogen ikke giver mening at tænke på fodbold, siger landstræneren.

Landsholdsstjernen Eriksen kollapsede efter 42 minutter af Danmarks EM-premiere mod Finland og modtog livreddende førstehjælp på græstæppet i Parken efter et hjertestop.

Det lykkedes at genoplive midtbanespilleren, som blev fragtet på hospitalet, hvor han stadig befinder sig søndag eftermiddag.

Her skal han gennemgå yderligere test, men han var i stand til at sende en hilsen til sine holdkammerater.

Både Hjulmand og fodbolddirektør for DBU Peter Møller understregede på pressemødet, at spillerne reagerer vidt forskelligt. Det er også op til hver enkelt spiller at vurdere, om han kan fortsætte i turneringen.

– Min fornemmelse er, at spillerne tager imod den professionelle hjælp, og det er et godt tegn på, at de gerne vil videre, siger Møller.

– Det er op til den enkelte, hvad der er af energi tilbage i kroppen oven på oplevelsen. Alle føler sig fuldstændig smadret indeni. Så det er op til den enkelte, uden at jeg skal sætte noget hold.

– Vi står 100 procent bag hver enkelt spillers beslutning og bakker dem op, lige meget hvilken følelse de har i kroppen de kommende dage, lyder det fra fodbolddirektøren.

Danmark tabte lørdag 0-1 til Finland, efter at opgøret blev genoptaget. På torsdag gælder det anden gruppekamp mod Belgien.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Protesterer efter dansk drømmekamp

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Millionregn over FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

‘Det er dramatisk!’

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Det kommer formentlig til at ske

Færdig? Manchester City har udset afløser

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Benhård Brian Riemer-melding

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Så blev det officielt

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Barcelona – Rayo Vallecano

Brighton – Liverpool

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Messi rammer gyldent tal

FC København-talent har truffet stor beslutning

Vejle Boldklub – OB