Gør som psykologerne siger: Træner igen mandag

Fra mandag vil træningen blive genoptaget i EM-lejren, efter at planlagte aktiviteter blev aflyst søndag.



Dagen derpå går tiden i landsholdslejren med at tale lørdagens episode med Christian Eriksen igennem, og derfor blev den planlagte restitutionstræning og de planlagte presseaktiviteter aflyst for spillerne.

Men mandag vil landsholdet forsøge at komme tilbage til noget, der ligner normale rutiner.

Det siger landstræner Kasper Hjulmand på søndagens pressemøde.

– I dag (søndag, red.) er en dag, hvor vi prøver at reparere og få overblik. Vi finder hver især ud af, hvordan vi vil håndtere det. Og så er der heller ingen tvivl om, at vi forsøger at få noget normalitet i morgen.

– Det er helt på linje med, hvad psykologerne siger, og hvordan jeg forsøger at se, om jeg kan lede gruppen videre. Det er at få så meget normalitet i morgen som muligt.

– Lave en træning og lave et rum, hvor det er helt okay at træne, når vi træner, og få de følelser ind i fodbold, som man normalt gør. Så er der et rum igen bagved, hvor folk er forskellige, og hvor vi også skal kunne rumme, at det for nogen ikke giver mening at tænke på fodbold, siger landstræneren.

Landsholdsstjernen Eriksen kollapsede efter 42 minutter af Danmarks EM-premiere mod Finland og modtog livreddende førstehjælp på græstæppet i Parken efter et hjertestop.

Det lykkedes at genoplive midtbanespilleren, som blev fragtet på hospitalet, hvor han stadig befinder sig søndag eftermiddag.

Her skal han gennemgå yderligere test, men han var i stand til at sende en hilsen til sine holdkammerater.

Både Hjulmand og fodbolddirektør for DBU Peter Møller understregede på pressemødet, at spillerne reagerer vidt forskelligt. Det er også op til hver enkelt spiller at vurdere, om han kan fortsætte i turneringen.

– Min fornemmelse er, at spillerne tager imod den professionelle hjælp, og det er et godt tegn på, at de gerne vil videre, siger Møller.

– Det er op til den enkelte, hvad der er af energi tilbage i kroppen oven på oplevelsen. Alle føler sig fuldstændig smadret indeni. Så det er op til den enkelte, uden at jeg skal sætte noget hold.

– Vi står 100 procent bag hver enkelt spillers beslutning og bakker dem op, lige meget hvilken følelse de har i kroppen de kommende dage, lyder det fra fodbolddirektøren.

Danmark tabte lørdag 0-1 til Finland, efter at opgøret blev genoptaget. På torsdag gælder det anden gruppekamp mod Belgien.

/ritzau/





LIVE: Brøndby-stjerner skal scannes




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

LIVE: Brøndby-stjerner skal scannes

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

FC København-fans raser

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Chokpris på Victor Froholdt

Voldsomt skænderi i FC København

Henter kæmpe Superliga-flop

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Lamine Yamal med karrierens første

– Jeg skammer mig ind i helvede

I chok: ‘Tragikomisk’

FC Midtjylland – Brøndby IF

Boro deprimerer Blues

Superliga-træner enormt stolt

‘Jeg er fucking irriteret’

Arsenal vinder London-derby

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet