I sin bare anden kamp for FC København kom 16-årige Roony Bardghji på tavlen for klubben, og dermed lukkede han godt ned for 2021, der altså bød på et par førsteholdskampe.
Offensivspilleren er ikke overraskende interessant for mange, og der er udenlandske klubber, der følger med.
Også A-landstræner i Sverige Janne Andersson er begyndt at fælge den 16-årige FCK’er tæt, efter han har vist kvalitet på førsteholdet i FC København, men selv om der er en ligalandsholdstur i januar, hvor det kunne være en mulighed at se nærmere an på Roony Bardghji, kommer det ikke til at ske.
Det fastslår landstræneren.
– Han kommer ikke til at være med, da FC København ikke frigiver nogle spillere. Men han havde nok heller ikke været med under alle omstændigheder. Man ksal tage tingene i rette orden, siger landstræneren i podcasten Tutto Balutto.
Han forklarer videre:
– Han skal etablere sig på det her niveau først, og så tager vi den derfra. Men det, som er sket, er fantastisk interessant. Vi følger ham, og det bliver spændende fremover.
Roony Bardghji kom til FCK for halvandet år siden og skrev under på sin første kontrakt, da han fyldte 15 år for et år siden. Han fik sin førsteholdsdebut mod AGF hjemme, hvor han startede inde. Det skete kort efter sin 16 års fødselsdag, og siden var der altså genvalg ude mod AaB søndag. Hvor han scorede målet til 2-1 i sejren på 3-1.
Det er onsdag, at Janne Andersson udtager sit ligalandshold, hvor det primært er spillere fra de nordiske lande, der er med.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Frankrig – England
MEDIE
Falsk Morten Frendrup-historie i omløb
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
MEDIE
Smadrer transferrekord
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TRANSFER
Snød FC København for keeper
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TOPNYHED