I sin bare anden kamp for FC København kom 16-årige Roony Bardghji på tavlen for klubben, og dermed lukkede han godt ned for 2021, der altså bød på et par førsteholdskampe.
Offensivspilleren er ikke overraskende interessant for mange, og der er udenlandske klubber, der følger med.
Også A-landstræner i Sverige Janne Andersson er begyndt at fælge den 16-årige FCK’er tæt, efter han har vist kvalitet på førsteholdet i FC København, men selv om der er en ligalandsholdstur i januar, hvor det kunne være en mulighed at se nærmere an på Roony Bardghji, kommer det ikke til at ske.
Det fastslår landstræneren.
– Han kommer ikke til at være med, da FC København ikke frigiver nogle spillere. Men han havde nok heller ikke været med under alle omstændigheder. Man ksal tage tingene i rette orden, siger landstræneren i podcasten Tutto Balutto.
Han forklarer videre:
– Han skal etablere sig på det her niveau først, og så tager vi den derfra. Men det, som er sket, er fantastisk interessant. Vi følger ham, og det bliver spændende fremover.
Roony Bardghji kom til FCK for halvandet år siden og skrev under på sin første kontrakt, da han fyldte 15 år for et år siden. Han fik sin førsteholdsdebut mod AGF hjemme, hvor han startede inde. Det skete kort efter sin 16 års fødselsdag, og siden var der altså genvalg ude mod AaB søndag. Hvor han scorede målet til 2-1 i sejren på 3-1.
Det er onsdag, at Janne Andersson udtager sit ligalandshold, hvor det primært er spillere fra de nordiske lande, der er med.
LIVE
VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
OPTAKT
Brasilien – Haiti
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL