Landstræner om Roony: FCK frigiver ikke spillere

Den svenske landstræner Janne Andersson synes om det, han ser fra 16-årige Roony Bardghji, men der er ingen landsholdsudtagelse lige om hjørnet.



I sin bare anden kamp for FC København kom 16-årige Roony Bardghji på tavlen for klubben, og dermed lukkede han godt ned for 2021, der altså bød på et par førsteholdskampe.

Offensivspilleren er ikke overraskende interessant for mange, og der er udenlandske klubber, der følger med.

Også A-landstræner i Sverige Janne Andersson er begyndt at fælge den 16-årige FCK’er tæt, efter han har vist kvalitet på førsteholdet i FC København, men selv om der er en ligalandsholdstur i januar, hvor det kunne være en mulighed at se nærmere an på Roony Bardghji, kommer det ikke til at ske.

Det fastslår landstræneren.

– Han kommer ikke til at være med, da FC København ikke frigiver nogle spillere. Men han havde nok heller ikke været med under alle omstændigheder. Man ksal tage tingene i rette orden, siger landstræneren i podcasten Tutto Balutto.

Han forklarer videre:

– Han skal etablere sig på det her niveau først, og så tager vi den derfra. Men det, som er sket, er fantastisk interessant. Vi følger ham, og det bliver spændende fremover.

Roony Bardghji kom til FCK for halvandet år siden og skrev under på sin første kontrakt, da han fyldte 15 år for et år siden. Han fik sin førsteholdsdebut mod AGF hjemme, hvor han startede inde. Det skete kort efter sin 16 års fødselsdag, og siden var der altså genvalg ude mod AaB søndag. Hvor han scorede målet til 2-1 i sejren på 3-1.

Det er onsdag, at Janne Andersson udtager sit ligalandshold, hvor det primært er spillere fra de nordiske lande, der er med.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

AGF køber dansk profil

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Afsløring: Færdig i Silkeborg

‘Vi må se, hvad FC København vil’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dansk træner vinder stor pris

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Aston Villa – Nottingham Forest

Bayern – PSG

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Premier League-klub går all-in

Afsløring: DBU-boss stopper