Landstræner til Bubacarr Sanneh: Vend tilbage til Danmark

Gambias landstræner har en klar opfordring til Bubacarr Sanneh – han bør vende tilbage til dansk fodbold.



Bubacarr Sanneh udviklede sig til en kæmpe profil i Superligaen for AC Horsens og senere FC Midtjylland, hvor han var med til at vinde det danske mesterskab. Det midtjyske guld kom ikke mindst i hus takket være Bubacarr Sanneh, der scorede et afgørende mål på Brøndby Stadion. 

I sommeren 2018 blev han solgt til Anderlecht for 60 millioner kroner, og så spåede de fleste ellers midtstopperen en stor karriere i europæisk fodbold.

Sådan er det langtfra gået. 

Læs også:Ny transferrekord i FC Midtjylland: Historiens største overskud på køb og salg

Den første sæson i Anderlecht blev en gedigen fiasko, og det er ikke blevet bedre i den tyrkiske bundklub Göztepe, som han blev udlejet til i sommer. Bubacarr Sanneh har ikke spillet et eneste minut i de seneste otte ligakampe for klubben, der er nummer 12 i den bedste række.

Fiaskoen er også blevet noteret af landstræneren for Gambia Tom Saintfiet, der har et godt råd til Bubacarr Sanneh.

– Han står med nøjagtig det samme problem, som han havde i Anderlecht. Han gik glip af forberedelserne til sæsonen, men blev med det samme kastet for løverne. Han er en dreng, der har brug for tillid. At vende tilbage til Danmark, hvor de rigtig godt kan lide ham, er faktisk den eneste løsning. Eller tage til Gent og spille under Jess Thorup, som kender ham fra FC Midtjylland, siger landstræneren ifølge Voetbalprimeur.be til Het Nieuwsblad.

24-årige Bubacarr Sanneh har spillet 67 kampe i Superligaen og står noteret for imponerende 11 scoringer. Han har kontrakt med Anderlecht frem til sommeren 2023, mens lejeaftalen med Göztepe gælder for resten af indeværende sæson.

Bubacarr Sanneh fik ikke minutter for Anderlecht før skiftet til Tyrkiet i sommer, og dermed kan han i teorien godt skifte til en dansk klub i januar, hvis lejeaftalen med Göztepe bliver ophævet. En spiller må maks repræsentere to klubber i samme sæson. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Offentliggøres i dag

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

FC København – OB

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Andreas Christensen afviser tilbud

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs