Bubacarr Sanneh udviklede sig til en kæmpe profil i Superligaen for AC Horsens og senere FC Midtjylland, hvor han var med til at vinde det danske mesterskab. Det midtjyske guld kom ikke mindst i hus takket være Bubacarr Sanneh, der scorede et afgørende mål på Brøndby Stadion.
I sommeren 2018 blev han solgt til Anderlecht for 60 millioner kroner, og så spåede de fleste ellers midtstopperen en stor karriere i europæisk fodbold.
Sådan er det langtfra gået.
Læs også:Ny transferrekord i FC Midtjylland: Historiens største overskud på køb og salg
Den første sæson i Anderlecht blev en gedigen fiasko, og det er ikke blevet bedre i den tyrkiske bundklub Göztepe, som han blev udlejet til i sommer. Bubacarr Sanneh har ikke spillet et eneste minut i de seneste otte ligakampe for klubben, der er nummer 12 i den bedste række.
Fiaskoen er også blevet noteret af landstræneren for Gambia Tom Saintfiet, der har et godt råd til Bubacarr Sanneh.
– Han står med nøjagtig det samme problem, som han havde i Anderlecht. Han gik glip af forberedelserne til sæsonen, men blev med det samme kastet for løverne. Han er en dreng, der har brug for tillid. At vende tilbage til Danmark, hvor de rigtig godt kan lide ham, er faktisk den eneste løsning. Eller tage til Gent og spille under Jess Thorup, som kender ham fra FC Midtjylland, siger landstræneren ifølge Voetbalprimeur.be til Het Nieuwsblad.
24-årige Bubacarr Sanneh har spillet 67 kampe i Superligaen og står noteret for imponerende 11 scoringer. Han har kontrakt med Anderlecht frem til sommeren 2023, mens lejeaftalen med Göztepe gælder for resten af indeværende sæson.
Bubacarr Sanneh fik ikke minutter for Anderlecht før skiftet til Tyrkiet i sommer, og dermed kan han i teorien godt skifte til en dansk klub i januar, hvis lejeaftalen med Göztepe bliver ophævet. En spiller må maks repræsentere to klubber i samme sæson.
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
INTERVIEW
