Bubacarr Sanneh udviklede sig til en kæmpe profil i Superligaen for AC Horsens og senere FC Midtjylland, hvor han var med til at vinde det danske mesterskab. Det midtjyske guld kom ikke mindst i hus takket være Bubacarr Sanneh, der scorede et afgørende mål på Brøndby Stadion.
I sommeren 2018 blev han solgt til Anderlecht for 60 millioner kroner, og så spåede de fleste ellers midtstopperen en stor karriere i europæisk fodbold.
Sådan er det langtfra gået.
Læs også:Ny transferrekord i FC Midtjylland: Historiens største overskud på køb og salg
Den første sæson i Anderlecht blev en gedigen fiasko, og det er ikke blevet bedre i den tyrkiske bundklub Göztepe, som han blev udlejet til i sommer. Bubacarr Sanneh har ikke spillet et eneste minut i de seneste otte ligakampe for klubben, der er nummer 12 i den bedste række.
Fiaskoen er også blevet noteret af landstræneren for Gambia Tom Saintfiet, der har et godt råd til Bubacarr Sanneh.
– Han står med nøjagtig det samme problem, som han havde i Anderlecht. Han gik glip af forberedelserne til sæsonen, men blev med det samme kastet for løverne. Han er en dreng, der har brug for tillid. At vende tilbage til Danmark, hvor de rigtig godt kan lide ham, er faktisk den eneste løsning. Eller tage til Gent og spille under Jess Thorup, som kender ham fra FC Midtjylland, siger landstræneren ifølge Voetbalprimeur.be til Het Nieuwsblad.
24-årige Bubacarr Sanneh har spillet 67 kampe i Superligaen og står noteret for imponerende 11 scoringer. Han har kontrakt med Anderlecht frem til sommeren 2023, mens lejeaftalen med Göztepe gælder for resten af indeværende sæson.
Bubacarr Sanneh fik ikke minutter for Anderlecht før skiftet til Tyrkiet i sommer, og dermed kan han i teorien godt skifte til en dansk klub i januar, hvis lejeaftalen med Göztepe bliver ophævet. En spiller må maks repræsentere to klubber i samme sæson.
LIVE
Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
Viborg FF – OB
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
RØVEN I KLASKEHØJDE
Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
LIVE: FCK smider sejren
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
TOPNYHED
