Langt fra spilletid: AGF ophæver kontrakten med midtbanespiller

Nimo Gribenco er for langt fra spilletid i AGF, og derfor har parterne ophævet kontrakten et halvt år før udløb.



Det var ikke mange i AGF’s førsteholdstrup, der havde været længere tid i klubben end Nimo Gribenco. Den 23-årige midtbanemand kom til AGF som U14-spiller, men onsdag ophørte knap et årtis tilknytning til hjembyens største klub.

Gribenco og AGF har ophævet den kontrakt, der havde udløb til sommer. Forklaringen er den simple, at Gribenco stod for langt tilbage i køen til spilletid på førsteholdet.

Læs også:AGF bekræfter: Youssef Toutouh har fået løbepas

– Vi er enige om, at vores veje nu skal skilles, således at Nimo kan komme ud og lede efter en ny klub udenfor Fredensvangs trygge rammer. Et sted, hvor han får muligheden for at spille regelmæssigt, blive kigget på med nye øjne og dermed gøre sig nye og vigtige erfaringer i hans udvikling som fodboldspiller.

– Vi takker Nimo mange gange for hans tid i AGF og ønsker ham masser af held og lykke i fremtiden. siger sportschef i AGF, Peter Christiansen, til klubbens hjemmeside.

Gribenco fik allerede en forsmag på livet langt væk fra Fredensvang, da han gennem det meste af 2019 var udlejet til islandske Stjarnan. Det var dog ikke nogen ubetinget succes; han startede kun inde i tre ligakampe i løbet af sæsonen.

Det er ikke nogen overraskelse, at Nimo Gribenco forlader AGF. Sportschef Peter Christiansen fortalte allerede tipsbladet.dk for tre uger siden, at han og Youssef Toutouh havde fået lov til at kigge sig om efter andre klubber.

Mens Gribenco endnu ikke har skrevet under med en, har Toutouh fået sin fremtid på plads. Han skrev for 14 dage siden kontrakt med FAR Rabat i Marokko.

Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2020
Læs også:AGF-spillers kontrakt udløber til sommer: Det kan gå mange veje




LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Houston, vi har et kortproblem

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

FCK-boss roser varm bomber

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Klar transfermelding

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Argentina – Algeriet

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Portugal – DR Congo

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

– Jeg får så ondt i maven over det

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Denne klub drømmer om Højbjerg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’