Langt fra spilletid: AGF ophæver kontrakten med midtbanespiller

Nimo Gribenco er for langt fra spilletid i AGF, og derfor har parterne ophævet kontrakten et halvt år før udløb.



Det var ikke mange i AGF’s førsteholdstrup, der havde været længere tid i klubben end Nimo Gribenco. Den 23-årige midtbanemand kom til AGF som U14-spiller, men onsdag ophørte knap et årtis tilknytning til hjembyens største klub.

Gribenco og AGF har ophævet den kontrakt, der havde udløb til sommer. Forklaringen er den simple, at Gribenco stod for langt tilbage i køen til spilletid på førsteholdet.

Læs også:AGF bekræfter: Youssef Toutouh har fået løbepas

– Vi er enige om, at vores veje nu skal skilles, således at Nimo kan komme ud og lede efter en ny klub udenfor Fredensvangs trygge rammer. Et sted, hvor han får muligheden for at spille regelmæssigt, blive kigget på med nye øjne og dermed gøre sig nye og vigtige erfaringer i hans udvikling som fodboldspiller.

– Vi takker Nimo mange gange for hans tid i AGF og ønsker ham masser af held og lykke i fremtiden. siger sportschef i AGF, Peter Christiansen, til klubbens hjemmeside.

Gribenco fik allerede en forsmag på livet langt væk fra Fredensvang, da han gennem det meste af 2019 var udlejet til islandske Stjarnan. Det var dog ikke nogen ubetinget succes; han startede kun inde i tre ligakampe i løbet af sæsonen.

Det er ikke nogen overraskelse, at Nimo Gribenco forlader AGF. Sportschef Peter Christiansen fortalte allerede tipsbladet.dk for tre uger siden, at han og Youssef Toutouh havde fået lov til at kigge sig om efter andre klubber.

Mens Gribenco endnu ikke har skrevet under med en, har Toutouh fået sin fremtid på plads. Han skrev for 14 dage siden kontrakt med FAR Rabat i Marokko.

Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2020
Læs også:AGF-spillers kontrakt udløber til sommer: Det kan gå mange veje





‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’




LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Her er danskers millionløn i Lazio

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Dybt forundret over Superliga-flop

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Schweiz sender Colombia ud af VM

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb