Det var ikke mange i AGF’s førsteholdstrup, der havde været længere tid i klubben end Nimo Gribenco. Den 23-årige midtbanemand kom til AGF som U14-spiller, men onsdag ophørte knap et årtis tilknytning til hjembyens største klub.
Gribenco og AGF har ophævet den kontrakt, der havde udløb til sommer. Forklaringen er den simple, at Gribenco stod for langt tilbage i køen til spilletid på førsteholdet.
Læs også:AGF bekræfter: Youssef Toutouh har fået løbepas
– Vi er enige om, at vores veje nu skal skilles, således at Nimo kan komme ud og lede efter en ny klub udenfor Fredensvangs trygge rammer. Et sted, hvor han får muligheden for at spille regelmæssigt, blive kigget på med nye øjne og dermed gøre sig nye og vigtige erfaringer i hans udvikling som fodboldspiller.
– Vi takker Nimo mange gange for hans tid i AGF og ønsker ham masser af held og lykke i fremtiden. siger sportschef i AGF, Peter Christiansen, til klubbens hjemmeside.
Gribenco fik allerede en forsmag på livet langt væk fra Fredensvang, da han gennem det meste af 2019 var udlejet til islandske Stjarnan. Det var dog ikke nogen ubetinget succes; han startede kun inde i tre ligakampe i løbet af sæsonen.
Det er ikke nogen overraskelse, at Nimo Gribenco forlader AGF. Sportschef Peter Christiansen fortalte allerede tipsbladet.dk for tre uger siden, at han og Youssef Toutouh havde fået lov til at kigge sig om efter andre klubber.
Mens Gribenco endnu ikke har skrevet under med en, har Toutouh fået sin fremtid på plads. Han skrev for 14 dage siden kontrakt med FAR Rabat i Marokko.
Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2020
Læs også:AGF-spillers kontrakt udløber til sommer: Det kan gå mange veje
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
OPTAKT
Senegal – Irak
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
OPTAKT
Norge – Frankrig
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Guds hånd-bold sælges for stort millionbeløb
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
MEDIE
