Langt fra spilletid: AGF ophæver kontrakten med midtbanespiller

Nimo Gribenco er for langt fra spilletid i AGF, og derfor har parterne ophævet kontrakten et halvt år før udløb.



Det var ikke mange i AGF’s førsteholdstrup, der havde været længere tid i klubben end Nimo Gribenco. Den 23-årige midtbanemand kom til AGF som U14-spiller, men onsdag ophørte knap et årtis tilknytning til hjembyens største klub.

Gribenco og AGF har ophævet den kontrakt, der havde udløb til sommer. Forklaringen er den simple, at Gribenco stod for langt tilbage i køen til spilletid på førsteholdet.

Læs også:AGF bekræfter: Youssef Toutouh har fået løbepas

– Vi er enige om, at vores veje nu skal skilles, således at Nimo kan komme ud og lede efter en ny klub udenfor Fredensvangs trygge rammer. Et sted, hvor han får muligheden for at spille regelmæssigt, blive kigget på med nye øjne og dermed gøre sig nye og vigtige erfaringer i hans udvikling som fodboldspiller.

– Vi takker Nimo mange gange for hans tid i AGF og ønsker ham masser af held og lykke i fremtiden. siger sportschef i AGF, Peter Christiansen, til klubbens hjemmeside.

Gribenco fik allerede en forsmag på livet langt væk fra Fredensvang, da han gennem det meste af 2019 var udlejet til islandske Stjarnan. Det var dog ikke nogen ubetinget succes; han startede kun inde i tre ligakampe i løbet af sæsonen.

Det er ikke nogen overraskelse, at Nimo Gribenco forlader AGF. Sportschef Peter Christiansen fortalte allerede tipsbladet.dk for tre uger siden, at han og Youssef Toutouh havde fået lov til at kigge sig om efter andre klubber.

Mens Gribenco endnu ikke har skrevet under med en, har Toutouh fået sin fremtid på plads. Han skrev for 14 dage siden kontrakt med FAR Rabat i Marokko.

Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2020
Læs også:AGF-spillers kontrakt udløber til sommer: Det kan gå mange veje






LIVE

TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

De jagter Henrik Meister



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Arsenal-dansker vender hjem

Afslører: Dolberg sat til salg

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Medier sender ham hjem til AGF

Monsterbud på vej

Afslører dansk toptræners millionløn

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent