Langt fra spilletid: AGF ophæver kontrakten med midtbanespiller

Nimo Gribenco er for langt fra spilletid i AGF, og derfor har parterne ophævet kontrakten et halvt år før udløb.



Det var ikke mange i AGF’s førsteholdstrup, der havde været længere tid i klubben end Nimo Gribenco. Den 23-årige midtbanemand kom til AGF som U14-spiller, men onsdag ophørte knap et årtis tilknytning til hjembyens største klub.

Gribenco og AGF har ophævet den kontrakt, der havde udløb til sommer. Forklaringen er den simple, at Gribenco stod for langt tilbage i køen til spilletid på førsteholdet.

Læs også:AGF bekræfter: Youssef Toutouh har fået løbepas

– Vi er enige om, at vores veje nu skal skilles, således at Nimo kan komme ud og lede efter en ny klub udenfor Fredensvangs trygge rammer. Et sted, hvor han får muligheden for at spille regelmæssigt, blive kigget på med nye øjne og dermed gøre sig nye og vigtige erfaringer i hans udvikling som fodboldspiller.

– Vi takker Nimo mange gange for hans tid i AGF og ønsker ham masser af held og lykke i fremtiden. siger sportschef i AGF, Peter Christiansen, til klubbens hjemmeside.

Gribenco fik allerede en forsmag på livet langt væk fra Fredensvang, da han gennem det meste af 2019 var udlejet til islandske Stjarnan. Det var dog ikke nogen ubetinget succes; han startede kun inde i tre ligakampe i løbet af sæsonen.

Det er ikke nogen overraskelse, at Nimo Gribenco forlader AGF. Sportschef Peter Christiansen fortalte allerede tipsbladet.dk for tre uger siden, at han og Youssef Toutouh havde fået lov til at kigge sig om efter andre klubber.

Mens Gribenco endnu ikke har skrevet under med en, har Toutouh fået sin fremtid på plads. Han skrev for 14 dage siden kontrakt med FAR Rabat i Marokko.

Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2020
Læs også:AGF-spillers kontrakt udløber til sommer: Det kan gå mange veje






LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Bud på 1,12 milliard afvist

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Supercomputer: De vinder VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jonas Wind til danskerklub?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Sat til salg – så dyr er han

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Klar melding fra Thomas Gravesen

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

De vil købe Munashe Garananga i FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..