Lars Jacobsen forlænger med FCK

Landsholdsspilleren Lars Jacobsen bliver i FC København frem til sommeren 2014. Jacobsen glæder sig til udfordringerne.



Lars Jacobsen kom hjem til FC København i sommer, efter det ikke lykkedes ham at få en ny kontrakt i England. Dengang lavede parterne en kort aftale. Den aftale er i dag blevet forlænget frem til sommeren 2014.

– Jeg er meget tilfreds med at have skrevet under på aftalen med FC København. Siden jeg kom tilbage fra England i september har jeg nydt at være en del af et hold med store ambitioner. FC København er min klub i Danmark, og jeg glæder mig meget til de udfordringer, som der venter os i de kommende år. Jeg ser store perspektiver i det arbejde, der bliver gjort på alle niveauer her i klubben, og jeg glæder mig til at opnå resultater både herhjemme, men naturligvis også på den europæiske scene, siger Lars Jacobsen i en pressemeddelelse.

Klubben er naturligvis også glad for forlængelsen med 32-årige Jacobsen, der dermed meget vel kan ende med at slutte sin karriere i FC København. Sportsdirektør Carsten V. Jensen siger om forlængelsen:

– Lars har siden sin ”hjemkomst” i september vist sig frem på banen bedre end nogensinde. Hver gang vi sender en spiller af sted til et videre karriereforløb i udlandet, er det med et håb om, at de en dag vender tilbage til klubben med et endnu højere spillemæssigt niveau og kan bidrage med yderligere erfaring til holdet. Det er derfor en stor glæde for os, at Lars har besluttet sig for at flytte hjem og blive en fast bestanddel af FC Københavns Superligahold de kommende sæsoner.

Lars Jacobsen optrådte også i FCK fra 2004 til 2007, inden han skiftede til Nürnberg og siden Everton, Blackburn og West Ham. Han har tidligere optrådt for OB og Hamburger SV.





Transferfri stjerne i København




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Født i Danmark og på vej til VM

Stort medie hylder AGF-profil

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet