Lars Seier dukkede op til FCK-træning med en klar besked til spillerne

Parken-storaktionær Lars Seier Christensen mente, at det var et godt tidspunkt at komme forbi træningen hos FC København.



FC København er ikke helt sig selv i disse dage efter Ståle Solbakken er blevet fyret fra sin rolle som manager. I forbindelse med at understrege, at der er godt med tillid til spillertruppen, dukkede Parken-storaktionær Lars Seier Christensen op til træningen.

Det kunne vært Steen O.G. fortælle i sin podcast Monetos, hvor han tilmed beretter om, at Seier havde afbrudt træningen for at give spillerne en besked. Det blev dog ikke helt bekræftet, men Seier erkender dog, at han var forbi træningen. 

– Jeg var forbi dem derude og sige hej til dem og fortælle dem, at vi har stor tillid til dem, og at alle bakker op omkring holdet og sæsonen osv. Og ønskede dem held og lykke med de kommende kampe, så det var relativt begivenhedsløst, vil jeg sige, fortæller han og fortsætter:

Læs også:FCK-medejer om trænerjagt: Mange melder sig på banen

– Jeg kommer forbi derude en gang i mellem, og under omstændighederne, så var det et godt tidspunkt til at fortælle dem, at der er fuldstændig ro på, og nu skal vi koncentrere os om at vinde DM og komme videre, lyder det fra Lars Seier Christensen til podcasten.

Storaktionæren peger endvidere på, at han ved, at der er øvrige af PS&E-aktionærerne, som kigger ud forbi på klubbens træningsanlæg, og at han ikke har oplevet, at det skulle være et problem at komme forbi, da han var sponsor i cykelsporten.

Tilbage i marts 2019 købte han 22,5 procent af aktierne i selskabet bag FC København for 220 millioner kroner. De er siden faldet fra omkring kurs 100 til kurs 69.

Læs også:Ståle Solbakken så ind fremtiden: Det er tid til en ny strategi

Hele indslaget om Lars Seier begynder omkring 19.15 i nedenstående podcast, hvor man selvfølgelig også kan høre det hele, hvis man vil.

Listen to “Superliga Zoom: Lars Seier stoppede FCK-træning” on Spreaker.

Læs også:Ståle Solbakken om Zanka-flirt: Hans løn er i en anden galakse
Læs også:Solbakken stikker til FCM: Who fucking cares uden for Herning?
Læs også:FCK-profil om Ståle Solbakken-rygter: Et lavt niveau






LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Fatter intet af Brøndby-bombe

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Jagter tidligere AGF’er



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Bekræfter kæmpebud

Overraskende skifte lurer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Trist: Marios Oikonomou er død



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Næste sæson skal vi i Europa

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

– Neestrup kan blive næste landstræner



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby