Laursen sætter ligaen højest

FC Københavns Ulrik Laursen sætter ligaen over Europa. De forsvarende mestre skal kæmpe med OB om guldet, og den rutinerede stopper lægger pres på konkurrenterne.



Ulrik Laursen har prøvet vinterens sure træningsopstart mange gange før, og den rutinerede forsvarsspiller så frisk ud efter årets første arbejdsdag. Viljen til endnu en sæson er bestemt tilstede, og målet for foråret er klokkeklart.

Vi skal vinde DM. Det vil vi altid i FC København, og det er vi nok de eneste, der melder ud hvert år. Jeg kan ikke se, det skulle være anderledes i år. Der er måske nogen, der gerne vil have, at vi går videre mod Marseille, men jeg synes stadig, at ligaen er vigtigere, siger Ulrik Laursen til tipsbladet.dk.

Laursen og FC København skal efter al sandsynlighed kæmpe med fynboens tidligere klub OB om DM-guldet. Den 33-årige forsvarsspiller forudser en hård kamp, men er ikke sen til at lægge lidt pres på sine tidligere holdkammerater.

– Det bliver selvfølgelig svært, hvis de fortsætter. Vi skal op i momentum igen, og OB skal falde lidt. De har været afhængige af, at nogle få spillere har scoret mange mål, og hvis de ikke scorer, kan de så blive ved med at vinde de kampe, de har vundet i efteråret? Jeg tror, der er mange point at miste rundt omkring, for der er mange hold, som ikke rigtig har gjort det, som de skulle i efteråret. De vil revanchere sig i foråret, så det bliver rigtig hårdt i et komprimeret program, siger Ulrik Laursen, og fortsætter:

Vi har prøvet at føre i lang tid og have pres på os før, så må vi se, om OB har det behageligt med det. Hvis de ikke har det, kan vi rykke forbi, mener forsvaren.

FC København gik ud af efteråret som sejrherre i de indbyrdes opgør med OB. Næste duel finder sted 1. april i Parken. Laursen og co. lægger ud mod AGF 7. marts, mens OB skal til FC Midtjylland.







LIVE

TransferLIVE: Nu er det officielt

Overraskende skifte lurer

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Næste sæson skal vi i Europa

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Han vender hjem til FC København



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

– Neestrup kan blive næste landstræner

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Historisk finale! Han er verdens bedste

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Stopper karrieren

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?