Ulrik Laursen har prøvet vinterens sure træningsopstart mange gange før, og den rutinerede forsvarsspiller så frisk ud efter årets første arbejdsdag. Viljen til endnu en sæson er bestemt tilstede, og målet for foråret er klokkeklart.
– Vi skal vinde DM. Det vil vi altid i FC København, og det er vi nok de eneste, der melder ud hvert år. Jeg kan ikke se, det skulle være anderledes i år. Der er måske nogen, der gerne vil have, at vi går videre mod Marseille, men jeg synes stadig, at ligaen er vigtigere, siger Ulrik Laursen til tipsbladet.dk.
Laursen og FC København skal efter al sandsynlighed kæmpe med fynboens tidligere klub OB om DM-guldet. Den 33-årige forsvarsspiller forudser en hård kamp, men er ikke sen til at lægge lidt pres på sine tidligere holdkammerater.
– Det bliver selvfølgelig svært, hvis de fortsætter. Vi skal op i momentum igen, og OB skal falde lidt. De har været afhængige af, at nogle få spillere har scoret mange mål, og hvis de ikke scorer, kan de så blive ved med at vinde de kampe, de har vundet i efteråret? Jeg tror, der er mange point at miste rundt omkring, for der er mange hold, som ikke rigtig har gjort det, som de skulle i efteråret. De vil revanchere sig i foråret, så det bliver rigtig hårdt i et komprimeret program, siger Ulrik Laursen, og fortsætter:
– Vi har prøvet at føre i lang tid og have pres på os før, så må vi se, om OB har det behageligt med det. Hvis de ikke har det, kan vi rykke forbi, mener forsvaren.
FC København gik ud af efteråret som sejrherre i de indbyrdes opgør med OB. Næste duel finder sted 1. april i Parken. Laursen og co. lægger ud mod AGF 7. marts, mens OB skal til FC Midtjylland.
LIVE
TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De jagter Henrik Meister
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
MEDIE
Monsterbud på vej
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
NYHEDER