Ulrik Laursen har prøvet vinterens sure træningsopstart mange gange før, og den rutinerede forsvarsspiller så frisk ud efter årets første arbejdsdag. Viljen til endnu en sæson er bestemt tilstede, og målet for foråret er klokkeklart.
– Vi skal vinde DM. Det vil vi altid i FC København, og det er vi nok de eneste, der melder ud hvert år. Jeg kan ikke se, det skulle være anderledes i år. Der er måske nogen, der gerne vil have, at vi går videre mod Marseille, men jeg synes stadig, at ligaen er vigtigere, siger Ulrik Laursen til tipsbladet.dk.
Laursen og FC København skal efter al sandsynlighed kæmpe med fynboens tidligere klub OB om DM-guldet. Den 33-årige forsvarsspiller forudser en hård kamp, men er ikke sen til at lægge lidt pres på sine tidligere holdkammerater.
– Det bliver selvfølgelig svært, hvis de fortsætter. Vi skal op i momentum igen, og OB skal falde lidt. De har været afhængige af, at nogle få spillere har scoret mange mål, og hvis de ikke scorer, kan de så blive ved med at vinde de kampe, de har vundet i efteråret? Jeg tror, der er mange point at miste rundt omkring, for der er mange hold, som ikke rigtig har gjort det, som de skulle i efteråret. De vil revanchere sig i foråret, så det bliver rigtig hårdt i et komprimeret program, siger Ulrik Laursen, og fortsætter:
– Vi har prøvet at føre i lang tid og have pres på os før, så må vi se, om OB har det behageligt med det. Hvis de ikke har det, kan vi rykke forbi, mener forsvaren.
FC København gik ud af efteråret som sejrherre i de indbyrdes opgør med OB. Næste duel finder sted 1. april i Parken. Laursen og co. lægger ud mod AGF 7. marts, mens OB skal til FC Midtjylland.
LIVE
LIVE: Lå i fosterstilling og græd efter sygdom
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
EKSKLUSIVT
– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TOPNYHED