Ulrik Laursen har prøvet vinterens sure træningsopstart mange gange før, og den rutinerede forsvarsspiller så frisk ud efter årets første arbejdsdag. Viljen til endnu en sæson er bestemt tilstede, og målet for foråret er klokkeklart.
– Vi skal vinde DM. Det vil vi altid i FC København, og det er vi nok de eneste, der melder ud hvert år. Jeg kan ikke se, det skulle være anderledes i år. Der er måske nogen, der gerne vil have, at vi går videre mod Marseille, men jeg synes stadig, at ligaen er vigtigere, siger Ulrik Laursen til tipsbladet.dk.
Laursen og FC København skal efter al sandsynlighed kæmpe med fynboens tidligere klub OB om DM-guldet. Den 33-årige forsvarsspiller forudser en hård kamp, men er ikke sen til at lægge lidt pres på sine tidligere holdkammerater.
– Det bliver selvfølgelig svært, hvis de fortsætter. Vi skal op i momentum igen, og OB skal falde lidt. De har været afhængige af, at nogle få spillere har scoret mange mål, og hvis de ikke scorer, kan de så blive ved med at vinde de kampe, de har vundet i efteråret? Jeg tror, der er mange point at miste rundt omkring, for der er mange hold, som ikke rigtig har gjort det, som de skulle i efteråret. De vil revanchere sig i foråret, så det bliver rigtig hårdt i et komprimeret program, siger Ulrik Laursen, og fortsætter:
– Vi har prøvet at føre i lang tid og have pres på os før, så må vi se, om OB har det behageligt med det. Hvis de ikke har det, kan vi rykke forbi, mener forsvaren.
FC København gik ud af efteråret som sejrherre i de indbyrdes opgør med OB. Næste duel finder sted 1. april i Parken. Laursen og co. lægger ud mod AGF 7. marts, mens OB skal til FC Midtjylland.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
AGF fandt vej til comeback gennem delmål
TIPSBLADETS DOM
Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
LIVE
Superliga-LIVE: FCK-profil joker: ‘Orker jeg ikke’
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
AVIS
De vil have Jelert
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
LIVE: Gyser! Nu er der straffe
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
LIVE: FC København er videre i Conference League
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
MEDIE