Laursen: Vil ikke sidde endnu mere på bænken

Ulrik Laursen har taget konsekvensen af, at andre er ved at tage over i FC Københavns centrale forsvar. Han mener, timingen med karrierestoppet er rigtig, og han glæder sig til tilværelsen som fodboldpensionist.



FC Københavns Ulrik Laursen meddelte i dag, at han stopper sin karriere, når kampen mod SønderjyskE er overstået på søndag. Et karrierestop med den helt rigtige timing.

– Vi har vundet et mesterskab til, og jeg har ikke spillet så meget, blandt andet fordi en skade satte mig ud af spillet her i foråret. Der er andre, der er ved at tage over, og det har jeg det fint med. Jeg kunne se frem til at sidde endnu mere på bænken, så vi tog beslutningen sammen om, at jeg sluttede her. Og jeg mener, timingen er helt rigtig, siger Ulrik Laursen til tipsbladet.dk.

Og Laursen glæder sig faktisk til at komme væk fra det, han kalder “weekendræset.” Han glæder sig til at få et helt almindeligt liv.

Jeg starter på en fysioterapeut-uddannelse til september, for jeg har altid interesseret mig meget for kroppen, men jeg ender nok ikke indenfor fodboldverdenen. Jeg glæder mig til at komme væk fra det der weekendræs og få en helt almindelig hverdag med tid til min familie og mine venner. Og du ser mig nok heller ikke som træner i fremtiden. Jeg har aldrig rigtig lært at forstå fodbolden, så jeg gør mig ingen illusioner om at skulle ud og lære nogen, hvordan man spiller det, siger Laursen.

Ulrik Laursen startede sin karriere i OB og skiftede til Hibernian på en fri transfer i år 2000, inden Celtic to år senere kaldte på danskeren, der dengang var venstre back. I 2005 rykkede han hjem til OB og skiftede i 208 til FCK.

– Jeg er mine holdkammerater evig taknemmelig for, hvad jeg har været med til at opnå som fodboldspiller. Og jeg har svært ved at pille et højdepunkt ud, men UEFA Cup-finalen med Celtic i 2003 var rigtig stor. Jeg havde aldrig regnet med at få lov at spille sådan en finale. Og så er oplevelserne med landsholdet selvfølgelig også noget af det største, siger han.

Ulrik Laursen nåede fem landskampe, og kan søndag spille sin kamp nummer 70 for FC København.








Knockoutede FCK: ‘Klubben er i mit hjerte’


Knockoutede FCK: ‘Klubben er i mit hjerte’

Det er useriøst, FCK!

Stort medie køber rettigheder til FCK mod Brøndby

Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet

Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!

‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Frank mødt af massive buh-råb

Tysk storklub på plads til FCK-kamp i Vejle

Steve Cooper: ‘Det var kun et spørgsmål om tid’

Har stor klausul på FC Midtjylland-profil

Nu vil han snart score et mål for Brøndby

FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil

Forrygende Franculino på pletten igen

Real Madrid spiller uafgjort

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

De ville købe Rasmus Højlund i Sturm Graz

Vejle forværrer FCK’s krise

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

Wolfsburg-træning aflyst: Fansene er rasende

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner

Voldsomme rygter i udlandet

Sådan kollapsede det mellem FCK og Pione Sisto

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Nikolas Nartey: ‘Der er ingen grænser for Noah’

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

Arbejder på køb af William Osula

Her kan du se Brøndby IF mod FC Nordsjælland

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Sen udligning sikrer AaB point i Hvidovre

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Superliga-klub: Forhandlingerne er strandet

AGF – Sønderjyske

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

Sydsiden tom i aften: ‘Vi tænker meget på det’

Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’

U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt

Viborg FF isolerer FC Fredericia under stregen

Skifter fire mand fra London-massakren

Vejle Boldklub – FC København

Fantastisk for Danmark: Han er klar igen

Professorer: Stadionleje i Fredericia ulovligt

Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan

Vejle-træner: Det møder FCK trods alt ikke her

Schjelderup har delt ulovlig video: Jeg får en dom

Søvndyssende søndag i Stuttgart

Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime