BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Det var ikke en pragtpræstation, som Brøndby leverede mod Vejle mandag aften, men arbejdsbetingelserne er heller ikke helt nemme for cheftræner Jesper Sørensen i øjeblikket.
Skaderne vælter nemlig ned over Brøndby i denne tid, hvor hverken Nicolai Vallys, Daniel Wass, Filip Bundgaard, Marko Divkovic eller Frederik Alves er spilleklar.
Og efter 2-1-sejren over Vejle, hvor Sean Klaiber måtte udgå med knæproblemer i pausen, blev Jesper Sørensen så spurgt, om der er udsigt til bedre tider på skadesfronten.
– Lige nu håber jeg da, at det topper, hvis jeg skal være helt ærlig. Jeg tænker, at om kort tid vil Filip være med, og Daniel vil være med. Jeg tænker også, at Sean forhåbentlig også vil være med igen om kort tid. Jeg har ikke overblik over det. Alves bliver clearet fra på torsdag. Det er ligesom den dato, vi har sat, og han har trænet fint med.
– Så det kan være, at vi inden for 14 dage har fire af dem, vi lige har haft ude, med igen. Og så lysner det jo. Så kan der opstå nye ting, men sådan er det i fodbold. Vi har været godt begunstiget i den tid, jeg har været her, med ikke at have så mange skader, og lige nu ramler det så lidt ned. Det går op og ned på den front, men så er det godt, at der er andre, der kan træde til, lød det her fra Jesper Sørensen.
Midtugekamp i Kosovo
Brøndbys næste kamp er på torsdag i Kosovo, hvor der venter en returkamp mod Llapi i Conference League-kvalifikationen. Og hvordan går man så ind til en kamp, hvor man fører 6-0 efter den første kamp?
– Man kommer som regel med 11 spillere, og så har man en idé om, at man skal prøve at gå ud og vinde kampen, lød det fra Jesper Sørensen med et glimt i øjet, hvorefter Brøndby-bossen svarede mere alvorligt:
– Det kan ikke nytte noget, at vi skodder en kamp fuldstændigt, så vi ikke får noget ud af den. Vi har spillere, som ikke har spillet så meget her i opstarten, og nu kan I jo selv se, at vi har fået en del skader. Så det er vigtigt, at alle bliver holdt til ilden, og at alle har en mulighed for at komme ind og finde en rytme og spille kamp.
– Nu så vi et par gode indhop i dag. Jeg synes ikke kun, at det var Sebastian (Sebulonsen, red.). Jeg synes også, at Mathias Greve kom ind og gjorde det rigtigt godt. Han har ikke spillet så meget her i opstarten. Han har også haft en lidt bøvlet opstart. Så for mig er det en mulighed, vi skal benytte os af til at komme ind og finde en god spillerytme.
Jesper Sørensen kunne mandag aften ikke give et præcist svar på, hvor meget han har tænkt sig at rotere i torsdagens kamp, og Brøndby-træneren ville heller ikke afvise, at spillere fra U19-holdet potentielt kunne komme med.
Brøndbys næste Superliga-kamp er ude mod Lyngby Boldklub på søndag klokken 18.00.
LIVE
LIVE: Melder ud om Amir Richardson
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
Barcelona klager til UEFA
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
OPTAKT
Liverpool – Fulham
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
OPTAKT