BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Det var ikke en pragtpræstation, som Brøndby leverede mod Vejle mandag aften, men arbejdsbetingelserne er heller ikke helt nemme for cheftræner Jesper Sørensen i øjeblikket.
Skaderne vælter nemlig ned over Brøndby i denne tid, hvor hverken Nicolai Vallys, Daniel Wass, Filip Bundgaard, Marko Divkovic eller Frederik Alves er spilleklar.
Og efter 2-1-sejren over Vejle, hvor Sean Klaiber måtte udgå med knæproblemer i pausen, blev Jesper Sørensen så spurgt, om der er udsigt til bedre tider på skadesfronten.
– Lige nu håber jeg da, at det topper, hvis jeg skal være helt ærlig. Jeg tænker, at om kort tid vil Filip være med, og Daniel vil være med. Jeg tænker også, at Sean forhåbentlig også vil være med igen om kort tid. Jeg har ikke overblik over det. Alves bliver clearet fra på torsdag. Det er ligesom den dato, vi har sat, og han har trænet fint med.
– Så det kan være, at vi inden for 14 dage har fire af dem, vi lige har haft ude, med igen. Og så lysner det jo. Så kan der opstå nye ting, men sådan er det i fodbold. Vi har været godt begunstiget i den tid, jeg har været her, med ikke at have så mange skader, og lige nu ramler det så lidt ned. Det går op og ned på den front, men så er det godt, at der er andre, der kan træde til, lød det her fra Jesper Sørensen.
Midtugekamp i Kosovo
Brøndbys næste kamp er på torsdag i Kosovo, hvor der venter en returkamp mod Llapi i Conference League-kvalifikationen. Og hvordan går man så ind til en kamp, hvor man fører 6-0 efter den første kamp?
– Man kommer som regel med 11 spillere, og så har man en idé om, at man skal prøve at gå ud og vinde kampen, lød det fra Jesper Sørensen med et glimt i øjet, hvorefter Brøndby-bossen svarede mere alvorligt:
– Det kan ikke nytte noget, at vi skodder en kamp fuldstændigt, så vi ikke får noget ud af den. Vi har spillere, som ikke har spillet så meget her i opstarten, og nu kan I jo selv se, at vi har fået en del skader. Så det er vigtigt, at alle bliver holdt til ilden, og at alle har en mulighed for at komme ind og finde en rytme og spille kamp.
– Nu så vi et par gode indhop i dag. Jeg synes ikke kun, at det var Sebastian (Sebulonsen, red.). Jeg synes også, at Mathias Greve kom ind og gjorde det rigtigt godt. Han har ikke spillet så meget her i opstarten. Han har også haft en lidt bøvlet opstart. Så for mig er det en mulighed, vi skal benytte os af til at komme ind og finde en god spillerytme.
Jesper Sørensen kunne mandag aften ikke give et præcist svar på, hvor meget han har tænkt sig at rotere i torsdagens kamp, og Brøndby-træneren ville heller ikke afvise, at spillere fra U19-holdet potentielt kunne komme med.
Brøndbys næste Superliga-kamp er ude mod Lyngby Boldklub på søndag klokken 18.00.
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
‘Sur over Brøndby-transfer’
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
Legende med chokmelding
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
NYHEDER
Stor skuffelse
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
HELT VILDT
– De lignede lort!
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
EKSKLUSIVT