BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Det var ikke en pragtpræstation, som Brøndby leverede mod Vejle mandag aften, men arbejdsbetingelserne er heller ikke helt nemme for cheftræner Jesper Sørensen i øjeblikket.
Skaderne vælter nemlig ned over Brøndby i denne tid, hvor hverken Nicolai Vallys, Daniel Wass, Filip Bundgaard, Marko Divkovic eller Frederik Alves er spilleklar.
Og efter 2-1-sejren over Vejle, hvor Sean Klaiber måtte udgå med knæproblemer i pausen, blev Jesper Sørensen så spurgt, om der er udsigt til bedre tider på skadesfronten.
– Lige nu håber jeg da, at det topper, hvis jeg skal være helt ærlig. Jeg tænker, at om kort tid vil Filip være med, og Daniel vil være med. Jeg tænker også, at Sean forhåbentlig også vil være med igen om kort tid. Jeg har ikke overblik over det. Alves bliver clearet fra på torsdag. Det er ligesom den dato, vi har sat, og han har trænet fint med.
– Så det kan være, at vi inden for 14 dage har fire af dem, vi lige har haft ude, med igen. Og så lysner det jo. Så kan der opstå nye ting, men sådan er det i fodbold. Vi har været godt begunstiget i den tid, jeg har været her, med ikke at have så mange skader, og lige nu ramler det så lidt ned. Det går op og ned på den front, men så er det godt, at der er andre, der kan træde til, lød det her fra Jesper Sørensen.
Midtugekamp i Kosovo
Brøndbys næste kamp er på torsdag i Kosovo, hvor der venter en returkamp mod Llapi i Conference League-kvalifikationen. Og hvordan går man så ind til en kamp, hvor man fører 6-0 efter den første kamp?
– Man kommer som regel med 11 spillere, og så har man en idé om, at man skal prøve at gå ud og vinde kampen, lød det fra Jesper Sørensen med et glimt i øjet, hvorefter Brøndby-bossen svarede mere alvorligt:
– Det kan ikke nytte noget, at vi skodder en kamp fuldstændigt, så vi ikke får noget ud af den. Vi har spillere, som ikke har spillet så meget her i opstarten, og nu kan I jo selv se, at vi har fået en del skader. Så det er vigtigt, at alle bliver holdt til ilden, og at alle har en mulighed for at komme ind og finde en rytme og spille kamp.
– Nu så vi et par gode indhop i dag. Jeg synes ikke kun, at det var Sebastian (Sebulonsen, red.). Jeg synes også, at Mathias Greve kom ind og gjorde det rigtigt godt. Han har ikke spillet så meget her i opstarten. Han har også haft en lidt bøvlet opstart. Så for mig er det en mulighed, vi skal benytte os af til at komme ind og finde en god spillerytme.
Jesper Sørensen kunne mandag aften ikke give et præcist svar på, hvor meget han har tænkt sig at rotere i torsdagens kamp, og Brøndby-træneren ville heller ikke afvise, at spillere fra U19-holdet potentielt kunne komme med.
Brøndbys næste Superliga-kamp er ude mod Lyngby Boldklub på søndag klokken 18.00.
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
Her kan du se Villarreal mod FC København
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
MEDIE
Rigtig dårlig melding
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
Pogba investerer i kamelvæddeløb
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
NYHEDER
Dansk stjerne kan vinde stor pris
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
NYHEDER
Frank ser stærke muligheder for CL-avancement
NYHEDER
Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK
NYHEDER
Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano
DAGENS SPILFORSLAG