BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Det var ikke en pragtpræstation, som Brøndby leverede mod Vejle mandag aften, men arbejdsbetingelserne er heller ikke helt nemme for cheftræner Jesper Sørensen i øjeblikket.
Skaderne vælter nemlig ned over Brøndby i denne tid, hvor hverken Nicolai Vallys, Daniel Wass, Filip Bundgaard, Marko Divkovic eller Frederik Alves er spilleklar.
Og efter 2-1-sejren over Vejle, hvor Sean Klaiber måtte udgå med knæproblemer i pausen, blev Jesper Sørensen så spurgt, om der er udsigt til bedre tider på skadesfronten.
– Lige nu håber jeg da, at det topper, hvis jeg skal være helt ærlig. Jeg tænker, at om kort tid vil Filip være med, og Daniel vil være med. Jeg tænker også, at Sean forhåbentlig også vil være med igen om kort tid. Jeg har ikke overblik over det. Alves bliver clearet fra på torsdag. Det er ligesom den dato, vi har sat, og han har trænet fint med.
– Så det kan være, at vi inden for 14 dage har fire af dem, vi lige har haft ude, med igen. Og så lysner det jo. Så kan der opstå nye ting, men sådan er det i fodbold. Vi har været godt begunstiget i den tid, jeg har været her, med ikke at have så mange skader, og lige nu ramler det så lidt ned. Det går op og ned på den front, men så er det godt, at der er andre, der kan træde til, lød det her fra Jesper Sørensen.
Midtugekamp i Kosovo
Brøndbys næste kamp er på torsdag i Kosovo, hvor der venter en returkamp mod Llapi i Conference League-kvalifikationen. Og hvordan går man så ind til en kamp, hvor man fører 6-0 efter den første kamp?
– Man kommer som regel med 11 spillere, og så har man en idé om, at man skal prøve at gå ud og vinde kampen, lød det fra Jesper Sørensen med et glimt i øjet, hvorefter Brøndby-bossen svarede mere alvorligt:
– Det kan ikke nytte noget, at vi skodder en kamp fuldstændigt, så vi ikke får noget ud af den. Vi har spillere, som ikke har spillet så meget her i opstarten, og nu kan I jo selv se, at vi har fået en del skader. Så det er vigtigt, at alle bliver holdt til ilden, og at alle har en mulighed for at komme ind og finde en rytme og spille kamp.
– Nu så vi et par gode indhop i dag. Jeg synes ikke kun, at det var Sebastian (Sebulonsen, red.). Jeg synes også, at Mathias Greve kom ind og gjorde det rigtigt godt. Han har ikke spillet så meget her i opstarten. Han har også haft en lidt bøvlet opstart. Så for mig er det en mulighed, vi skal benytte os af til at komme ind og finde en god spillerytme.
Jesper Sørensen kunne mandag aften ikke give et præcist svar på, hvor meget han har tænkt sig at rotere i torsdagens kamp, og Brøndby-træneren ville heller ikke afvise, at spillere fra U19-holdet potentielt kunne komme med.
Brøndbys næste Superliga-kamp er ude mod Lyngby Boldklub på søndag klokken 18.00.
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
I chok over Nicolai Poulsen
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
MEDIE
Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
Vild Diant Ramaj-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
AFSLØRING
Storklubber følger FCN-juvel
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
Varsler straf til Dortmund-stjerne
Salah har undskyldt
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
TRANSFER
Har snakket med Jelert – det er “bullshit”
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
NYHEDER