Lech Poznan klar til Bille-salg: Åben for retur til Superligaen

Lech Poznans træner er klar til at afskibe Nicki Bille Nielsen, der tiltrækker sig interesse fra flere lande. Et comeback i Superligaen kan blive aktuelt.



Nicki Bille Nielsens dage i Lech Poznan kan være talte.

Den tidligere Esbjerg-angriber kom til klubben i 2016, men ikke mindst på grund af skader har det været en blandet fornøjelse i Polen for den danske angriber. I denne sæson har Nicki Bille Nielsen spillet 14 ligakampe for Lech Poznan og scoret et enkelt mål.

Det er lige i underkanten, har Lech Poznans cheftræner, Nenad Bjelica, fastslået, og han er parat til at sige farvel til Nicki Bille Nielsen i januars transfervindue.

– Vi ønsker at hente to nye offensivspillere, og det er Nicki og Deniss (Rakels, red.) vidende om. Derfor er der ikke længere plads til dem. Det er i angrebet, vi har vores største problemer, og derfor vil der ske ændringer. Jeg vil ikke sige, at de ikke er dygtige spillere, men de har haft problemer med skader og har ikke spillet meget. Derfor er ændringerne nødvendige, sagde Nenad Bjelica den 20. december i et interview med sportofakty.

Nicki Bille Nielsens forestående klubjagt orkestreres af Alan Hvedehave, der er rådgiver for den danske angriber, er han er ikke helt så skråsikker på, at det bliver denne vinter, Bille skal ringe efter flyttebilen.

– Vi forholder os til, at Nicki har kontrakt frem til sommer, men vi har da andre muligheder, og taler med andre klubber. Hans kontrakt udløber efter denne sæson, og den bliver ikke forlænget, men det er ikke sådan, at Nicki har fået besked på, at han bare skal væk hurtigst muligt. Nicki har et godt forhold til alle i klubben og er en vellidt person. Der er mulighed for, at der sker en transfer i januar, men hvis ikke, så bliver Nicki med glæde i Lech Poznan og jagter mesterskabet, siger Alan Hvedehave til tipsbladet.dk.

BT kunne tirsdag fortælle, er interesseret i at tilknytte Nicki Bille Nielsen, og Alan Hvedehave vil gerne bekræfte, at der er interesse fra ferieøen.

– Der er noget interesse fra Cypern, og det er der også fra Grækenland. Der vil altid være interesse for en angriber, og Nicki har qua sine 29 år en god alder, så vil skal nok finde en god klub til ham, hvis han forlader Lech Poznan. Men vi skriver ikke under på noget med bind for øjnene, siger Hvedehave.

En retur til Danmark er også en mulighed for den tidligere Esbjerg-angriber.

– Danmark kunne sagtens være interessant. Det vigtgiste for Nicki er, at projektet er godt, og det kan ligeså vel være i Danmark som alle andre steder. Han er en stærk og arbejdsom angriber, og hvis en dansk klub kan bruge en type som ham, er det bestemt ikke noget, vi vil afvise på forhånd, siger Alan Hvedehave.

Han fortæller desuden, at den tidligere landsholdsspiller er i fulde vigør igen efter et 2017 plaget af skader – senest en brækket næse.

– Han pådrog sig en lyskenskade tilbage i foråret, og han blev fejlbehandlet i den forbindelse. Det betød, at han måtte opereres, og derfor var han også ude i længere tid end nødvendigt. Det er selvfølgelig frustrerende, at han blev fejlbehandlet i den situation, men jeg må virkelig rose Nicki for at have arbejdet hårdt og kæmpet sig tilbage. Han har rent ud sagt været pivhamrende uheldig.

– Han er sulten, og han er i god form, det kan jeg i hvert fald bekræfte. Jeg var selv ude at løbe en tur med ham mellem jul og nytår. Der er ingen tvivl om, at Nicki stadig kan gøre en forskel, og det vil han også kunne i Lech Poznan. Det er også grunden til, at han har holdt Christian Gytkjær ude i flere europæiske kampe, lyder det fra Alan Hvedehave.

Nicki Bille Nielsen har scoret otte mål i 43 kampe for Lech Poznan. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Afslører dialog med Niels Frederiksen

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Barcelona klager til UEFA

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

– Går det galt, går det rigtig galt!

AGF – FC Nordsjælland

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hård kritik af FCM-profil

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Nu er han tilbage for Brøndby

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Superliga-klub bedst i hele verden

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Liverpool – Fulham

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

– Det er en katastrofe for Brøndby

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Glem det, Leicester!

Robert trækker overskrifter i udlandet

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Nu er han pludselig syg