Nicki Bille Nielsens dage i Lech Poznan kan være talte.
Den tidligere Esbjerg-angriber kom til klubben i 2016, men ikke mindst på grund af skader har det været en blandet fornøjelse i Polen for den danske angriber. I denne sæson har Nicki Bille Nielsen spillet 14 ligakampe for Lech Poznan og scoret et enkelt mål.
Det er lige i underkanten, har Lech Poznans cheftræner, Nenad Bjelica, fastslået, og han er parat til at sige farvel til Nicki Bille Nielsen i januars transfervindue.
– Vi ønsker at hente to nye offensivspillere, og det er Nicki og Deniss (Rakels, red.) vidende om. Derfor er der ikke længere plads til dem. Det er i angrebet, vi har vores største problemer, og derfor vil der ske ændringer. Jeg vil ikke sige, at de ikke er dygtige spillere, men de har haft problemer med skader og har ikke spillet meget. Derfor er ændringerne nødvendige, sagde Nenad Bjelica den 20. december i et interview med sportofakty.
Nicki Bille Nielsens forestående klubjagt orkestreres af Alan Hvedehave, der er rådgiver for den danske angriber, er han er ikke helt så skråsikker på, at det bliver denne vinter, Bille skal ringe efter flyttebilen.
– Vi forholder os til, at Nicki har kontrakt frem til sommer, men vi har da andre muligheder, og taler med andre klubber. Hans kontrakt udløber efter denne sæson, og den bliver ikke forlænget, men det er ikke sådan, at Nicki har fået besked på, at han bare skal væk hurtigst muligt. Nicki har et godt forhold til alle i klubben og er en vellidt person. Der er mulighed for, at der sker en transfer i januar, men hvis ikke, så bliver Nicki med glæde i Lech Poznan og jagter mesterskabet, siger Alan Hvedehave til tipsbladet.dk.
BT kunne tirsdag fortælle, er interesseret i at tilknytte Nicki Bille Nielsen, og Alan Hvedehave vil gerne bekræfte, at der er interesse fra ferieøen.
– Der er noget interesse fra Cypern, og det er der også fra Grækenland. Der vil altid være interesse for en angriber, og Nicki har qua sine 29 år en god alder, så vil skal nok finde en god klub til ham, hvis han forlader Lech Poznan. Men vi skriver ikke under på noget med bind for øjnene, siger Hvedehave.
En retur til Danmark er også en mulighed for den tidligere Esbjerg-angriber.
– Danmark kunne sagtens være interessant. Det vigtgiste for Nicki er, at projektet er godt, og det kan ligeså vel være i Danmark som alle andre steder. Han er en stærk og arbejdsom angriber, og hvis en dansk klub kan bruge en type som ham, er det bestemt ikke noget, vi vil afvise på forhånd, siger Alan Hvedehave.
Han fortæller desuden, at den tidligere landsholdsspiller er i fulde vigør igen efter et 2017 plaget af skader – senest en brækket næse.
– Han pådrog sig en lyskenskade tilbage i foråret, og han blev fejlbehandlet i den forbindelse. Det betød, at han måtte opereres, og derfor var han også ude i længere tid end nødvendigt. Det er selvfølgelig frustrerende, at han blev fejlbehandlet i den situation, men jeg må virkelig rose Nicki for at have arbejdet hårdt og kæmpet sig tilbage. Han har rent ud sagt været pivhamrende uheldig.
– Han er sulten, og han er i god form, det kan jeg i hvert fald bekræfte. Jeg var selv ude at løbe en tur med ham mellem jul og nytår. Der er ingen tvivl om, at Nicki stadig kan gøre en forskel, og det vil han også kunne i Lech Poznan. Det er også grunden til, at han har holdt Christian Gytkjær ude i flere europæiske kampe, lyder det fra Alan Hvedehave.
Nicki Bille Nielsen har scoret otte mål i 43 kampe for Lech Poznan.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
LIVE: Sender lille stikpille til FCK
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
Reagerer på Brøndby-bombe
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
Langer ud efter trænerlegende
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
NYHEDER
Køber engelsk klub
I chok over Manchester United
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
Arne Slot dybt frustreret
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
