Lech Poznan klar til Bille-salg: Åben for retur til Superligaen

Lech Poznans træner er klar til at afskibe Nicki Bille Nielsen, der tiltrækker sig interesse fra flere lande. Et comeback i Superligaen kan blive aktuelt.



Nicki Bille Nielsens dage i Lech Poznan kan være talte.

Den tidligere Esbjerg-angriber kom til klubben i 2016, men ikke mindst på grund af skader har det været en blandet fornøjelse i Polen for den danske angriber. I denne sæson har Nicki Bille Nielsen spillet 14 ligakampe for Lech Poznan og scoret et enkelt mål.

Det er lige i underkanten, har Lech Poznans cheftræner, Nenad Bjelica, fastslået, og han er parat til at sige farvel til Nicki Bille Nielsen i januars transfervindue.

– Vi ønsker at hente to nye offensivspillere, og det er Nicki og Deniss (Rakels, red.) vidende om. Derfor er der ikke længere plads til dem. Det er i angrebet, vi har vores største problemer, og derfor vil der ske ændringer. Jeg vil ikke sige, at de ikke er dygtige spillere, men de har haft problemer med skader og har ikke spillet meget. Derfor er ændringerne nødvendige, sagde Nenad Bjelica den 20. december i et interview med sportofakty.

Nicki Bille Nielsens forestående klubjagt orkestreres af Alan Hvedehave, der er rådgiver for den danske angriber, er han er ikke helt så skråsikker på, at det bliver denne vinter, Bille skal ringe efter flyttebilen.

– Vi forholder os til, at Nicki har kontrakt frem til sommer, men vi har da andre muligheder, og taler med andre klubber. Hans kontrakt udløber efter denne sæson, og den bliver ikke forlænget, men det er ikke sådan, at Nicki har fået besked på, at han bare skal væk hurtigst muligt. Nicki har et godt forhold til alle i klubben og er en vellidt person. Der er mulighed for, at der sker en transfer i januar, men hvis ikke, så bliver Nicki med glæde i Lech Poznan og jagter mesterskabet, siger Alan Hvedehave til tipsbladet.dk.

BT kunne tirsdag fortælle, er interesseret i at tilknytte Nicki Bille Nielsen, og Alan Hvedehave vil gerne bekræfte, at der er interesse fra ferieøen.

– Der er noget interesse fra Cypern, og det er der også fra Grækenland. Der vil altid være interesse for en angriber, og Nicki har qua sine 29 år en god alder, så vil skal nok finde en god klub til ham, hvis han forlader Lech Poznan. Men vi skriver ikke under på noget med bind for øjnene, siger Hvedehave.

En retur til Danmark er også en mulighed for den tidligere Esbjerg-angriber.

– Danmark kunne sagtens være interessant. Det vigtgiste for Nicki er, at projektet er godt, og det kan ligeså vel være i Danmark som alle andre steder. Han er en stærk og arbejdsom angriber, og hvis en dansk klub kan bruge en type som ham, er det bestemt ikke noget, vi vil afvise på forhånd, siger Alan Hvedehave.

Han fortæller desuden, at den tidligere landsholdsspiller er i fulde vigør igen efter et 2017 plaget af skader – senest en brækket næse.

– Han pådrog sig en lyskenskade tilbage i foråret, og han blev fejlbehandlet i den forbindelse. Det betød, at han måtte opereres, og derfor var han også ude i længere tid end nødvendigt. Det er selvfølgelig frustrerende, at han blev fejlbehandlet i den situation, men jeg må virkelig rose Nicki for at have arbejdet hårdt og kæmpet sig tilbage. Han har rent ud sagt været pivhamrende uheldig.

– Han er sulten, og han er i god form, det kan jeg i hvert fald bekræfte. Jeg var selv ude at løbe en tur med ham mellem jul og nytår. Der er ingen tvivl om, at Nicki stadig kan gøre en forskel, og det vil han også kunne i Lech Poznan. Det er også grunden til, at han har holdt Christian Gytkjær ude i flere europæiske kampe, lyder det fra Alan Hvedehave.

Nicki Bille Nielsen har scoret otte mål i 43 kampe for Lech Poznan. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Skræmmende Chido Obi-scener

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

I chok over Manchester United

Køber engelsk klub



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Nu er Dreyer historisk

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

631 millioner kroner

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

‘Han tisser isterninger’

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

– Burde have lukket langt tidligere!

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Dansker hyldes for sin form – her er prisen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Bo Henriksen lander TV-job

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

– Det vil jeg aldrig gøre!

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Voldsomt skænderi i FC København

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Medier revser Real Madrid-træner

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp