FC Midtjyllands 21-årige midtbanespiller Raphael Onyedika har haft en god start på seniorkarrieren.
En udlejning til FC Fredericia i forrige sæson kastede masser af roser af sig fra 1. divisionsklubben og dens modstandere.
Og da FC Midtjylland hentede den unge nigerianer tilbage for at gøre ham til del af rotationen på førsteholdet efter salget af Frank Onyeka, spillede Onyedika sig både til træning og i kamp straks til en fast og efter kort tid urokkelig plads i idealopstillingen foran et skiftende udvalg af ældre og bedre betalte konkurrenter gennem sæsonen.

Raphael Onyedika er en af de mest stabilt præsterende spillere i FC Midtjylland.
FC Midtjylland skyndte sig at forlænge kontrakten med midtbanespilleren i efteråret, og selvom FCM’s resultater har svinget kraftigt i 2022, er Raphael Onyedika blevet en spiller, scouts og sportsdirektører fra udlandet holder et vågent øje med.
Og nu har interessen krystalliseret sig til et konkret tilbud fra den italienske traditionsklub AC Milan, et tilbud den italienske journalist Gianluca Di Marzio var den første til at nævne.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har AC Milan sendt et tilbud til Herning til en værdi omkring 35 millioner kroner.
Spændende forhandlinger forude
AC Milan vandt overraskende mesterskabet i maj for snuden af lokalrivalerne Inter, og det gjorde man med et hold, der ganske vist lægger lønkroner til de erfarne topnavne Simon Kjær og Zlatan Ibrahimovic, men hvor den tekniske direktør Paolo Maldini og hans kolleger også har skruet truppen sammen med lidt lavere udgifter end tidligere, hvor AC Milan var en af de løn- og transferførende klubber i verden.
Og det er benævnte Paolo Maldini, der efterhånden er blevet 54 år, der er blandt de drivende kræfter i AC Milans forsøg på at købe Raphael Onyedika fri af FC Midtjylland.

Zlatan Ibrahimovic og Paolo Maldini i samtale.
AC Milan har denne sommer smidt knap 250 millioner kroner for den lovende og jævnaldrende belgiske landsholdsspiller Charles De Ketelaere i Club Brugge, og det første, indledende tilbud fra de italienske mestre er ikke noget, FCM kommer til at nikke ja til.
I Italien nævnes en pris omkring de 75 millioner kroner, 10 millioner euro, men FC Midtjylland vil være lydhør, når tilbuddet rammer i omegnen af otte millioner euro plus diverse præstationsklausuler og et cut af et eventuelt videresalg ifølge Tipsbladets oplysninger. Det vil så med tiden teoretisk kunne bringe den samlede indtægt op i nærheden af eller over benævnte 10 millioner euro.
Et salg af Raphael Onyedika vil også skabe travl for FC Midtjyllands sportslige udvalg, der har forberedt sig på et salg af Evander og overvejet mulige erstatninger for den 24-årige brasilianer, mens det ikke har ligget i planerne på Heden eller i London at sige farvel til den nigerianske midtbaneoprydder og boldfordeler allerede efter en enkelt sæson på FC Midtjyllands førstehold.

FC Midtjylland vil stå med et gabende hul på den centrale midtbane, hvis Raphael Onyedika ender med at blive solgt.
AC Milan råder i skrivende stund over en række centrale midtbanespillere, hvoraf flere er vendt tilbage fra udlejninger i sidste sæson og meget vel kan rykke til andre klubber i de sidste to uger af transfervinduet.
AC Milan har de seneste sæsoner enkelte andre gange betalt i lejet 150-250 millioner kroner for enkelte spillere som Charles De Ketelaere, men ellers ligger milanesernes foretrukne prisniveau for nye folk på knap 10 millioner euro, hvilket er langt fra tidligere tiders markedsførende investeringer.
De italienske mestre er denne sæson blevet sat i forbindelse med andre spillere som Tottenhams Tanguy Ndombele og en række andre folk.
AC Milan har haft øje på Raphael Onyedika gennem længere tid, men interessen er blevet intensiveret, efter den italienske landsholdsspiller Sandro Tonali for nylig fik en muskelskade i en træningskamp mod Vicenza, mens der også er et hul efter Franck Kessiés frie transfer til FC Barcelona tidligere på sommeren.
Desuden er milaneserne potentielt relativt tyndt besat, hvis nogle af sidste sæsons udlejede spillere igen skal sendes afsted, ligesom sæsonen 2022/23 i det hele taget bliver ekstremt krævende med et Champions League-gruppespil på kun to måneder og færre pauser i kampprogrammet grundet VM-slutrunden i Qatar til november og december.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Her skal Sepp Piontek begraves
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
MEDIE
Endelig er der godt nyt
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
‘Tæt på et rædselskabinet’
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket