Lider med OB-stjerne: Han er meget påvirket

Bashkim Kadrii har ikke scoret siden premieren mod FC Midtjylland. Det går angriberen på, siger cheftræneren.



OB led søndag eftermiddag et 1-2-nederlag til Randers FC, men det var ikke kampens eneste skuffelse for fynboerne. Angriberen Bashkim Kadrii måtte nemlig endnu engang gå målløs fra banen.

Kadrii har ikke scoret i 3F Superligaen siden premiererunden, hvor OB slog FC Midtjylland med 2-1.

OB-cheftræner Andreas Alm kan godt mærke, at det har påvirket angriberen.

– Han er angriber, og han vil hele tiden score, så selvfølgelig bliver han påvirket af det. Det er helt naturligt, det ville være meget mærkeligt, hvis han ikke blev påvirket.

Alm tilføjer, at Bashkim Kadrii er en meget emotionel spiller både på godt og ondt.

– Han var meget frustreret efter kampen mod Vejle, hvor han ikke kom på tavlen, selvom vi vandt 6-0, så det tog jeg selvfølgelig en snak med ham om.

– Bashkim er også en type, der bliver meget frustreret, når vi taber som hold, men vi må ikke glemme, at han ikke spiller alene på banen. Han er en del af et hold.

Andreas Alm understreger dog, at angriberen bidrager med meget andet end mål. Derfor er han fortsat på holdet, selvom der i fankredse har været kritik af angriberen.

– Han arbejder stenhårdt, og så lægger han jo også op til mål engang imellem. Derudover har han en kæmpe passion for OB, og det er også derfor, at han kom tilbage til klubben.

– Desuden er jeg også nødt til at sige, at det er min beslutning, om han skal spille. Han har ikke længere snor end andre, men det handler også om taktik. Vi er selvfølgelig nødt til at vurdere, hvem der passer bedst mod vores modstander.

Bashkim Kadrii blev skiftet ud undervejs i 2. halvleg, selvom OB skulle jagte et mål. Den disposition forklarer cheftræneren med, at der er stor konkurrence.

– Vi har meget stor konkurrence i klubben, men vældig mange gange har jeg valgt Bashkim Kadrii fra start, fordi jeg føler, at vi har bedst mulighed for at vinde med ham i startopstillingen, siger Andreas Alm.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

UEFA med vild ændring

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

José Mourinho vil have dansk stjerne

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Dansk profil færdig i tysk klub, men

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Afsløring: De er færdige i Randers

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tiden er ved at rinde ud

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job