OB led søndag eftermiddag et 1-2-nederlag til Randers FC, men det var ikke kampens eneste skuffelse for fynboerne. Angriberen Bashkim Kadrii måtte nemlig endnu engang gå målløs fra banen.
Kadrii har ikke scoret i 3F Superligaen siden premiererunden, hvor OB slog FC Midtjylland med 2-1.
OB-cheftræner Andreas Alm kan godt mærke, at det har påvirket angriberen.
– Han er angriber, og han vil hele tiden score, så selvfølgelig bliver han påvirket af det. Det er helt naturligt, det ville være meget mærkeligt, hvis han ikke blev påvirket.
Alm tilføjer, at Bashkim Kadrii er en meget emotionel spiller både på godt og ondt.
– Han var meget frustreret efter kampen mod Vejle, hvor han ikke kom på tavlen, selvom vi vandt 6-0, så det tog jeg selvfølgelig en snak med ham om.
– Bashkim er også en type, der bliver meget frustreret, når vi taber som hold, men vi må ikke glemme, at han ikke spiller alene på banen. Han er en del af et hold.
Andreas Alm understreger dog, at angriberen bidrager med meget andet end mål. Derfor er han fortsat på holdet, selvom der i fankredse har været kritik af angriberen.
– Han arbejder stenhårdt, og så lægger han jo også op til mål engang imellem. Derudover har han en kæmpe passion for OB, og det er også derfor, at han kom tilbage til klubben.
– Desuden er jeg også nødt til at sige, at det er min beslutning, om han skal spille. Han har ikke længere snor end andre, men det handler også om taktik. Vi er selvfølgelig nødt til at vurdere, hvem der passer bedst mod vores modstander.
Bashkim Kadrii blev skiftet ud undervejs i 2. halvleg, selvom OB skulle jagte et mål. Den disposition forklarer cheftræneren med, at der er stor konkurrence.
– Vi har meget stor konkurrence i klubben, men vældig mange gange har jeg valgt Bashkim Kadrii fra start, fordi jeg føler, at vi har bedst mulighed for at vinde med ham i startopstillingen, siger Andreas Alm.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Sådan starter Argentina og Østrig
Et skridt tættere Englands største stadion
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
Her kan du se Argentina mod Østrig
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
Lyngby Boldklub sælger profil
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
OPTAKT
Argentina – Østrig
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
OPTAKT
Norge – Senegal
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Frankrig – Irak
OPTAKT
