Lider med OB-stjerne: Han er meget påvirket

Bashkim Kadrii har ikke scoret siden premieren mod FC Midtjylland. Det går angriberen på, siger cheftræneren.



OB led søndag eftermiddag et 1-2-nederlag til Randers FC, men det var ikke kampens eneste skuffelse for fynboerne. Angriberen Bashkim Kadrii måtte nemlig endnu engang gå målløs fra banen.

Kadrii har ikke scoret i 3F Superligaen siden premiererunden, hvor OB slog FC Midtjylland med 2-1.

OB-cheftræner Andreas Alm kan godt mærke, at det har påvirket angriberen.

– Han er angriber, og han vil hele tiden score, så selvfølgelig bliver han påvirket af det. Det er helt naturligt, det ville være meget mærkeligt, hvis han ikke blev påvirket.

Alm tilføjer, at Bashkim Kadrii er en meget emotionel spiller både på godt og ondt.

– Han var meget frustreret efter kampen mod Vejle, hvor han ikke kom på tavlen, selvom vi vandt 6-0, så det tog jeg selvfølgelig en snak med ham om.

– Bashkim er også en type, der bliver meget frustreret, når vi taber som hold, men vi må ikke glemme, at han ikke spiller alene på banen. Han er en del af et hold.

Andreas Alm understreger dog, at angriberen bidrager med meget andet end mål. Derfor er han fortsat på holdet, selvom der i fankredse har været kritik af angriberen.

– Han arbejder stenhårdt, og så lægger han jo også op til mål engang imellem. Derudover har han en kæmpe passion for OB, og det er også derfor, at han kom tilbage til klubben.

– Desuden er jeg også nødt til at sige, at det er min beslutning, om han skal spille. Han har ikke længere snor end andre, men det handler også om taktik. Vi er selvfølgelig nødt til at vurdere, hvem der passer bedst mod vores modstander.

Bashkim Kadrii blev skiftet ud undervejs i 2. halvleg, selvom OB skulle jagte et mål. Den disposition forklarer cheftræneren med, at der er stor konkurrence.

– Vi har meget stor konkurrence i klubben, men vældig mange gange har jeg valgt Bashkim Kadrii fra start, fordi jeg føler, at vi har bedst mulighed for at vinde med ham i startopstillingen, siger Andreas Alm.

/ritzau/





På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil spottet i lufthavnen

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

De jagter Henrik Meister

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Afslører: Dolberg sat til salg

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Monsterbud på vej

Afslører dansk toptræners millionløn

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Tottenham henter Liverpool-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Medier sender ham hjem til AGF

Ikon med opsang til FCK-stjerne: ‘Råb noget mere!’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent