Ligaens bedste målræv: ‘Han er pisse irriterende’

Tipsbladet har fået den tidligere Superliga-angriber og nuværende angrebstræner Rajko Lekic til at sætte sin top fem over Superligaens bedste angribere. Her får du nummer tre på listen.



Angribere bliver ofte målt på deres evne til at banke bolden i kassen, men i moderne fodbold forventes det i stigende grad, at de bidrager med mere end det.

I Superligaen er der mange skarpe angribere, og derfor har Tipsbladet sat den tidligere Superliga-angriber Rajko Lekic i stævne for at høre hans bud på, hvem der er ligaens bedste til jobbet.

Her er nummer tre på listen:

Foto: Alamy

Frederik Gytkjær, Lyngby BK, 32 år, fem mål og 2 oplæg i denne sæson.

– Det, der er lidt tankevækkende ved det her valg, er måske, at det bekræfter, at bundholdene har gode angribere. Det, jeg virkelig godt kan lide ved ham, det er, at man altid ved, hvad man får med ham. Han er den mest snu målræv, der er i Superligaen. Han får ikke mange chancer i kampene for at score mål, men laver dem alligevel, siger Rajko Lekic om Frederik Gytkjær og fortsætter:

– Han er især god til at lave målene, når det gælder, hvilket man også kan se på de seneste scoringer, blandt andet mod FC Nordsjælland, hvor de er spillet ned i eget felt, men han scorer det enlige mål, der afgør kampen. Et ekstremt svært mål, der er teknisk svært at udføre, hvor han fra kort afstand til forstolpen får dirigeret bolden ind ved den bagerste stang. Så han er måske den mest sikre afslutter på den her top fem og i hvert fald den mest kyniske, hvilket også er et krav, når han spiller for Lyngby – der vader man ikke i chancer.

På mange måder kan det virke højst besynderligt, at Frederik Gytkjær sniger sig med på denne liste, og derfor blev Rajko Lekic spurgt om, hvordan pokker Frederik Gytkjær kan være så højt på den her liste?

– Han er sindssygt aggressiv. Hvis der blev foretaget en rundspørge blandt forsvarsspillerne i Superligaen, så er de alle enige om, at han er pisse irriterende. Han banker ind i dem og sørger for, at de har fokus på alt andet end at dække ham op. Så koncentrerer de sig i stedet om, at han er træls med sine mange eftertacklinger, hvilket jeg også elskede selv som spiller. Jeg ved, at det går ind i hovedet på stopperne.

– Man så det også på Brøndby Stadion, hvor han kommer ind og banker ind i dem x antal gange og laver minimum lige så mange frispark i kampen. Forsvarsspillerne bliver pissed, men glemmer så at dække ham op på målet, hvor han smider den ind bag Pentz. Han er en ekstremt kynisk spiller.

Frederik Gytkjær har ikke scoret mål på samlebånd i denne sæson, og den mest bemærkelsesværdige statistik, han fører an i Superligaen denne sæson, er antallet af begåede frispark, 40, som han deler med holdkammeraten Sævar Atli Magnússon, der dog har spillet flere kampe end angriberen selv. Alligevel peger Rajko Lekic på Frederik Gytkjær som en af nøglerne til en eventuel overlevelse i Superligaen for Lyngby.

– Selvfølgelig kan man kigge på statistikkerne, hvor han har scoret færre mål end de andre, men han har været skadet og har bare den rigtige pakke til at hjælpe Lyngby.

– Jeg har tidligere sået tvivl om, de kunne overleve, selvom de skulle have fem Frederik Gytkjær i deres trup, det vil jeg gerne tage i mig igen. De har lige nu en exceptionel defensiv, der er så god til at holde nullet, at jeg tror, han med sine 4-5 mål kan sikre dem overlevelse, fordi de er så gode til at holde nullet.

De mange frispark, Frederik Gytkjær har begået, betyder også, at han er i karantæne i den kommende runde, når Lyngby møder Vejle.

Lyngby-angriberen sneg sig akkurat ind i Rajko Lekic’ top tre over ligaens bedste angribere, hvor Mathias Kvistgaard måtte se sig henvist til en tredjeplads. Det kan du læse mere om her.





Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?



AVIS

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’


Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

– Det virker bare lidt mærkeligt

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’

Kold krig i ni måneder

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Voldsomt: Ajax smider dansker og 6 andre af holdet

Kun sådan giver FCK’s vilde Moukoko-køb mening

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Skandale! Transfer-finte skal forbydes i Danmark

‘Victor Kristiansen kan ende i Sunderland’

‘En gennemsnitlig målmand’

Hemmeligt dokument: Slår FCK og FCM’s gigantsalg


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Afviste kæmpeskifte – ville hellere til Vejle

Taler ud om FCM-tid: ‘Forholdsvis genialt’

Solgt fra AGF – dansker bomber løs

Martin Jørgensen scorer nyt job

Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

Husker du? Mathew Ryan meldte afbud til FCK-kampe



Legende bekymret for Xabi Alonsos planer

Paul Pogba gør comeback i danskerklub

Nu kommenterer han vildt Rasmus Falk-rygte

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

De dropper Højlund

Lægetjek booket – enige om kongeløn

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Superliga-klub chokeret: Åben jagt på 10-årige

Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Mikael Anderson smadrer transferrekord



Bekræftet: Henter Andrew Hjulsager

Klopp afslører: Sagde nej til kæmpe job

AGF-millioner på vej?

Hvalfangere indtager Bergen

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

Delaney spillede nøglerolle

Makreller vinder derby i Göteborg

‘Sensationel sommer’ – ny kæmpetransfer nærmer sig

Supercomputer: FCK’s guldchancer øges med 3%

Dortmund-chef: Moukokos udvikling er gået i stå

Ellevild FCK-boss: En meget spændende transfer

FC København køber Youssoufa Moukoko



‘Mads Hermansen kan være på vej til West Ham’

Tror, at FCN kan slå egen transferrekord i Danmark

Young Lions i finalefest mod Tyskland