Han var selv en af de skarpeste i sin tid.
Rajko Lekic kender i den grad vejen til netmaskerne og har både som aktiv fodboldspiller og efterfølgende levet af ‘mål’.
Derfor har Tipsbladet spurgt den tidligere Superliga-profil ind til, hvem han mener, der er Superligaens bedste angribere, som det ser ud lige nu.
Her er nummer fire på listen:

Mathias Kvistgaarden, Brøndby IF, 22 år, 11 scoringer og fire oplæg i denne sæson.
– Han er måske Superligaens bedste presspiller, og det skal man sgu ikke kimse ad, fordi det pres kan hjælpe utroligt meget – særligt i Brøndby, der har haft store problemer i den del af spillet uden ham. Han er vanvittigt aggressiv og mega irriterende for forsvaret, hvor han bare er iskold, når han går ind i duellerne.
– Han byder også ind med så meget eksplosivitet. Han er lynhurtig, kan hoppe højt og laver de mål, han skal, hvilket får mig til at tænke: ‘Fuck, hvor er han fed!’ Men så er der den skadeshistorik, han bærer rundt på. Det havde været sjovt at se, hvor vild han kunne være, hvis han ikke skulle døje med det så ofte, siger Rajko Lekic.
Brøndby-stjernen har haft sine problemer med at holde sig helt fit til at spille fodbold fra start hver weekend, og det er ikke noget, man må undervurdere betydningen af.
– Det er et kæmpe problem, det er der ingen tvivl om. Da han blev skadet her sidst, fik jeg fandme ondt af ham, fordi han er en rigtig god dreng med en enorm vilje, der aldrig er bange for at gå forrest. Han er ikke bange for at slå sig og sætte klubben over sig selv, hvilket varmer mit hjerte, men det kan ende med at få en kæmpe betydning.
– Det er åbenlyst, at det skal løses på en måde, ellers vil prisen på ham dale betydeligt. Det er klart, at klubber udefra vil føle, det er et voldsomt beløb at skulle betale de penge, Brøndby vil have for ham, når han er skadet en gang hvert halve år.
Der er ifølge Rajko Lekic heller ingen tvivl om, at Mathias Kvistgaarden er en utrolig dygtig angriber.
– Jeg forstår godt, hvis man, når man læser med her, undrer sig over, at han ikke er placeret højere på listen over ligaens bedste angribere. Hvis han havde været skadesfri, så havde han også været nummer ét på listen, og så havde han også lavet nogle flere mål.
– Jeg kan bare ikke sætte ham højere, når Brøndby ikke helt kan regne med ham hver uge. Han er vanvittigt dygtig, men der kan ikke planlægges efter, at han spiller hver søndag, og alternativet, Rajovic, er bare en helt anden type, forklarer Rajko Lekic konkluderende om sin placering af Mathias Kvistgaarden på listen.
Mathias Kvistgaarden placerer sig dermed akkurat over Benjamin Nygren, der sneg sig med i Rajko Lekic’ top fem over Superligaens bedste angribere, analysen af svenskeren kan du læse her.
Hvem de sidste tre på listen er, kan du finde ud af i de kommende dage, hvor Tipsbladet afslører dem.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
NYHEDER
Medier fælder hård dom
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
NYHEDER
Superliga-profil skadet
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
Ramt af pointstraf
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
HELT VILDT
‘De går amok!’
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED