Det var endnu en sort runde for AaB, der tabte med 3-0 til Esbjerg, og derfor måtte de for sjette kamp i træk gå fra banen uden at have vundet. Anderledes positivt var der for blandt andre Brøndby, der vandt og undgik at indkassere et kort. Læs her, hvordan det er gået spillere og hold i Superligaens 16. runde.
Individuelt:
Rundens goalgetter: Robin Söder, Jeppe Kjær, Paul Onuachu og Youssef Toutouh bragte alle sejre til deres hold med to scoringer hver, men det er i Esbjerg, at rundens goalgetter skal findes. I Esbjergs kontramaskine var Söder en effektiv målscorer, fordi han kun skulle bruge tre afslutninger til at score sine mål. Både Kjær, Onuachu og Toutouh brugte fem afslutninger.
Rundens playmaker: At have mange afleveringer er ikke lig med sejr. Det må AaB erkende, efter at de tre spillere med flest afleveringer for 16. runde alle spiller i klubben. Jakob Ahlmann, Markus Holgersson og Kasper Pedersen havde alle over 100 afleveringer, hvoraf Ahlmann havde flest med 108. Kun én efter kommer Holgersson, mens Pedersen havde 102. De tre var de eneste, der rundede 100 vellykkede afleveringer i denne runde.
Rundens arbejdshest: Det er helt forståeligt, hvis Emiliano Marcondes stadig er træt efter FC Nordsjællands kamp i lørdags. Den 21-årige midtbanespiller løb hele 14.353 meter regn og blæst mod Randers, men desværre for ham tabte Nordsjælland 2-1. Marcondes kan dog trøste sig en smule med, at han slog rekord i Ligastats-regi. På de efterfølgende tre pladser skal alle spillere findes i Brøndbys sejr over Viborg, hvor Andrew Hjulsager løb 13.113 meter, Jeppe Grønning løb 13.059 og Svenn Crone tilbagelagde 13.044 meter.
Rundens oprydder: Ligesom i rundens goalgetter skal prisen her findes blandt fire spillere med samme total. Davit Skhirtladze, Stanislav Lobotka, Edgar Babayan og Mohamed El Makrini havde alle fire tacklinger, men det er Lobotka, der løber med prisen, fordi han, udover sine fire tacklinger, også havde to clearinger.
Rundens hund: Dårlige resultater kan føre til frustration. Om det er det, der gjorde udslaget for Mohamed El Makrini er ikke til at sige, men fem begåede frispark og et gult kort er rigeligt til at gøre ham til rundens hund. På andenpladsen er Jesper Juelsgård fra AGF med fem begåede frispark, mens Ibrahim Moro fra Silkeborg begik fire.
Hold:
Rundens duks: Både AC Horsens og Brøndby formåede at holde sig fra at få advarsler, og derfor skal vinderen findes ud fra antal begåede frispark. Her er der dog ingen tvivl om, at det er Brøndby, der er vinderen. Kun syv gange fik de dommeren til at fløjte for frispark, hvilket er under halvt så mange gange som de 15 gange AC Horsens gjorde det.
Rundens boldbesddelse: To ud af de tre hold, der havde mest boldbesiddelse i denne Superliga-runde, vandt deres kampe med fire mål. Det hold der dog havde bolden mest, AaB, tabte. I 3-0-nederlaget til Esbjerg havde udebaneholdet bolden i 67 procent, men det kunne de altså ikke omsætte til hverken mål eller sejr. FC København med 65 procent og FC Midtjylland med 64 procent var anderledes kyniske og vandt begge.
Rundens ineffektive: 16 gange havde AaB muligheden for at score i kampen mod Esbjerg, men hverken Bassogog, Enevoldsen eller andre af Lars Søndergaards spillere kunne få bolden over stregen. Af de fire hold, der ikke fik scoret, brændte AaB flest chancer. AGF missede 11 afslutninger, Silkeborg syv, mens SønderjyskE kun fik sendt seks forsøg mod FC Københavns mål.
Rundens dominator: AaB havde bolden mest, de havde flest afslutninger og de havde spilovertaget i 80 minutter mod Esbjerg. Det var bare ikke deres runde. Anderledes gik det FCK, der udnyttede spilovertag i 75 minutter og Randers med 65 minutter.
Rundens yngst og ældst: Man kunne let fristes til at tro, at Lyngby stillede med sit oldboys-hold og FC Nordsjælland med sit lilleput-hold. Med henholdsvis 29,2 år og 21,5 år i gennemsnit er det endnu en gang de to hold, der er ældst og yngst.
Kilde: Superliga.dk.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-boss til håndboldfinale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard
EKSKLUSIVT
Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber Benjamin Örn
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
TIPSBLADETS DOM
GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
Danskerklub fyrer træneren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
David Moyes griner over gult kort for jubel
MEDIE
