Da Sory Kaba kom til FC Midtjylland i sommeren 2019, så var det som klubbens dyreste spiller nogensinde med et prisskilt på mere end 22 millioner kroner. Det medførte selvsagt store forventninger til angriberen.
Dem havde han svært ved at leve op til i sin første sæson i klubben, når det kom til antallet af scoringer. Men det er heller ikke alene det, som man skal kigge på, fortæller FCM-cheftræner Brian Priske i et stort interview med Mediano-programmet ‘Det taktiske værksted‘.
– I den tid, hvor jeg har haft ansvaret, har kigget på Kaba, så tror jeg, at hans xG (expected goals red.) er høj. Jeg vil ikke sige, at det er det vigtigste, fordi det er målene, men så længe xG’en er der, så tror jeg også på, at han ville få udbyttet på et tidspunkt, siger han og fortsætter:
– Og man skal huske på, at da Kaba kommer, er han ikke en proven målscorer. Det er en, som vi købte med det udgangspunkt, at vi troede på, at vi kunne få målene frem. Som jeg husker det havde han også en xG i de tidligere klubber, og vi havde en idé om, at vi kunne udvikle ham det sidste, lyder det fra Brian Priske og peger på, at miljøet i klubben skulle være med til at gøre det.
Endvidere minder Priske også om, at det er almindeligt at se, at det tager noget tid, inden man kan tilpasse sig til et nyt land, kultur og spillestil. I den forbindelse nævner FCM-træneren den FCK-ikonet Dame N’Doye.
– Hvis vi kigger på ham, så tog det også et års tid, inden han hamrede kasser ind. Derfor synes jeg også, at man nu begynder at se den kapacitet, som Kaba egentlig har. Ikke bare i forhold til assists og mål, men også den presence, han har på banen – og den plads, som han giver andre på banen, forklarer Priske.
I den kommende Superliga-runde skal FC Midtjylland møde Brøndby på hjemmebane, mens FCK skal møde AGF. Her er der et bestemt hold, som klarer sig bedst i dé kampe. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
NYHEDER
Donald Trump bekræfter
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
‘Det er ufatteligt imponerende’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset
NYHEDER
