Da Sory Kaba kom til FC Midtjylland i sommeren 2019, så var det som klubbens dyreste spiller nogensinde med et prisskilt på mere end 22 millioner kroner. Det medførte selvsagt store forventninger til angriberen.
Dem havde han svært ved at leve op til i sin første sæson i klubben, når det kom til antallet af scoringer. Men det er heller ikke alene det, som man skal kigge på, fortæller FCM-cheftræner Brian Priske i et stort interview med Mediano-programmet ‘Det taktiske værksted‘.
– I den tid, hvor jeg har haft ansvaret, har kigget på Kaba, så tror jeg, at hans xG (expected goals red.) er høj. Jeg vil ikke sige, at det er det vigtigste, fordi det er målene, men så længe xG’en er der, så tror jeg også på, at han ville få udbyttet på et tidspunkt, siger han og fortsætter:
– Og man skal huske på, at da Kaba kommer, er han ikke en proven målscorer. Det er en, som vi købte med det udgangspunkt, at vi troede på, at vi kunne få målene frem. Som jeg husker det havde han også en xG i de tidligere klubber, og vi havde en idé om, at vi kunne udvikle ham det sidste, lyder det fra Brian Priske og peger på, at miljøet i klubben skulle være med til at gøre det.
Endvidere minder Priske også om, at det er almindeligt at se, at det tager noget tid, inden man kan tilpasse sig til et nyt land, kultur og spillestil. I den forbindelse nævner FCM-træneren den FCK-ikonet Dame N’Doye.
– Hvis vi kigger på ham, så tog det også et års tid, inden han hamrede kasser ind. Derfor synes jeg også, at man nu begynder at se den kapacitet, som Kaba egentlig har. Ikke bare i forhold til assists og mål, men også den presence, han har på banen – og den plads, som han giver andre på banen, forklarer Priske.
I den kommende Superliga-runde skal FC Midtjylland møde Brøndby på hjemmebane, mens FCK skal møde AGF. Her er der et bestemt hold, som klarer sig bedst i dé kampe. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Er det prisen på Michael Olise?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED
Engelsk legende storroser brandvarm dansker
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
Danske klubber scorer millioner på VM
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
NYHEDER
