Da Sory Kaba kom til FC Midtjylland i sommeren 2019, så var det som klubbens dyreste spiller nogensinde med et prisskilt på mere end 22 millioner kroner. Det medførte selvsagt store forventninger til angriberen.
Dem havde han svært ved at leve op til i sin første sæson i klubben, når det kom til antallet af scoringer. Men det er heller ikke alene det, som man skal kigge på, fortæller FCM-cheftræner Brian Priske i et stort interview med Mediano-programmet ‘Det taktiske værksted‘.
– I den tid, hvor jeg har haft ansvaret, har kigget på Kaba, så tror jeg, at hans xG (expected goals red.) er høj. Jeg vil ikke sige, at det er det vigtigste, fordi det er målene, men så længe xG’en er der, så tror jeg også på, at han ville få udbyttet på et tidspunkt, siger han og fortsætter:
– Og man skal huske på, at da Kaba kommer, er han ikke en proven målscorer. Det er en, som vi købte med det udgangspunkt, at vi troede på, at vi kunne få målene frem. Som jeg husker det havde han også en xG i de tidligere klubber, og vi havde en idé om, at vi kunne udvikle ham det sidste, lyder det fra Brian Priske og peger på, at miljøet i klubben skulle være med til at gøre det.
Endvidere minder Priske også om, at det er almindeligt at se, at det tager noget tid, inden man kan tilpasse sig til et nyt land, kultur og spillestil. I den forbindelse nævner FCM-træneren den FCK-ikonet Dame N’Doye.
– Hvis vi kigger på ham, så tog det også et års tid, inden han hamrede kasser ind. Derfor synes jeg også, at man nu begynder at se den kapacitet, som Kaba egentlig har. Ikke bare i forhold til assists og mål, men også den presence, han har på banen – og den plads, som han giver andre på banen, forklarer Priske.
I den kommende Superliga-runde skal FC Midtjylland møde Brøndby på hjemmebane, mens FCK skal møde AGF. Her er der et bestemt hold, som klarer sig bedst i dé kampe. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TRANSFER
Superliga-retur?
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
Zinedine Zidane præsenteret
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
NYHEDER
