Ligesom N’Doye: Nu begynder Kaba at vise sig

FC Midtjylland-cheftræner Brian Priske fortæller om, at man fra starten godt vidste, at Kaba ikke var den store målscorer – men at han kunne blive det.



Da Sory Kaba kom til FC Midtjylland i sommeren 2019, så var det som klubbens dyreste spiller nogensinde med et prisskilt på mere end 22 millioner kroner. Det medførte selvsagt store forventninger til angriberen.

Dem havde han svært ved at leve op til i sin første sæson i klubben, når det kom til antallet af scoringer. Men det er heller ikke alene det, som man skal kigge på, fortæller FCM-cheftræner Brian Priske i et stort interview med Mediano-programmet ‘Det taktiske værksted‘.

– I den tid, hvor jeg har haft ansvaret, har kigget på Kaba, så tror jeg, at hans xG (expected goals red.) er høj. Jeg vil ikke sige, at det er det vigtigste, fordi det er målene, men så længe xG’en er der, så tror jeg også på, at han ville få udbyttet på et tidspunkt, siger han og fortsætter:

– Og man skal huske på, at da Kaba kommer, er han ikke en proven målscorer. Det er en, som vi købte med det udgangspunkt, at vi troede på, at vi kunne få målene frem. Som jeg husker det havde han også en xG i de tidligere klubber, og vi havde en idé om, at vi kunne udvikle ham det sidste, lyder det fra Brian Priske og peger på, at miljøet i klubben skulle være med til at gøre det.

Endvidere minder Priske også om, at det er almindeligt at se, at det tager noget tid, inden man kan tilpasse sig til et nyt land, kultur og spillestil. I den forbindelse nævner FCM-træneren den FCK-ikonet Dame N’Doye.

– Hvis vi kigger på ham, så tog det også et års tid, inden han hamrede kasser ind. Derfor synes jeg også, at man nu begynder at se den kapacitet, som Kaba egentlig har. Ikke bare i forhold til assists og mål, men også den presence, han har på banen – og den plads, som han giver andre på banen, forklarer Priske.

I den kommende Superliga-runde skal FC Midtjylland møde Brøndby på hjemmebane, mens FCK skal møde AGF. Her er der et bestemt hold, som klarer sig bedst i dé kampe. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Fransk landstræner har aldrig set lignende

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Stor profil glad for Brøndby

Randers var tæt på – nu er han et monster

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Ser I med, Brøndby?

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Joakim Mæhle åbner op



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Det skal blive bedre, Isaksen!

– Hele holdet er trygge ved ham

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

‘Vil du være multimillionær?’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

– Det er et møghold!

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Landstræner håber på Messi

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Her begynder næste sæson i Superligaen

Spion? ‘Han kan høre dig’

Sendt hjem fra FC København-træning

Brøndby får stor bøde