Da Sory Kaba kom til FC Midtjylland i sommeren 2019, så var det som klubbens dyreste spiller nogensinde med et prisskilt på mere end 22 millioner kroner. Det medførte selvsagt store forventninger til angriberen.
Dem havde han svært ved at leve op til i sin første sæson i klubben, når det kom til antallet af scoringer. Men det er heller ikke alene det, som man skal kigge på, fortæller FCM-cheftræner Brian Priske i et stort interview med Mediano-programmet ‘Det taktiske værksted‘.
– I den tid, hvor jeg har haft ansvaret, har kigget på Kaba, så tror jeg, at hans xG (expected goals red.) er høj. Jeg vil ikke sige, at det er det vigtigste, fordi det er målene, men så længe xG’en er der, så tror jeg også på, at han ville få udbyttet på et tidspunkt, siger han og fortsætter:
– Og man skal huske på, at da Kaba kommer, er han ikke en proven målscorer. Det er en, som vi købte med det udgangspunkt, at vi troede på, at vi kunne få målene frem. Som jeg husker det havde han også en xG i de tidligere klubber, og vi havde en idé om, at vi kunne udvikle ham det sidste, lyder det fra Brian Priske og peger på, at miljøet i klubben skulle være med til at gøre det.
Endvidere minder Priske også om, at det er almindeligt at se, at det tager noget tid, inden man kan tilpasse sig til et nyt land, kultur og spillestil. I den forbindelse nævner FCM-træneren den FCK-ikonet Dame N’Doye.
– Hvis vi kigger på ham, så tog det også et års tid, inden han hamrede kasser ind. Derfor synes jeg også, at man nu begynder at se den kapacitet, som Kaba egentlig har. Ikke bare i forhold til assists og mål, men også den presence, han har på banen – og den plads, som han giver andre på banen, forklarer Priske.
I den kommende Superliga-runde skal FC Midtjylland møde Brøndby på hjemmebane, mens FCK skal møde AGF. Her er der et bestemt hold, som klarer sig bedst i dé kampe. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
AGF køber ham
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Droppede England: Her er VM-helts vilde historie
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Chok – henter første VM-point nogensinde
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Ny kontrakt før VM-åbner
OPTAKT
