– Jeg synes jo, at det er fantastisk.
Begejstringen er ikke til at tage fejl af, da Tipsbladet taler med Roskilde Boldklub-formand Flemming Redøn.
Den danske klub står nemlig til at modtage uddannelsespenge for AaB’s salg af 20-årige Sebastian Otoa til Genoa.
Talentet var en del af Roskilde-klubben fra sommeren 2019 til 2021 i alderen 15 til 17 år.
Ifølge Nordjyske indbringer salget omkring tre millioner euro svarende til 22,5 millioner danske kroner.
Hvis den pris står til troende, kan Roskilde Boldklub se frem til godt 200.000 kroner i klubkassen i solidaritetspenge.
Det er en nyhed, der får formanden i Roskilde Boldklub til at juble.
– Jeg synes jo, at det er fantastisk, og det er et udslag af det arbejde, som vi har lavet over lang tid, hvor vi har nogle spillere, der bliver sendt rundt. Det er selvom, at vores U17- og U19-hold ikke spiller i ligaen. Vi har spillere, der har skullet gøre en indsats for at blive endnu bedre, når man rykker på en større adresse, da han rykkede til AaB, siger Flemming Redøn i et interview med Tipsbladet.
Hvad skal pengene bruges til?
– Umiddelbart vil de gå videre i ungdomsafdelingen, men de vil også komme til at udvikle vores talentafdeling.
Solidaritetspengene er en procentsats af transfersummen, der bliver udbetalt, hver gang en spiller skifter klub. Fra spilleren er 12 til 15 år, får den respektive klub 0,25 procent af transfersummen for hvert år, spilleren har været i klubben.
Når spilleren fylder 16 år, stiger procentsatsen til 0,5 procent for hvert år, der går, indtil spilleren fylder 23.
Formanden er pavestolt over, at Otoa er kommet så langt i karrieren. Han fortæller, at det er ganske atypisk, at den danske forsvarer var i klubben i sine teenageår.
– Vi samler jo på deres trøjer, så vi ved, hvem vi har sendt videre. Vi har nogle stykker. Vi har også Simmelhack i Silkeborg, som er lidt det samme som Otoa. Han spillede hos os som Otoa, til han var 17 år, og så kom han videre. Han fulgte ikke det normale udviklingssystem, hvor man kommer til en Superliga-klub i en tidlig alder. Man ser jo masser, der rykker til Brøndby, FCK og FC Nordsjælland, når man bor i Roskilde, så er det nærliggende, at de ryger derhen.
Artiklen fortsætter under billedet.

Brødre spiller også fodbold
Formanden kan sagtens huske Sebastian Otoa fra Roskilde-tiden, og han kommer fra en fodboldglad familie.
– Sebastian kan man godt huske, men han er af en familie af to eller tre brødre. Jeg tror, at alle drengene har spillet hos os.
– Det er hans egen vedholdende, der har gjort til, at han er kommet til der, hvor han er nu. Det er flot, siger Roskilde Boldklub-formanden til Tipsbladet.
Roskilde Boldklub er amatørafdelingen af FC Roskilde, som man kender fra NordicBet Ligaen. Det bedste seniorhold i amatørafdelingen huserer i Serie 1.
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
Reagerer på Brøndby-bombe
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
Langer ud efter trænerlegende
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
Dansk træner storroses
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
HELT VILDT