– Jeg synes jo, at det er fantastisk.
Begejstringen er ikke til at tage fejl af, da Tipsbladet taler med Roskilde Boldklub-formand Flemming Redøn.
Den danske klub står nemlig til at modtage uddannelsespenge for AaB’s salg af 20-årige Sebastian Otoa til Genoa.
Talentet var en del af Roskilde-klubben fra sommeren 2019 til 2021 i alderen 15 til 17 år.
Ifølge Nordjyske indbringer salget omkring tre millioner euro svarende til 22,5 millioner danske kroner.
Hvis den pris står til troende, kan Roskilde Boldklub se frem til godt 200.000 kroner i klubkassen i solidaritetspenge.
Det er en nyhed, der får formanden i Roskilde Boldklub til at juble.
– Jeg synes jo, at det er fantastisk, og det er et udslag af det arbejde, som vi har lavet over lang tid, hvor vi har nogle spillere, der bliver sendt rundt. Det er selvom, at vores U17- og U19-hold ikke spiller i ligaen. Vi har spillere, der har skullet gøre en indsats for at blive endnu bedre, når man rykker på en større adresse, da han rykkede til AaB, siger Flemming Redøn i et interview med Tipsbladet.
Hvad skal pengene bruges til?
– Umiddelbart vil de gå videre i ungdomsafdelingen, men de vil også komme til at udvikle vores talentafdeling.
Solidaritetspengene er en procentsats af transfersummen, der bliver udbetalt, hver gang en spiller skifter klub. Fra spilleren er 12 til 15 år, får den respektive klub 0,25 procent af transfersummen for hvert år, spilleren har været i klubben.
Når spilleren fylder 16 år, stiger procentsatsen til 0,5 procent for hvert år, der går, indtil spilleren fylder 23.
Formanden er pavestolt over, at Otoa er kommet så langt i karrieren. Han fortæller, at det er ganske atypisk, at den danske forsvarer var i klubben i sine teenageår.
– Vi samler jo på deres trøjer, så vi ved, hvem vi har sendt videre. Vi har nogle stykker. Vi har også Simmelhack i Silkeborg, som er lidt det samme som Otoa. Han spillede hos os som Otoa, til han var 17 år, og så kom han videre. Han fulgte ikke det normale udviklingssystem, hvor man kommer til en Superliga-klub i en tidlig alder. Man ser jo masser, der rykker til Brøndby, FCK og FC Nordsjælland, når man bor i Roskilde, så er det nærliggende, at de ryger derhen.
Artiklen fortsætter under billedet.

Brødre spiller også fodbold
Formanden kan sagtens huske Sebastian Otoa fra Roskilde-tiden, og han kommer fra en fodboldglad familie.
– Sebastian kan man godt huske, men han er af en familie af to eller tre brødre. Jeg tror, at alle drengene har spillet hos os.
– Det er hans egen vedholdende, der har gjort til, at han er kommet til der, hvor han er nu. Det er flot, siger Roskilde Boldklub-formanden til Tipsbladet.
Roskilde Boldklub er amatørafdelingen af FC Roskilde, som man kender fra NordicBet Ligaen. Det bedste seniorhold i amatørafdelingen huserer i Serie 1.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
EKSKLUSIVT