Linds flyskræk: Man kan ikke tale sig ud af angst

Alexander Lind lider af flyskræk og var mandag ikke flyet mod Spanien, hvor U21-landsholdet skal spille. Fobien skal han have behandlet, men der er heldigvis gode muligheder for at få styr på angsten, siger en ekspert.



Han kørte selv hele vejen til Tjekkiet i oktober, da han var udtaget til U21-landsholdet, der spillede en testkamp mod de tjekkiske værter.

Hvor resten af U21-landsholdet fløj til opgøret, holdt Silkeborg-angriber Alexander Lind sig på jorden. Han lider nemlig af flyskræk.

Den flyskræk betød, at han mandag endte med at melde afbud til U21-landsholdets opgør mod Marokko i Spanien senere i denne uge. Selv om han var rejst til Københavns Lufthavn for at se sin skræk i øjnene, endte Alexander Lind med at rejse retur mod Søhøjlandet. 

I stedet blev Jakob Breum indkaldt.

Et ærgerligt afbud for Lind, der har været åben omkring sin flyfobi. Den holder ham for tiden fra at rejse og udleve sin fodbolddrøm.

Det er naturligvis skidt for Alexander Lind, men fobien kan behandles, peger en ekspert på.

– Angstbehandling er noget af det, der er bedst evidens for. Det er helt simpelt, at man med forskellige redskaber og afslapningsteknikker kan berolige sin egen krop. Så kan man fastholde sig selv i det (fobien) i længere og længere tid, og så dæmper man angsten, siger psykolog og podcaster Maja Vain Gilbert til Tipsbladet.

Maja Vain Gilbert er leder og stifter af UngTerapi, og derudover er hun podcastvært hos Radiopsykologerne.

Hun fortæller, at der er et par faser af behandlingen, som Alexander Lind skal igennem. Og i sidste ende skal angriberen eksponeres for sin fobi.

– Flyskræk er en type fobi, hvor man er bange for en meget konkret og afgrænset ting. I psykologien taler man om den kognitive diamant – at der er et feedbackloop mellem de kropslige fornemmelser, tanker, følelser og handlinger. 

– Når vi oplevet noget, lagrer vores system det. Når vi så har fobier, er de formentlig opstået, fordi man har indlært noget ukorrekt. Det er en skæv indlæring.

– Det kan for eksempel være, at ens forældre har flyskræk, eller at man har hørt om andre, der har det, og så har det sat sig fast. Det er ofte et oprindelsespunkt. 

– Med angst og fobi er det sådan, at det forstærkes af, at vi undgår det. Og så starter den unge cirkel. Når man træder ind i en lufthavn, skabes der en følelsesmæssig intensitet, der gør angsten kraftigere og gør det svært at gennemføre. Kroppen sender signaler om, at det er farligt, og det er jo logisk nok, hvis man var udsat for en farlig situation, men det er en fejlindlæring, for det er jo ikke farligt. Det ved han også godt med hovedet, men han føler det ikke. 

– Skal man ud af det, handler det om at forstå, hvorfor hvad det er for nogle ting og elementer i omgivelserne, der holder det fast. Derefter vil det handle om eksponeringsterapi – at man stille og roligt møder det, man er bange for. Og man skal nærme sig det mere og mere. På den måde kan man aflagre det, man har indlært forkert, og få en ny erfaring med det, man var bange for. 

– Men man kan ikke tale sig ud af angst eller fobier, siger Maja Vain Gilbert.

Alexander Lind er startet i behandling for sin fobi. Han træner med i Silkeborg IF i dag.






– En gigantisk nedtur!




LIVE

LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Vild spådom om FC Midtjylland

Voldsom udmelding om Froholdt



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Barcelona i kæmpesejr

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

AGF-fans raser over Superliga-klub

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

AGF smider sejren i de døende sekunder

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

FCK-boss melder klar målsætning ud



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

United overvejer disse fem managers

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Manchester United – Aston Villa

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Supercomputer spår FCM-nedtur

Markant transfermelding om Højlund

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Sønderjyske – AGF

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

OB – FC København

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet