Slukøret Lindstrøm: Jeg får mareridt i flere dage

Jesper Lindstrøm er ærgerlig over brændt hovedstødschance. Andreas Christensen takker ham.



Jesper Lindstrøm ærgrer sig voldsomt over, at han ikke fik udlignet til 2-2, da han sammen med Napoli tabte 1-3 ude til FC Barcelona tirsdag aften og røg ud af Champions League.

Efter 80 minutters spil fik han en fri hovedstødschance nær mål, men headede forbi på den store mulighed. Han græmmede sig først på banen, og han var lige så ærgerlig, da han efter kampen så sin mulighed igen

– Det var en stor chance. Desværre var den til mig og ikke til Victor Osimhen, som er bedre på hovedet end mig. Jeg skulle have ramt målet, og så skulle der laves en god redning, eller bolden skulle være røget i kassen.

– Jeg får ikke kun mareridt over den i nat, nok i et par dage. Jeg ville gerne have scoret mit første mål for Napoli, og hvilken kamp det kunne have været at gøre det i. Fodbold er nogen gange det fedeste i verden, og nogen gange er det det hårdeste, siger Jesper Lindstrøm til Viaplay.

Den danske offensivspiller har været marginalspiller for Napoli efter sommerens skifte fra Frankfurt. Både antallet af minutter og antallet afgørende aktioner er få. Han blev heller ikke valgt, da Kasper Hjulmand tirsdag udtog 26 spillere til årets første landsholdstrup.

Lindstrøm skal bruge de kommende måneder på at kæmpe sig ind i EM-varmen.

– Jeg skal hjem og træne hovedstød, siger Lindstrøm selvironisk.

– Ej, jeg skal bare hjem på træningsbanen og give den gas, så jeg kan spille kampe. Jeg vil gerne udvikle mig, for det er sjovest at spille kampene, siger han.

I Barcelona-lejren er Andreas Christensen glad for, at Lindstrøm brændte det store tilbud. Havde danskeren udlignet, og kampen var sluttet 2-2, ville den være gået i forlænget spilletid.

– Jeg må på en eller anden måde takke ham. Jeg vil gerne se ham få succes, men lige der var jeg mere lettet, siger Andreas Christensen til Viaplay.

Han spillede selv en time på Barcelonas defensive midtbane. I mere end halvdelen af den tid bar han rundt på et gult kort efter en grim stempling.

– Det var et fokuspunkt at slutte med 11 mand. Jeg kunne ikke lave de professionelle frispark mere, og det var hæmmende. Så det gule kort var nok grunden til min udskiftning, siger Christensen og glæder sig over avancementet:

– Vi har ikke været i kvartfinalen i fire sæsoner, så det betyder meget for klubben, at vi er der nu.

Der trækkes lod til kvartfinalerne på fredag.

/ritzau/



Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Bekræfter FC København-historie

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Meldes på vej mod nyt skifte

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Dansk målsluger færdig

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Mareridt for FC Augsburg

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’