Slukøret Lindstrøm: Jeg får mareridt i flere dage

Jesper Lindstrøm er ærgerlig over brændt hovedstødschance. Andreas Christensen takker ham.



Jesper Lindstrøm ærgrer sig voldsomt over, at han ikke fik udlignet til 2-2, da han sammen med Napoli tabte 1-3 ude til FC Barcelona tirsdag aften og røg ud af Champions League.

Efter 80 minutters spil fik han en fri hovedstødschance nær mål, men headede forbi på den store mulighed. Han græmmede sig først på banen, og han var lige så ærgerlig, da han efter kampen så sin mulighed igen

– Det var en stor chance. Desværre var den til mig og ikke til Victor Osimhen, som er bedre på hovedet end mig. Jeg skulle have ramt målet, og så skulle der laves en god redning, eller bolden skulle være røget i kassen.

– Jeg får ikke kun mareridt over den i nat, nok i et par dage. Jeg ville gerne have scoret mit første mål for Napoli, og hvilken kamp det kunne have været at gøre det i. Fodbold er nogen gange det fedeste i verden, og nogen gange er det det hårdeste, siger Jesper Lindstrøm til Viaplay.

Den danske offensivspiller har været marginalspiller for Napoli efter sommerens skifte fra Frankfurt. Både antallet af minutter og antallet afgørende aktioner er få. Han blev heller ikke valgt, da Kasper Hjulmand tirsdag udtog 26 spillere til årets første landsholdstrup.

Lindstrøm skal bruge de kommende måneder på at kæmpe sig ind i EM-varmen.

– Jeg skal hjem og træne hovedstød, siger Lindstrøm selvironisk.

– Ej, jeg skal bare hjem på træningsbanen og give den gas, så jeg kan spille kampe. Jeg vil gerne udvikle mig, for det er sjovest at spille kampene, siger han.

I Barcelona-lejren er Andreas Christensen glad for, at Lindstrøm brændte det store tilbud. Havde danskeren udlignet, og kampen var sluttet 2-2, ville den være gået i forlænget spilletid.

– Jeg må på en eller anden måde takke ham. Jeg vil gerne se ham få succes, men lige der var jeg mere lettet, siger Andreas Christensen til Viaplay.

Han spillede selv en time på Barcelonas defensive midtbane. I mere end halvdelen af den tid bar han rundt på et gult kort efter en grim stempling.

– Det var et fokuspunkt at slutte med 11 mand. Jeg kunne ikke lave de professionelle frispark mere, og det var hæmmende. Så det gule kort var nok grunden til min udskiftning, siger Christensen og glæder sig over avancementet:

– Vi har ikke været i kvartfinalen i fire sæsoner, så det betyder meget for klubben, at vi er der nu.

Der trækkes lod til kvartfinalerne på fredag.

/ritzau/



Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Randers FC – AGF

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

De er klar til at købe Mohamed Salah

Kæmpe triumf for Frank

Trækker overskrifter i Sydkorea

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Danskerscoringerne væltede ind

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

FCM-duo sætter vanvittig rekord

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

– Det har man nok aldrig set før

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Sløvt Londonderby

Ny Liverpool-nedtur

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’