Der er som regel masser af Barcelona-islæt at se, når man går til fodbold i den amerikanske by Miami, hvor flere tidligere stjerner fra den catalanske storklub er trukket i den lyserøde trøje.
Men onsdag aften måtte Sergio Busquets bære det varemærke på egen hånd, da Inter Miami tabte i finalen af den amerikanske pokalturnering US Open Cup 1-2 til Houston Dynamo fra delstaten Texas.
Den argentinske superstjerne Lionel Messi måtte se med fra lægterne, efter at han har kæmpet med en skade, som han pådrog sig i forbindelse med sidste landsholdssamling med Argentina.
Inter Miamis cheftræner, Gerardo Martino, havde sagt, at det var muligt, at den 36-årige angriber ville blive klar, men det blev altså ikke engang til en plads i kamptruppen for Messi.
Også venstrebacken Jordi Alba måtte nøjes med at se med fra sidelinjen, da Inter Miami blev slået af Houston Dynamo.
Med to af klubbens absolutte stjernespillere ude af kampen så Houston Dynamo sit snit til at slå til.
Griffin Dorsey åbnede scoringen, inden Amine Bassi satte et straffespark i nettet og gjorde det til 2-0 til gæsterne.
Josef Martinez reducerede til 1-2 til hjemmeholdet cirka ét minut inde i tillægstiden, men det var altså ikke nok til at forlænge kampen og give Inter Miami en chance.
Danske Erik Sviatchenko, som især er kendt for sin tid i FC Midtjylland, spillede hele kampen i midterforsvaret for Houston Dynamo.
US Open Cup er USA's ældste fodboldturnering.
Houston Dynamo havde vundet den én gang før, hvilket var i 2018. Inter Miami har aldrig vundet pokalen før, og for klubbens vedkommende var det den første finale i turneringen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
MEDIE
City med vildt rekordbud
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
Her kan du se Mexico mod Sydafrika
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
INTERVIEW