Der er som regel masser af Barcelona-islæt at se, når man går til fodbold i den amerikanske by Miami, hvor flere tidligere stjerner fra den catalanske storklub er trukket i den lyserøde trøje.
Men onsdag aften måtte Sergio Busquets bære det varemærke på egen hånd, da Inter Miami tabte i finalen af den amerikanske pokalturnering US Open Cup 1-2 til Houston Dynamo fra delstaten Texas.
Den argentinske superstjerne Lionel Messi måtte se med fra lægterne, efter at han har kæmpet med en skade, som han pådrog sig i forbindelse med sidste landsholdssamling med Argentina.
Inter Miamis cheftræner, Gerardo Martino, havde sagt, at det var muligt, at den 36-årige angriber ville blive klar, men det blev altså ikke engang til en plads i kamptruppen for Messi.
Også venstrebacken Jordi Alba måtte nøjes med at se med fra sidelinjen, da Inter Miami blev slået af Houston Dynamo.
Med to af klubbens absolutte stjernespillere ude af kampen så Houston Dynamo sit snit til at slå til.
Griffin Dorsey åbnede scoringen, inden Amine Bassi satte et straffespark i nettet og gjorde det til 2-0 til gæsterne.
Josef Martinez reducerede til 1-2 til hjemmeholdet cirka ét minut inde i tillægstiden, men det var altså ikke nok til at forlænge kampen og give Inter Miami en chance.
Danske Erik Sviatchenko, som især er kendt for sin tid i FC Midtjylland, spillede hele kampen i midterforsvaret for Houston Dynamo.
US Open Cup er USA's ældste fodboldturnering.
Houston Dynamo havde vundet den én gang før, hvilket var i 2018. Inter Miami har aldrig vundet pokalen før, og for klubbens vedkommende var det den første finale i turneringen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber