Messi ser sit hold tabe pokalfinale fra sidelinjen

Hverken Lionel Messi eller Jordi Alba var klar til pokalfinalen, som Inter Miami tabte 1-2 til Houston Dynamo.



Der er som regel masser af Barcelona-islæt at se, når man går til fodbold i den amerikanske by Miami, hvor flere tidligere stjerner fra den catalanske storklub er trukket i den lyserøde trøje.

Men onsdag aften måtte Sergio Busquets bære det varemærke på egen hånd, da Inter Miami tabte i finalen af den amerikanske pokalturnering US Open Cup 1-2 til Houston Dynamo fra delstaten Texas.

Den argentinske superstjerne Lionel Messi måtte se med fra lægterne, efter at han har kæmpet med en skade, som han pådrog sig i forbindelse med sidste landsholdssamling med Argentina.

Inter Miamis cheftræner, Gerardo Martino, havde sagt, at det var muligt, at den 36-årige angriber ville blive klar, men det blev altså ikke engang til en plads i kamptruppen for Messi.

Også venstrebacken Jordi Alba måtte nøjes med at se med fra sidelinjen, da Inter Miami blev slået af Houston Dynamo.

Med to af klubbens absolutte stjernespillere ude af kampen så Houston Dynamo sit snit til at slå til.

Griffin Dorsey åbnede scoringen, inden Amine Bassi satte et straffespark i nettet og gjorde det til 2-0 til gæsterne.

Josef Martinez reducerede til 1-2 til hjemmeholdet cirka ét minut inde i tillægstiden, men det var altså ikke nok til at forlænge kampen og give Inter Miami en chance.

Danske Erik Sviatchenko, som især er kendt for sin tid i FC Midtjylland, spillede hele kampen i midterforsvaret for Houston Dynamo.

US Open Cup er USA's ældste fodboldturnering.

Houston Dynamo havde vundet den én gang før, hvilket var i 2018. Inter Miami har aldrig vundet pokalen før, og for klubbens vedkommende var det den første finale i turneringen.

/ritzau/





Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring




Optakt til lørdagens Serie A-kamp mellem Napoli og Fiorentina LIVE

TransferLIVE: Storklub holder øje med David de Gea

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Historisk finale! Han er verdens bedste

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kan sikre millioner til AGF

De er interesseret i Christian Eriksen

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Forlader AGF – her er hans nye klub

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

De er færdige i 1. division

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK