Der er som regel masser af Barcelona-islæt at se, når man går til fodbold i den amerikanske by Miami, hvor flere tidligere stjerner fra den catalanske storklub er trukket i den lyserøde trøje.
Men onsdag aften måtte Sergio Busquets bære det varemærke på egen hånd, da Inter Miami tabte i finalen af den amerikanske pokalturnering US Open Cup 1-2 til Houston Dynamo fra delstaten Texas.
Den argentinske superstjerne Lionel Messi måtte se med fra lægterne, efter at han har kæmpet med en skade, som han pådrog sig i forbindelse med sidste landsholdssamling med Argentina.
Inter Miamis cheftræner, Gerardo Martino, havde sagt, at det var muligt, at den 36-årige angriber ville blive klar, men det blev altså ikke engang til en plads i kamptruppen for Messi.
Også venstrebacken Jordi Alba måtte nøjes med at se med fra sidelinjen, da Inter Miami blev slået af Houston Dynamo.
Med to af klubbens absolutte stjernespillere ude af kampen så Houston Dynamo sit snit til at slå til.
Griffin Dorsey åbnede scoringen, inden Amine Bassi satte et straffespark i nettet og gjorde det til 2-0 til gæsterne.
Josef Martinez reducerede til 1-2 til hjemmeholdet cirka ét minut inde i tillægstiden, men det var altså ikke nok til at forlænge kampen og give Inter Miami en chance.
Danske Erik Sviatchenko, som især er kendt for sin tid i FC Midtjylland, spillede hele kampen i midterforsvaret for Houston Dynamo.
US Open Cup er USA's ældste fodboldturnering.
Houston Dynamo havde vundet den én gang før, hvilket var i 2018. Inter Miami har aldrig vundet pokalen før, og for klubbens vedkommende var det den første finale i turneringen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Brasilien – Japan
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TOPNYHED