Der er som regel masser af Barcelona-islæt at se, når man går til fodbold i den amerikanske by Miami, hvor flere tidligere stjerner fra den catalanske storklub er trukket i den lyserøde trøje.
Men onsdag aften måtte Sergio Busquets bære det varemærke på egen hånd, da Inter Miami tabte i finalen af den amerikanske pokalturnering US Open Cup 1-2 til Houston Dynamo fra delstaten Texas.
Den argentinske superstjerne Lionel Messi måtte se med fra lægterne, efter at han har kæmpet med en skade, som han pådrog sig i forbindelse med sidste landsholdssamling med Argentina.
Inter Miamis cheftræner, Gerardo Martino, havde sagt, at det var muligt, at den 36-årige angriber ville blive klar, men det blev altså ikke engang til en plads i kamptruppen for Messi.
Også venstrebacken Jordi Alba måtte nøjes med at se med fra sidelinjen, da Inter Miami blev slået af Houston Dynamo.
Med to af klubbens absolutte stjernespillere ude af kampen så Houston Dynamo sit snit til at slå til.
Griffin Dorsey åbnede scoringen, inden Amine Bassi satte et straffespark i nettet og gjorde det til 2-0 til gæsterne.
Josef Martinez reducerede til 1-2 til hjemmeholdet cirka ét minut inde i tillægstiden, men det var altså ikke nok til at forlænge kampen og give Inter Miami en chance.
Danske Erik Sviatchenko, som især er kendt for sin tid i FC Midtjylland, spillede hele kampen i midterforsvaret for Houston Dynamo.
US Open Cup er USA's ældste fodboldturnering.
Houston Dynamo havde vundet den én gang før, hvilket var i 2018. Inter Miami har aldrig vundet pokalen før, og for klubbens vedkommende var det den første finale i turneringen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: TIdligere FCK-angriber nu klubløs
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
NYHEDER