FC København stod med guld i hænderne i januar 2017. De vidste det bare ikke – og det kunne de heller ikke vide.
Dengang for mere end fem år siden stemplede en blot 16-årig norsk teenager ved navn Erling Braut Haaland ind i den danske hovedstad for at træne med i FC København, og når man siger den sætning højt i dag, er det en vild historie at tænke på. Dengang var det nærmest kun en parentes for Brian Riemer, der var U19-træner i FC København.
Erling Braut Haaland skulle træne med U19-holdet, og Riemer husker udmærket nordmanden, der trænede med i FCK i tre-fire dage.
– Han kom fra en lille norsk klub (Bryne, red.) på det tidspunkt, og som med så mange andre spillere i den aldersgruppe stod det ikke skrevet i sol og måne, hvad det skulle blive til, men han var en rigtig fin spiller, som trænede med et meget stærkt U19-hold i FCK, siger Brian Riemer til Tipsbladet og fortsætter:
– Man kunne godt se, at han ikke var skolet specielt meget, og han kom fra et talentudviklingsmiljø, som var meget anderledes, end det vi havde i FCK, men det var en dygtig spiller.
– Han var 16 år, så det var ikke sådan, at hele Europa stod klar til at hente Erling. Jeg skal ærligt indrømme, at jeg ikke kendte ham overhovedet, da han dukkede op. Jeg havde aldrig hørt om ham – kun hans far.
Farmand Alf-Inge Haaland havde dengang i 2017 en god kontakt med Mikkel Hemmersam, som var rekkruteringschef i FC København, og det var de to, der aftalte, at unge Erling skulle på besøg i den danske hovedstad. Ståle Solbakken var naturligvis også inde over.
På det tidspunkt vidste purunge Erling Braut Haaland ikke, hvad det næste skridt i karrieren skulle være, og derfor var han på inspirationsture rundt til flere klubber – Brøndby var en af de klubber, som også var inde i billedet.
Nordmanden fik lov til at træne med Brian Riemers U19-hold, og her skilte han sig ikke ud.
– Vi havde et fantastisk U19-hold med blandt andre Carlo Holse, Jonas Wind og Victor Jensen, som på det tidspunkt var anset i hele Europa som et af de største talenter og derfor også blev solgt til Ajax for mange penge.
– Da Haaland var med, var det på ingen måde sådan, at han bare gik ind og dominerede. Han viste, han kunne være med og gjorde en god figur, men det var slet ikke sådan, man tænkte, at han bare var to niveauer over alle andre. Han kunne sagtens have spillet på FCK's U19-hold, men det var slet ikke sådan, at han fik én til at tænke ”ud med alle de andre”.
– Carlo, Victor og Jonas Wind var helt outstanding på det tidspunkt, så hvis man tager en spiller ind fra Norge, skal han jo være markant bedre, og det var han ikke, forklarer Brian Riemer.
Han understreger, at det aldrig reelt var på tale, at Erling Braut Haaland skulle til FC København.
– Om Erling skulle blive i FCK var aldrig et spørgsmål, der blev stillet. Jeg har aldrig siddet til et møde, hvor det blev diskuteret. Jeg ved ikke, om det skyldtes, at vi aldrig blev ham tilbudt, om han var for dyr eller noget tredje, men jeg kan sige, at jeg aldrig har siddet til et møde, hvor emnet blev vendt.
Ham skulle I hentet, skulle I ikke?
– Havde jeg vidst, at han var blevet verdens bedste angriber, havde jeg da nok lagt lidt mere tryk på Ståle. Når du spørger i dag, om vi skulle have beholdt ham, kan jeg bare sige, ”ja, det skulle vi sgu nok”, siger Riemer med et grin.
Erling Braut Haaland skiftede i 2017 – samme år han besøgte FCK – til Molde, og kort efter sin ankomst debuterede han på førsteholdet under Ole Gunnar Solskjær. I 2019 tog han det store spring til udlandet, da han blev solgt til Red Bull Salzburg.
Resten er som bekendt historie, og onsdag skrives endnu et kapitel, når Erling Braut Haaland møder FC København i Champions League.
Her kan du se Skotland mod Danmark
Vejen tilbage?
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
Her trækkes der lod til VM
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TOPNYHED
Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
NYHEDER
Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker
NYHEDER