FC København stod med guld i hænderne i januar 2017. De vidste det bare ikke – og det kunne de heller ikke vide.
Dengang for mere end fem år siden stemplede en blot 16-årig norsk teenager ved navn Erling Braut Haaland ind i den danske hovedstad for at træne med i FC København, og når man siger den sætning højt i dag, er det en vild historie at tænke på. Dengang var det nærmest kun en parentes for Brian Riemer, der var U19-træner i FC København.
Erling Braut Haaland skulle træne med U19-holdet, og Riemer husker udmærket nordmanden, der trænede med i FCK i tre-fire dage.
– Han kom fra en lille norsk klub (Bryne, red.) på det tidspunkt, og som med så mange andre spillere i den aldersgruppe stod det ikke skrevet i sol og måne, hvad det skulle blive til, men han var en rigtig fin spiller, som trænede med et meget stærkt U19-hold i FCK, siger Brian Riemer til Tipsbladet og fortsætter:
– Man kunne godt se, at han ikke var skolet specielt meget, og han kom fra et talentudviklingsmiljø, som var meget anderledes, end det vi havde i FCK, men det var en dygtig spiller.
– Han var 16 år, så det var ikke sådan, at hele Europa stod klar til at hente Erling. Jeg skal ærligt indrømme, at jeg ikke kendte ham overhovedet, da han dukkede op. Jeg havde aldrig hørt om ham – kun hans far.
Farmand Alf-Inge Haaland havde dengang i 2017 en god kontakt med Mikkel Hemmersam, som var rekkruteringschef i FC København, og det var de to, der aftalte, at unge Erling skulle på besøg i den danske hovedstad. Ståle Solbakken var naturligvis også inde over.
På det tidspunkt vidste purunge Erling Braut Haaland ikke, hvad det næste skridt i karrieren skulle være, og derfor var han på inspirationsture rundt til flere klubber – Brøndby var en af de klubber, som også var inde i billedet.
Nordmanden fik lov til at træne med Brian Riemers U19-hold, og her skilte han sig ikke ud.
– Vi havde et fantastisk U19-hold med blandt andre Carlo Holse, Jonas Wind og Victor Jensen, som på det tidspunkt var anset i hele Europa som et af de største talenter og derfor også blev solgt til Ajax for mange penge.
– Da Haaland var med, var det på ingen måde sådan, at han bare gik ind og dominerede. Han viste, han kunne være med og gjorde en god figur, men det var slet ikke sådan, man tænkte, at han bare var to niveauer over alle andre. Han kunne sagtens have spillet på FCK's U19-hold, men det var slet ikke sådan, at han fik én til at tænke ”ud med alle de andre”.
– Carlo, Victor og Jonas Wind var helt outstanding på det tidspunkt, så hvis man tager en spiller ind fra Norge, skal han jo være markant bedre, og det var han ikke, forklarer Brian Riemer.
Han understreger, at det aldrig reelt var på tale, at Erling Braut Haaland skulle til FC København.
– Om Erling skulle blive i FCK var aldrig et spørgsmål, der blev stillet. Jeg har aldrig siddet til et møde, hvor det blev diskuteret. Jeg ved ikke, om det skyldtes, at vi aldrig blev ham tilbudt, om han var for dyr eller noget tredje, men jeg kan sige, at jeg aldrig har siddet til et møde, hvor emnet blev vendt.
Ham skulle I hentet, skulle I ikke?
– Havde jeg vidst, at han var blevet verdens bedste angriber, havde jeg da nok lagt lidt mere tryk på Ståle. Når du spørger i dag, om vi skulle have beholdt ham, kan jeg bare sige, ”ja, det skulle vi sgu nok”, siger Riemer med et grin.
Erling Braut Haaland skiftede i 2017 – samme år han besøgte FCK – til Molde, og kort efter sin ankomst debuterede han på førsteholdet under Ole Gunnar Solskjær. I 2019 tog han det store spring til udlandet, da han blev solgt til Red Bull Salzburg.
Resten er som bekendt historie, og onsdag skrives endnu et kapitel, når Erling Braut Haaland møder FC København i Champions League.
LIVE
LIVE: Her er Serie A-danskers løn
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Henter FC København-spiller
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
AVIS
Ny melding om fremtiden
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
MEDIE