Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Lukas Lerager vidste godt, det ville blive svært at få enderne til at mødes med FCK.



Han vil ikke gå alt for meget i detaljer. Men Lukas Lerager nævner alligevel noget af det, der var i spil, da han satte sig til bords og skulle forhandle kontrakt med FC København.

– Det var ikke så stort, siger han i et interview med Viaplay om sine egne ønsker til kontrakten, der som bekendt i sidste ende endte med ikke at blive forlænget.

– Jeg følte ikke, jeg satte et vanvittigt krav, hvor jeg skulle gå dobbelt op i løn, fortæller midtbanespilleren.

At der ikke blev set ens på tingene fornemmede han hurtigt, lyder det desuden. For mens Lukas Lerager har set på sin rolle på én måde – hvor han har været med til at hjælpe klubben til flere titler – har FCK grebet forhandlingerne anderledes an.

– Jeg kunne mærke rimelig tidligt i forløbet, at det ville blive svært at finde hinanden med den måde, tingene skulle strikkes sammen på. Og så havde jeg jo selvfølgelig også det in mente for halvandet år siden, det er jo klart, at når du så kommer ind til en kontraktforhandling et år senere, og du har hjulpet med en relativt ny trup til at blive dansk mester, så havde du selvfølgelig også håbet på, det ville blive belønnet og sat pris på. Ikke at der ikke blev sat pris på det men at man kunne se det den vej

Det har tidligere været fremme, hvordan blandt andet kontraktlængden var noget af det, der gjorde forhandlingerne til en udfordring.

Til Viaplay siger han, at han er helt klar over, at han ikke ville få en kontrakt på fem år. Det bad han heller ikke om. Han ville bare heller ikke nøjes med seks måneder for eksempel, og i interviewet nævner han det konkrete minimumskrav.

– Minimum to år. Men der har ikke været så mange tal på bordet. Det har mere været, at den skulle strikkes sammen omkring at være præstationsbetinget.

Viaplay har tidligere kunnet fortælle, at det ville kræve en lønnedgang, hvis der skulle en længerevarende kontrakt på bordet.

Lukas Lerager kom til FC København i 2021 og har siden spillet flere end 200 kampe med løven på brystet.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Stort medie hylder AGF-profil

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

FC Midtjylland henter ny back