Peter Ankersen og Khouma Babacar var hele ude af truppen i Jess Thorups sidste tid i FC København. Så galt stod det ikke til med Lukas Lerager, men det var tydeligt, at Thourp til sidst foretrak Marko Stamenic over den tidligere danske landsholdsspiller.
Det er næppe helt forkert at antage, at Lukas Lerager hører til en gruppe af FCK-spillere, der er mindst ked af, at Jess Thorup nu er blevet fyret og erstattet med Jacob Neestrup.
Den 29-årige midtbanespiller ønsker dog ikke at tale om den nu afskedigede cheftræner. "Ingen kommentarer" er, hvad man får, når man stiller et spørgsmål om Jess Thorup.
Sin egen formkurve vil Lerager dog gerne tale om – den, der gjorde, at Jess Thorup ikke så ham som starter til sidst.
– Jeg har måske følt, at jeg var lidt nede i en bølgedal, men så slemt synes jeg heller ikke, det har været. Selvfølgelig er der nogle ting, jeg kan forbedre, men det hænger også sammen med, at holdet ikke har præsteret. Så kommer man hurtig til at se dårlig ud, siger Lerager til Tipsbladet.
– Men jeg har også været skuffet over mig selv, for jeg ved godt, at der skal mere til. Det gælder om at kigge på sig selv og på, hvad man kan forbedre i dagligdagen, siger Lerager, der dog ikke vil afsløre, hvad der skal finpudses.
Han har lagt de sidste par kampe under Jess Thorups ledelse bag sig.
– Hvis han havde en følelse af, at der var andre, der kunne klare opgaven bedre end mig, er det jo bare sådan, det er. Han var cheftræner, så det var ham, der bestemte. Det må alle acceptere. Det var jo heller ikke første gang, han gjorde det mod mig, lyder det fra midtbanemanden.
Nu er det som bekendt Jacob Neestrup, der svinger dirigentstokken på træningsbanen i FC København, og Lukas Lerager har et godt indtryk af sin nye chef.
– Det har været nogle gode træninger med god power og energi. Vi har haft fokus på de ideer, som Neestrup gerne vil implementere, og så er det jo en træner, vi alle sammen kender godt. Man kan dog også godt fornemme, at han er cheftræner nu – han er lidt mere klar i stemmen. Sådan skal det også være.
– Han er meget klar og tydelig, og han siger lige ud af posen, hvad det er, han forventer, og det gør det meget nemt at forholde sig til som spiller. Det har vi også haft brug for, konstaterer Lerager.
FC København møder AGF i Parken søndag aften.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
LIVE
Superliga-LIVE: Udebliver fra træning
NYHEDER
Revser Alexander Zorniger
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
LIVE
TransferLIVE: Går all-in på Tottenham-stjerne
MEDIE
FCM-transfer i fare
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
Her kan du se AGF mod Sabah FK
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
Henter Mads Junker
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
NYHEDER