Lukas Lerager: Så slemt har det heller ikke været

Lukas Lerager vil ikke tale om Jess Thorup, der nu er fortid i FC København.



Peter Ankersen og Khouma Babacar var hele ude af truppen i Jess Thorups sidste tid i FC København. Så galt stod det ikke til med Lukas Lerager, men det var tydeligt, at Thourp til sidst foretrak Marko Stamenic over den tidligere danske landsholdsspiller.

Det er næppe helt forkert at antage, at Lukas Lerager hører til en gruppe af FCK-spillere, der er mindst ked af, at Jess Thorup nu er blevet fyret og erstattet med Jacob Neestrup.

Den 29-årige midtbanespiller ønsker dog ikke at tale om den nu afskedigede cheftræner. "Ingen kommentarer" er, hvad man får, når man stiller et spørgsmål om Jess Thorup.

Sin egen formkurve vil Lerager dog gerne tale om – den, der gjorde, at Jess Thorup ikke så ham som starter til sidst.

– Jeg har måske følt, at jeg var lidt nede i en bølgedal, men så slemt synes jeg heller ikke, det har været. Selvfølgelig er der nogle ting, jeg kan forbedre, men det hænger også sammen med, at holdet ikke har præsteret. Så kommer man hurtig til at se dårlig ud, siger Lerager til Tipsbladet. 

– Men jeg har også været skuffet over mig selv, for jeg ved godt, at der skal mere til. Det gælder om at kigge på sig selv og på, hvad man kan forbedre i dagligdagen, siger Lerager, der dog ikke vil afsløre, hvad der skal finpudses. 

Han har lagt de sidste par kampe under Jess Thorups ledelse bag sig.

– Hvis han havde en følelse af, at der var andre, der kunne klare opgaven bedre end mig, er det jo bare sådan, det er. Han var cheftræner, så det var ham, der bestemte. Det må alle acceptere. Det var jo heller ikke første gang, han gjorde det mod mig, lyder det fra midtbanemanden.

Nu er det som bekendt Jacob Neestrup, der svinger dirigentstokken på træningsbanen i FC København, og Lukas Lerager har et godt indtryk af sin nye chef.

– Det har været nogle gode træninger med god power og energi. Vi har haft fokus på de ideer, som Neestrup gerne vil implementere, og så er det jo en træner, vi alle sammen kender godt. Man kan dog også godt fornemme, at han er cheftræner nu – han er lidt mere klar i stemmen. Sådan skal det også være.

– Han er meget klar og tydelig, og han siger lige ud af posen, hvad det er, han forventer, og det gør det meget nemt at forholde sig til som spiller. Det har vi også haft brug for, konstaterer Lerager.

FC København møder AGF i Parken søndag aften. 





LIVE

LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

FCK sigter stadig efter 15. juni

Her er FC Københavns vej i Europa

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Kommer med frækt bud på dansk mester

FCK-træner roser Felix Beijmo



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Giver transferopdatering

Kæmpe røgslør af Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

AGF kan ende med millionregning, men…

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Cristiano Ronaldo i optur



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Brighton – Manchester United

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning