Lukas Lerager: Så slemt har det heller ikke været

Lukas Lerager vil ikke tale om Jess Thorup, der nu er fortid i FC København.



Peter Ankersen og Khouma Babacar var hele ude af truppen i Jess Thorups sidste tid i FC København. Så galt stod det ikke til med Lukas Lerager, men det var tydeligt, at Thourp til sidst foretrak Marko Stamenic over den tidligere danske landsholdsspiller.

Det er næppe helt forkert at antage, at Lukas Lerager hører til en gruppe af FCK-spillere, der er mindst ked af, at Jess Thorup nu er blevet fyret og erstattet med Jacob Neestrup.

Den 29-årige midtbanespiller ønsker dog ikke at tale om den nu afskedigede cheftræner. "Ingen kommentarer" er, hvad man får, når man stiller et spørgsmål om Jess Thorup.

Sin egen formkurve vil Lerager dog gerne tale om – den, der gjorde, at Jess Thorup ikke så ham som starter til sidst.

– Jeg har måske følt, at jeg var lidt nede i en bølgedal, men så slemt synes jeg heller ikke, det har været. Selvfølgelig er der nogle ting, jeg kan forbedre, men det hænger også sammen med, at holdet ikke har præsteret. Så kommer man hurtig til at se dårlig ud, siger Lerager til Tipsbladet. 

– Men jeg har også været skuffet over mig selv, for jeg ved godt, at der skal mere til. Det gælder om at kigge på sig selv og på, hvad man kan forbedre i dagligdagen, siger Lerager, der dog ikke vil afsløre, hvad der skal finpudses. 

Han har lagt de sidste par kampe under Jess Thorups ledelse bag sig.

– Hvis han havde en følelse af, at der var andre, der kunne klare opgaven bedre end mig, er det jo bare sådan, det er. Han var cheftræner, så det var ham, der bestemte. Det må alle acceptere. Det var jo heller ikke første gang, han gjorde det mod mig, lyder det fra midtbanemanden.

Nu er det som bekendt Jacob Neestrup, der svinger dirigentstokken på træningsbanen i FC København, og Lukas Lerager har et godt indtryk af sin nye chef.

– Det har været nogle gode træninger med god power og energi. Vi har haft fokus på de ideer, som Neestrup gerne vil implementere, og så er det jo en træner, vi alle sammen kender godt. Man kan dog også godt fornemme, at han er cheftræner nu – han er lidt mere klar i stemmen. Sådan skal det også være.

– Han er meget klar og tydelig, og han siger lige ud af posen, hvad det er, han forventer, og det gør det meget nemt at forholde sig til som spiller. Det har vi også haft brug for, konstaterer Lerager.

FC København møder AGF i Parken søndag aften. 





Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen



LIVE

TransferLIVE: Eriksen-bejler henter midt i Barca


Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

Trist Mikael Uhre-besked


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Rejser til Brøndby med en røvfuld

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Den helt rigtige Højlund-beslutning



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Bayern raser mod Donnarumma

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

FC Barcelona-stjerner i chok

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte

– Jeg er stærkere end nogensinde

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Dansker færdig i Galatasaray

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Her fejler de fatalt på transfermarkedet



Megatransfer på vej?

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Kreativ transfer-løsning?

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

– Han kan blive vigtig

Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag



FC Barcelona forsøger sig med dansker

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Kæmpetransfer på vej – Man Utd scorer millioner

Bo Henriksen forudser gigantisk transfer

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Påpeger Conrad Harders problem

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?



Tour de France – 1. etape

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert