Lyngby-boss: Gudjohnsen skal slå transferrekorden

Der sker virkelig noget for Andri Gudjohnsen nu, fortæller Lyngby-direktør Andreas Byder.



Lyngbys islandske angriber Andri Gudjohnsen har i den seneste tid været igennem en spøjs situation. Han er først blevet hentet til Lyngby på en permanent aftale, som først træder i kraft til sommer.

Der er dog en mulighed for, at han inden når at blive solgt, hvor belgiske Gent ifølge Tipsbladets oplysninger har budt på angriberen. I et interview på Viaplay, som kan ses i toppen af artiklen, fortæller Lyngby-direktør Andreas Byder, at der er noget i gang. 

– I de sidste par uger og sidste måned der har det intensiveret, og der sker virkelig noget nu, så det er vi glade for, og det var også det, vi lovede Andri, at du kommer til en klub, og vi lover dig, at den der, der er en mulighed, så får du lov til at gå videre, siger han og fortsætter:

– Ligesom vi siger til alle vores andre spillere. Og kommer den nu, så er det fantastisk. Kommer den først til vinter, så er det også okay, lyder det fra Andreas Byder.

Desuden kan der være et historisk stort salg på vej for Lyngby. Det er i hvert fald målet, og der er blevet sat en rejse på spil for klubbens sportschef Nicas Kjeldsen, hvis det lykkes for dem.

– Jeg har sagt til Nicas, at der er en rejse til hele familien til Rhodos, hvis vi slår transferrekorden. Den må I så ind og google, fordi den har vi diskuteret lidt på vej herover. Vi skal selvfølgelig slå Lyngbys transferrekord. Måske også med længder, men vi skal i hvert fald slå den, smiler Byder.

I øjeblikket står det mellem Maurits Kjærgaard, der ifølge Transfermarkt røg til Salzburg for omkring 20 millioner kroner og Carsten Fredgaard, der skiftede til Sunderland i 1999 for 16 millioner kroner. Her mener Byder, at inflationen siden dengang skal regnes med.

Andri Gudjohnsen fører topscorerlisten i Superligaen indtil videre med 13 mål indtil videre.







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Skyder stor FCM-historie ned



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dansker på blokken i ny storklub

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Brasilien – Norge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Her er prisen på Aral Simsir

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

‘Det er et angreb på FCK’

Her er 1/8-finalerne ved VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Klapper i om stor Superliga-transfer

FCK tjener millioner på ung stopper

Stort FCK-talent er blevet solgt

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

FCK-direktør får job i West Ham



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Laudrup stopper på TV 2

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’