Lyngbys islandske angriber Andri Gudjohnsen har i den seneste tid været igennem en spøjs situation. Han er først blevet hentet til Lyngby på en permanent aftale, som først træder i kraft til sommer.
Der er dog en mulighed for, at han inden når at blive solgt, hvor belgiske Gent ifølge Tipsbladets oplysninger har budt på angriberen. I et interview på Viaplay, som kan ses i toppen af artiklen, fortæller Lyngby-direktør Andreas Byder, at der er noget i gang.
– I de sidste par uger og sidste måned der har det intensiveret, og der sker virkelig noget nu, så det er vi glade for, og det var også det, vi lovede Andri, at du kommer til en klub, og vi lover dig, at den der, der er en mulighed, så får du lov til at gå videre, siger han og fortsætter:
– Ligesom vi siger til alle vores andre spillere. Og kommer den nu, så er det fantastisk. Kommer den først til vinter, så er det også okay, lyder det fra Andreas Byder.
Desuden kan der være et historisk stort salg på vej for Lyngby. Det er i hvert fald målet, og der er blevet sat en rejse på spil for klubbens sportschef Nicas Kjeldsen, hvis det lykkes for dem.
– Jeg har sagt til Nicas, at der er en rejse til hele familien til Rhodos, hvis vi slår transferrekorden. Den må I så ind og google, fordi den har vi diskuteret lidt på vej herover. Vi skal selvfølgelig slå Lyngbys transferrekord. Måske også med længder, men vi skal i hvert fald slå den, smiler Byder.
I øjeblikket står det mellem Maurits Kjærgaard, der ifølge Transfermarkt røg til Salzburg for omkring 20 millioner kroner og Carsten Fredgaard, der skiftede til Sunderland i 1999 for 16 millioner kroner. Her mener Byder, at inflationen siden dengang skal regnes med.
Andri Gudjohnsen fører topscorerlisten i Superligaen indtil videre med 13 mål indtil videre.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Smider Salah-bombe
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Oddset styrtdykker
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
OPTAKT