Lyngby-boss: Gudjohnsen skal slå transferrekorden

Der sker virkelig noget for Andri Gudjohnsen nu, fortæller Lyngby-direktør Andreas Byder.



Lyngbys islandske angriber Andri Gudjohnsen har i den seneste tid været igennem en spøjs situation. Han er først blevet hentet til Lyngby på en permanent aftale, som først træder i kraft til sommer.

Der er dog en mulighed for, at han inden når at blive solgt, hvor belgiske Gent ifølge Tipsbladets oplysninger har budt på angriberen. I et interview på Viaplay, som kan ses i toppen af artiklen, fortæller Lyngby-direktør Andreas Byder, at der er noget i gang. 

– I de sidste par uger og sidste måned der har det intensiveret, og der sker virkelig noget nu, så det er vi glade for, og det var også det, vi lovede Andri, at du kommer til en klub, og vi lover dig, at den der, der er en mulighed, så får du lov til at gå videre, siger han og fortsætter:

– Ligesom vi siger til alle vores andre spillere. Og kommer den nu, så er det fantastisk. Kommer den først til vinter, så er det også okay, lyder det fra Andreas Byder.

Desuden kan der være et historisk stort salg på vej for Lyngby. Det er i hvert fald målet, og der er blevet sat en rejse på spil for klubbens sportschef Nicas Kjeldsen, hvis det lykkes for dem.

– Jeg har sagt til Nicas, at der er en rejse til hele familien til Rhodos, hvis vi slår transferrekorden. Den må I så ind og google, fordi den har vi diskuteret lidt på vej herover. Vi skal selvfølgelig slå Lyngbys transferrekord. Måske også med længder, men vi skal i hvert fald slå den, smiler Byder.

I øjeblikket står det mellem Maurits Kjærgaard, der ifølge Transfermarkt røg til Salzburg for omkring 20 millioner kroner og Carsten Fredgaard, der skiftede til Sunderland i 1999 for 16 millioner kroner. Her mener Byder, at inflationen siden dengang skal regnes med.

Andri Gudjohnsen fører topscorerlisten i Superligaen indtil videre med 13 mål indtil videre.





Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Smider Salah-bombe

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

AGF – FC Midtjylland

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC København – Vejle Boldklub

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Oddset styrtdykker

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Sender stikpille til FC København-flop

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Han er færdig i Brøndby

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Viborg FF – FC Nordsjælland