Lyngby-boss rørt over BIF-gestus: Dybt taknemmelig

Fans af Brøndby IF har købt støttebilletter i Lyngby, og salget har rundet 1.200. Det varmer i hjertet hos Lyngby-bossen Andreas Byder.



Det er hamrende koldt udenfor, coronavirus er fortsat en del af hverdagen i Danmark, og hver eneste dag er der nyheder om mutationer og nye mulige nedlukninger. Danskerne skal blive hjemme og undgå at mødes med for mange mennesker.

Jo, der er nok at bekymre sig om i disse tider, og måske derfor varmer det ekstra meget, hvis man gør noget godt for andre.

Netop det kan de skrive under på i Lyngby Boldklub.

Der er fortsat ikke adgang for tilskuere til fodboldkampe i Danmark, og dermed står klubberne uden en væsentilig indtægt og har i øvrigt gjort det i snart et år.

Men i Lyngby Boldklub har man fået hjælp fra en uventet kant.

Klubben har sat støttebilletter til salg på sin hjemmeside. Egentlig var det kun planen at gøre det for Lyngby-fans, men en Brøndby-fan ved navn Casper Valentin ønskede også at købe en støttebillet, og så endte Lyngby med at gøre det muligt at købe støttebilletter til udebaneafsnittet. Pengene går dog fortsat til Lyngby. 

– Det er bare en sindssygt smuk tanke, siger administrerende direktør Andreas Byder til tipsbladet.dk:

– Det betyder meget for os og bekræfter den fornemmelse, vi selv har. Vi er en klub, folk gerne vil have er med, hvor det er sjovt. Så kan det godt være, at vi ikke har helt samme budget eller stadion, men vi er en fed klub, der spiller underholdende fodbold. Der er måske mange, der har Lyngby som nummer to klub, selv om de er ærke-FCK- eller Brøndby-fans.

Lyngby sælger støttebilletterne for en 50’er, og da Brøndby-fans har købt 1.200 i skrivende stund, svarer det til 60.000 kroner. I alt er der solgt over 2000 støttebilletter.

– I sådan en klub som vores betyder hver en krone noget. Vi har allerede brændt 100.000 kroner af på banevarme indtil videre.

– Vi har en fanfond og laver det også denne gang, og sidst lykkedes det fanklubben at samle 130.000 kroner ind, og de penge kan man søge. Jeg kan søge den, vores fysioterapeut kan søge den. Sidst blev der købt udstyr til banerne og noget ultralyd til kælderen. Vi kan købe udstyr, vi mangler, og som ikke lige er muligt med den økonomi, vi har. Det kunne for eksempel være, at vi denne gang bruger pengene på en angrebstræner til akademiet i et halvt år, siger Andreas Byder. 

Det er i øvrigt ikke kun journalister, der ringer til direktøren for at høre mere til historien.

– Jeg har fået tre opkald fra bestyrelsesmedlemmer her til morgen, og det var ikke spørgsmål om vores likviditet. Det var spørgsmål om, hvor mange billetter vi har solgt, og det er jo helt fantastisk, siger Lyngby-direktøren.

Brøndby gæster søndag Lyngby, og hjemmeholdet er i dialog med udeholdets fans om en markering på stadion. Allerhelst havde Lyngby åbnet døren for tilskuere søndag, men det lader sig altså ikke gøre.

– Vi ville ønske, vi kunne fylde stadion søndag med trommer og tifo og røgkanoner, men det kan vi ikke. Og så må vi forsøge at få noget sjovt ud af det her, siger Andreas Byder, der slutter af, som han startede; nemlig med en tak til Brøndby-supporterne, der har købt støttebilletter:

– Vi er dybt taknemmelige – det er sådan en smuk tanke.

Også holdleder Henrik “Lux” Sørensen er glad for støtten – så glad, at han nu vil donere en Mogens Krogh-kamptrøje. Det kan du se mere om herunder.





Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’




LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Harry Maguire ryger i skammekrogen

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

‘Så er Clement Bischoff færdig’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Langer ud efter Peter Sørensen

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Har ondt af Steve Cooper

22 millioner kroner!

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

I transfermøde med Superliga-klub

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Retssag om Maradonas død begynder forfra



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Arsenal – Sporting CP

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Hugo Ekitike misser VM

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Bayern München – Real Madrid

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Heldige danske damer slår Sverige

Legende stopper som cheftræner for Messi

Brøndby er de dårligste i Europa

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Nu reagerer Morten Krogh

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback