Lyngby-boss rørt over BIF-gestus: Dybt taknemmelig

Fans af Brøndby IF har købt støttebilletter i Lyngby, og salget har rundet 1.200. Det varmer i hjertet hos Lyngby-bossen Andreas Byder.



Det er hamrende koldt udenfor, coronavirus er fortsat en del af hverdagen i Danmark, og hver eneste dag er der nyheder om mutationer og nye mulige nedlukninger. Danskerne skal blive hjemme og undgå at mødes med for mange mennesker.

Jo, der er nok at bekymre sig om i disse tider, og måske derfor varmer det ekstra meget, hvis man gør noget godt for andre.

Netop det kan de skrive under på i Lyngby Boldklub.

Der er fortsat ikke adgang for tilskuere til fodboldkampe i Danmark, og dermed står klubberne uden en væsentilig indtægt og har i øvrigt gjort det i snart et år.

Men i Lyngby Boldklub har man fået hjælp fra en uventet kant.

Klubben har sat støttebilletter til salg på sin hjemmeside. Egentlig var det kun planen at gøre det for Lyngby-fans, men en Brøndby-fan ved navn Casper Valentin ønskede også at købe en støttebillet, og så endte Lyngby med at gøre det muligt at købe støttebilletter til udebaneafsnittet. Pengene går dog fortsat til Lyngby. 

– Det er bare en sindssygt smuk tanke, siger administrerende direktør Andreas Byder til tipsbladet.dk:

– Det betyder meget for os og bekræfter den fornemmelse, vi selv har. Vi er en klub, folk gerne vil have er med, hvor det er sjovt. Så kan det godt være, at vi ikke har helt samme budget eller stadion, men vi er en fed klub, der spiller underholdende fodbold. Der er måske mange, der har Lyngby som nummer to klub, selv om de er ærke-FCK- eller Brøndby-fans.

Lyngby sælger støttebilletterne for en 50’er, og da Brøndby-fans har købt 1.200 i skrivende stund, svarer det til 60.000 kroner. I alt er der solgt over 2000 støttebilletter.

– I sådan en klub som vores betyder hver en krone noget. Vi har allerede brændt 100.000 kroner af på banevarme indtil videre.

– Vi har en fanfond og laver det også denne gang, og sidst lykkedes det fanklubben at samle 130.000 kroner ind, og de penge kan man søge. Jeg kan søge den, vores fysioterapeut kan søge den. Sidst blev der købt udstyr til banerne og noget ultralyd til kælderen. Vi kan købe udstyr, vi mangler, og som ikke lige er muligt med den økonomi, vi har. Det kunne for eksempel være, at vi denne gang bruger pengene på en angrebstræner til akademiet i et halvt år, siger Andreas Byder. 

Det er i øvrigt ikke kun journalister, der ringer til direktøren for at høre mere til historien.

– Jeg har fået tre opkald fra bestyrelsesmedlemmer her til morgen, og det var ikke spørgsmål om vores likviditet. Det var spørgsmål om, hvor mange billetter vi har solgt, og det er jo helt fantastisk, siger Lyngby-direktøren.

Brøndby gæster søndag Lyngby, og hjemmeholdet er i dialog med udeholdets fans om en markering på stadion. Allerhelst havde Lyngby åbnet døren for tilskuere søndag, men det lader sig altså ikke gøre.

– Vi ville ønske, vi kunne fylde stadion søndag med trommer og tifo og røgkanoner, men det kan vi ikke. Og så må vi forsøge at få noget sjovt ud af det her, siger Andreas Byder, der slutter af, som han startede; nemlig med en tak til Brøndby-supporterne, der har købt støttebilletter:

– Vi er dybt taknemmelige – det er sådan en smuk tanke.

Også holdleder Henrik “Lux” Sørensen er glad for støtten – så glad, at han nu vil donere en Mogens Krogh-kamptrøje. Det kan du se mere om herunder.





Kommer med kæmpe Agger-nyhed




LIVE

TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

De jagter Henrik Meister

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Monsterbud på vej

Afslører: Dolberg sat til salg

Arsenal-dansker vender hjem

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Afslører dansk toptræners millionløn

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

De burde drømme om denne Brøndby-spiller