Lyngbys gode stime af resultater i foråret er endegyldigt brudt. Det nedrykningstruede hold led søndag eftermiddag sit andet nederlag i træk, da man efter en tæt kamp tabte 1-2 i Silkeborg i Superligaens nedrykningsspil.
Gæsterne havde ellers en gylden mulighed for at udligne efter pausen og sikre sig et værdifuldt point i bundstriden.
Men Sævar Magnussens afbrænder fra 11-meterpletten betød, at hans hold måtte rejse tomhændet hjem og forbliver under nedrykningsstregen.
Lyngby-spillerne må tilskrive nederlaget en skrækkelig start, hvor de i en halv time reelt var nedspillet af et veloplagt hjemmehold.
Younes Bakiz åbnede scoringen for Silkeborg efter ni minutter, da han afsluttede et lynhurtigt angreb med masser af løb og bevægelse.
Callum McCowatt spillede bolden ind bag Lyngbys bagkæde, hvor Bakiz først tæmmede den med venstre fod og i næste bevægelse tjattede den fordi Lyngby-keeper Jannich Storch med højre yderside.
Der var kun spillet et kvarter, da det blev 2-0 på straffespark, efter at dommer Simon Duerlund Rasmussen havde været ved skærmen for at genvurdere en situation, hvor Anders Klynge blev ramt over foden i feltet.
Topscorer Tonni Adamsen udnyttede den store chance fra pletten.
Lyngby havde enormt svært ved at komme i vejen for hjemmeholdets konstante strøm af hurtige, flade afleveringer.
Anders Klynge kunne have gjort det til 3-0, men måtte se sit skud reddet på stregen af Lyngbys Leon Klassen.
Men ud af ingenting kom gæsterne tilbage i kampen på holdets hidtil bedste angreb i kampen.
Bolden endte hos Lauge Sandgrav på venstrekanten, som sendte en elegant ydersideaflevering på tværs til Michael Opoku. Angriberen tog et træk og sendte kuglen ind bag Nicolai Larsen i målet.
Målet ændrede kampen, og kort efter pausen kunne Lyngby være kommet på omgangshøjde.
Silkeborgs Pelle Mattsson ramte tilfældigt bolden med hånden i feltet, Simon Duerlund Rasmussen måtte igen til VAR-skærmen og dømte også denne gang straffespark.
Saevar Magnusson fik ansvaret, men ramte bolden helt håbløst og sendte den både over og forbi Silkeborg-målet.
Spillemæssigt var det nu Lyngby, der var ovenpå. Men det kneb med at komme frem til store chancer. Leon Klassen havde den bedste mulighed efter lidt over en time, men måtte se Nicolai Larsen redde i målet.
Med sejren holder Silkeborg sig foran Viborg i kampen om at vinde nedrykningsspillet og slutte på syvendepladsen. De to hold mødes i Viborg næste søndag.
Lyngbys næste mulighed for point kommer på fredag, når holdet tager imod AaB.
/ritzau/
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
MEDIE
Jonas Wind er i København
– Det har man nok aldrig set før
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
Vil være en af verdens største klubber om fem år
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
På rov i FC København
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
Han erstatter Bo Henriksen
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
Chelsea og Liverpool flopper fælt
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM