Lyngby misser gylden chance for point

Lyngby startede dårligt, brændte et straffespark og endte med at tabe 1-2 i Silkeborg.



Lyngbys gode stime af resultater i foråret er endegyldigt brudt. Det nedrykningstruede hold led søndag eftermiddag sit andet nederlag i træk, da man efter en tæt kamp tabte 1-2 i Silkeborg i Superligaens nedrykningsspil.

Gæsterne havde ellers en gylden mulighed for at udligne efter pausen og sikre sig et værdifuldt point i bundstriden.

Men Sævar Magnussens afbrænder fra 11-meterpletten betød, at hans hold måtte rejse tomhændet hjem og forbliver under nedrykningsstregen.

Lyngby-spillerne må tilskrive nederlaget en skrækkelig start, hvor de i en halv time reelt var nedspillet af et veloplagt hjemmehold.

Younes Bakiz åbnede scoringen for Silkeborg efter ni minutter, da han afsluttede et lynhurtigt angreb med masser af løb og bevægelse.

Callum McCowatt spillede bolden ind bag Lyngbys bagkæde, hvor Bakiz først tæmmede den med venstre fod og i næste bevægelse tjattede den fordi Lyngby-keeper Jannich Storch med højre yderside.

Der var kun spillet et kvarter, da det blev 2-0 på straffespark, efter at dommer Simon Duerlund Rasmussen havde været ved skærmen for at genvurdere en situation, hvor Anders Klynge blev ramt over foden i feltet.

Topscorer Tonni Adamsen udnyttede den store chance fra pletten.

Lyngby havde enormt svært ved at komme i vejen for hjemmeholdets konstante strøm af hurtige, flade afleveringer.

Anders Klynge kunne have gjort det til 3-0, men måtte se sit skud reddet på stregen af Lyngbys Leon Klassen.

Men ud af ingenting kom gæsterne tilbage i kampen på holdets hidtil bedste angreb i kampen.

Bolden endte hos Lauge Sandgrav på venstrekanten, som sendte en elegant ydersideaflevering på tværs til Michael Opoku. Angriberen tog et træk og sendte kuglen ind bag Nicolai Larsen i målet.

Målet ændrede kampen, og kort efter pausen kunne Lyngby være kommet på omgangshøjde.

Silkeborgs Pelle Mattsson ramte tilfældigt bolden med hånden i feltet, Simon Duerlund Rasmussen måtte igen til VAR-skærmen og dømte også denne gang straffespark.

Saevar Magnusson fik ansvaret, men ramte bolden helt håbløst og sendte den både over og forbi Silkeborg-målet.

Spillemæssigt var det nu Lyngby, der var ovenpå. Men det kneb med at komme frem til store chancer. Leon Klassen havde den bedste mulighed efter lidt over en time, men måtte se Nicolai Larsen redde i målet.

Med sejren holder Silkeborg sig foran Viborg i kampen om at vinde nedrykningsspillet og slutte på syvendepladsen. De to hold mødes i Viborg næste søndag.

Lyngbys næste mulighed for point kommer på fredag, når holdet tager imod AaB.

/ritzau/



Vilde Hillerød vinder topbrag i 1. division

2-2 i Haderslev: Thomas Jørgensen redder Viborg

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner

Fælder dom over Victor Froholdt

Brøndby sparer millioner

Afsløring: Dansk kriseklub solgt

Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

AGF nærmer sig angriber

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Legende om Højlund: Her er problemet

‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’

Bjarne Riis kan score millionbeløb

FC København scorer 16 millioner kroner

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

– En undskyldning for tabere

Steve Cooper står ved sin dommerkritik

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe

Stor ros til FC Midtjylland

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

‘De har problemer med os’

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

FCM taber til AS Roma i Europa League

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden