Lyngbys gode stime af resultater i foråret er endegyldigt brudt. Det nedrykningstruede hold led søndag eftermiddag sit andet nederlag i træk, da man efter en tæt kamp tabte 1-2 i Silkeborg i Superligaens nedrykningsspil.
Gæsterne havde ellers en gylden mulighed for at udligne efter pausen og sikre sig et værdifuldt point i bundstriden.
Men Sævar Magnussens afbrænder fra 11-meterpletten betød, at hans hold måtte rejse tomhændet hjem og forbliver under nedrykningsstregen.
Lyngby-spillerne må tilskrive nederlaget en skrækkelig start, hvor de i en halv time reelt var nedspillet af et veloplagt hjemmehold.
Younes Bakiz åbnede scoringen for Silkeborg efter ni minutter, da han afsluttede et lynhurtigt angreb med masser af løb og bevægelse.
Callum McCowatt spillede bolden ind bag Lyngbys bagkæde, hvor Bakiz først tæmmede den med venstre fod og i næste bevægelse tjattede den fordi Lyngby-keeper Jannich Storch med højre yderside.
Der var kun spillet et kvarter, da det blev 2-0 på straffespark, efter at dommer Simon Duerlund Rasmussen havde været ved skærmen for at genvurdere en situation, hvor Anders Klynge blev ramt over foden i feltet.
Topscorer Tonni Adamsen udnyttede den store chance fra pletten.
Lyngby havde enormt svært ved at komme i vejen for hjemmeholdets konstante strøm af hurtige, flade afleveringer.
Anders Klynge kunne have gjort det til 3-0, men måtte se sit skud reddet på stregen af Lyngbys Leon Klassen.
Men ud af ingenting kom gæsterne tilbage i kampen på holdets hidtil bedste angreb i kampen.
Bolden endte hos Lauge Sandgrav på venstrekanten, som sendte en elegant ydersideaflevering på tværs til Michael Opoku. Angriberen tog et træk og sendte kuglen ind bag Nicolai Larsen i målet.
Målet ændrede kampen, og kort efter pausen kunne Lyngby være kommet på omgangshøjde.
Silkeborgs Pelle Mattsson ramte tilfældigt bolden med hånden i feltet, Simon Duerlund Rasmussen måtte igen til VAR-skærmen og dømte også denne gang straffespark.
Saevar Magnusson fik ansvaret, men ramte bolden helt håbløst og sendte den både over og forbi Silkeborg-målet.
Spillemæssigt var det nu Lyngby, der var ovenpå. Men det kneb med at komme frem til store chancer. Leon Klassen havde den bedste mulighed efter lidt over en time, men måtte se Nicolai Larsen redde i målet.
Med sejren holder Silkeborg sig foran Viborg i kampen om at vinde nedrykningsspillet og slutte på syvendepladsen. De to hold mødes i Viborg næste søndag.
Lyngbys næste mulighed for point kommer på fredag, når holdet tager imod AaB.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
MEDIE
City med vildt rekordbud
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
Her kan du se Mexico mod Sydafrika
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
NYHEDER