Lyngby Boldklub havde ikke engang meldt det offentligt ud, at klubben havde købt Mayron George fri af Randers FC, før den solgte angriberen videre. Til sommer skifter George til FC Midtjylland.
Costaricaneren havde fået vekslet sin lejeaftale med Lyngby til en permanent én af slagsen, og det gør altså, at det er Lyngby, der nu, må man formode, scorer en fin transfersum på angriberen.
Mayron George har scoret syv mål i 18 kampe for de kongeblå, og han får pæne ord med på vejen af sin nuværende cheftræner.
– Mayron har været et godt bekendtskab for os, og navnlig i efteråret bidrog han med vigtige mål for os. Han er en dygtig angriber med et stort potentiale og et højt niveau, som vi også har været med til at vise frem i tiden her. Det gør også, at Mayron er blevet interessant for FC Midtjylland, og vi ønsker ham alt mulig held og lykke, når den tid kommer, siger Thomas Nørgaard til klubbens hjemmeside.
– Indtil da har både vi og Mayron dog fuldt fokus på nutiden, og det er, at han skal slutte ordentligt af hos os og bidrage til, at vi igennem de kommende slutspilskampe sikrer os endnu en sæson i Alka Superligaen.
Det ligner en svær opgave for George og co., der synes sikre på et ende i playoffkampe for at undgå nedrykning. Holdet har ti point op til redning, inden slutspillet begynder i næste weekend.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
MEDIE
