Lyngby efter AaB-remis: Det er surrealistisk

Lyngby-lejren har svært ved at begribe, hvordan det ikke blev til en sejr over AaB efter en god præstation.



20-7 i skudstatistikken og en føring indtil det 95. minut.

Lyngby gav sig selv alle forudsætninger for at slå AaB mandag aften, men i de døende sekunder hev nordjyderne 2-2 med hjem fra Lyngby Stadion efter et sent frisparksmål af norske Iver Fossum.

Derfor var Lyngby-profilen Victor Torp en slukøret mand efter kampen, hvor han har svært ved at forstå, hvordan det ikke blev til tre point.

– Det er lidt surrealistisk. Jeg synes, vi spillede en super god kamp, og det virker lidt vildt, at vi kun lavede to mål. Vi kunne sagtens have lavet fem mål, men deres målmand (Jacob Rinne, red.) stod en helt vanvittig kamp, siger Victor Torp.

AaB’s første målscorer, Mathias Ross, giver Torp ret i, at Lyngby kunne have scoret flere mål, men forsvarsspilleren føler alligevel, at uafgjort var et retvisende resultat.

– Ja, det synes jeg egentlig, for jeg synes også, vi kunne have lavet fem mål. Vi ramte indersiden af stolpen lige inden pausen, og det kunne have ændret kampbilledet markant, men jeg vil give ham ret i, at Lyngby godt kunne have scoret flere end to.

AaB-træner Marti Cifuentes erklærer sig tilfreds med pointet baseret på kampens udvikling, og spanieren sender også ros i retning af Jacob Rinne og Iver Fossum, der blev afgørende.

– Vi har en keeper, der gjorde det godt, og vi har kvalitetsspillere, der kan gøre, hvad Iver gjorde i det sidste minut, så jeg er meget tilfreds med pointet, siger Cifuentes.

På den modsatte trænerbænk er der en opfattelse af, at det var ren og skær uheld, at kampen ikke udmøntede sig i fuld gevinst.

– Det er selvfølgelig hårdt. Det er en af de situationer, hvor fodbold ikke er sjovt, men når det kommer på baggrund af så god en præstation, kan vi se positivt fremad. Så uheldige er man ikke generelt, så der skal nok komme andre kampe, hvor det er os, der afgør det til sidst.

– Jeg har rost spillerne til skyerne, og jeg bare super ked af det på deres vegne, for jeg synes virkelig, de lagde hjerte og kvalitet i det. Det er kun uheld, at vi ikke vandt den kamp klart, vurderer Lyngby-træner Carit Falch.

Lyngby har nu seks point op til nedrykningsstregen, som AaB ligger ti point over med otte kampe tilbage.

/ritzau/



Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Brøndby straffet – får stor bøde

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

AGF på rov i Hobro IK

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Andreas Christensen i chokskifte?

Randers FC – OB

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

“Har set ham fra OB få karantæne”

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Vender hjem til AaB

Lars Friis får ikke stort job

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

– Det havde været en større katastrofe

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp