Lyngby efter AaB-remis: Det er surrealistisk

Lyngby-lejren har svært ved at begribe, hvordan det ikke blev til en sejr over AaB efter en god præstation.



20-7 i skudstatistikken og en føring indtil det 95. minut.

Lyngby gav sig selv alle forudsætninger for at slå AaB mandag aften, men i de døende sekunder hev nordjyderne 2-2 med hjem fra Lyngby Stadion efter et sent frisparksmål af norske Iver Fossum.

Derfor var Lyngby-profilen Victor Torp en slukøret mand efter kampen, hvor han har svært ved at forstå, hvordan det ikke blev til tre point.

– Det er lidt surrealistisk. Jeg synes, vi spillede en super god kamp, og det virker lidt vildt, at vi kun lavede to mål. Vi kunne sagtens have lavet fem mål, men deres målmand (Jacob Rinne, red.) stod en helt vanvittig kamp, siger Victor Torp.

AaB’s første målscorer, Mathias Ross, giver Torp ret i, at Lyngby kunne have scoret flere mål, men forsvarsspilleren føler alligevel, at uafgjort var et retvisende resultat.

– Ja, det synes jeg egentlig, for jeg synes også, vi kunne have lavet fem mål. Vi ramte indersiden af stolpen lige inden pausen, og det kunne have ændret kampbilledet markant, men jeg vil give ham ret i, at Lyngby godt kunne have scoret flere end to.

AaB-træner Marti Cifuentes erklærer sig tilfreds med pointet baseret på kampens udvikling, og spanieren sender også ros i retning af Jacob Rinne og Iver Fossum, der blev afgørende.

– Vi har en keeper, der gjorde det godt, og vi har kvalitetsspillere, der kan gøre, hvad Iver gjorde i det sidste minut, så jeg er meget tilfreds med pointet, siger Cifuentes.

På den modsatte trænerbænk er der en opfattelse af, at det var ren og skær uheld, at kampen ikke udmøntede sig i fuld gevinst.

– Det er selvfølgelig hårdt. Det er en af de situationer, hvor fodbold ikke er sjovt, men når det kommer på baggrund af så god en præstation, kan vi se positivt fremad. Så uheldige er man ikke generelt, så der skal nok komme andre kampe, hvor det er os, der afgør det til sidst.

– Jeg har rost spillerne til skyerne, og jeg bare super ked af det på deres vegne, for jeg synes virkelig, de lagde hjerte og kvalitet i det. Det er kun uheld, at vi ikke vandt den kamp klart, vurderer Lyngby-træner Carit Falch.

Lyngby har nu seks point op til nedrykningsstregen, som AaB ligger ti point over med otte kampe tilbage.

/ritzau/





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Langer ud efter trænerlegende

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Køber engelsk klub

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

– Det må for alt i verden ikke ske!

Nu er Dreyer historisk

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Skræmmende Chido Obi-scener

I chok over Manchester United

631 millioner kroner

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

‘Han tisser isterninger’

Arne Slot dybt frustreret



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

– Det vil jeg aldrig gøre!

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Bo Henriksen lander TV-job

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Medier revser Real Madrid-træner

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Whites afliver Black Cats i Leeds