Lyngby efter AaB-remis: Det er surrealistisk

Lyngby-lejren har svært ved at begribe, hvordan det ikke blev til en sejr over AaB efter en god præstation.



20-7 i skudstatistikken og en føring indtil det 95. minut.

Lyngby gav sig selv alle forudsætninger for at slå AaB mandag aften, men i de døende sekunder hev nordjyderne 2-2 med hjem fra Lyngby Stadion efter et sent frisparksmål af norske Iver Fossum.

Derfor var Lyngby-profilen Victor Torp en slukøret mand efter kampen, hvor han har svært ved at forstå, hvordan det ikke blev til tre point.

– Det er lidt surrealistisk. Jeg synes, vi spillede en super god kamp, og det virker lidt vildt, at vi kun lavede to mål. Vi kunne sagtens have lavet fem mål, men deres målmand (Jacob Rinne, red.) stod en helt vanvittig kamp, siger Victor Torp.

AaB’s første målscorer, Mathias Ross, giver Torp ret i, at Lyngby kunne have scoret flere mål, men forsvarsspilleren føler alligevel, at uafgjort var et retvisende resultat.

– Ja, det synes jeg egentlig, for jeg synes også, vi kunne have lavet fem mål. Vi ramte indersiden af stolpen lige inden pausen, og det kunne have ændret kampbilledet markant, men jeg vil give ham ret i, at Lyngby godt kunne have scoret flere end to.

AaB-træner Marti Cifuentes erklærer sig tilfreds med pointet baseret på kampens udvikling, og spanieren sender også ros i retning af Jacob Rinne og Iver Fossum, der blev afgørende.

– Vi har en keeper, der gjorde det godt, og vi har kvalitetsspillere, der kan gøre, hvad Iver gjorde i det sidste minut, så jeg er meget tilfreds med pointet, siger Cifuentes.

På den modsatte trænerbænk er der en opfattelse af, at det var ren og skær uheld, at kampen ikke udmøntede sig i fuld gevinst.

– Det er selvfølgelig hårdt. Det er en af de situationer, hvor fodbold ikke er sjovt, men når det kommer på baggrund af så god en præstation, kan vi se positivt fremad. Så uheldige er man ikke generelt, så der skal nok komme andre kampe, hvor det er os, der afgør det til sidst.

– Jeg har rost spillerne til skyerne, og jeg bare super ked af det på deres vegne, for jeg synes virkelig, de lagde hjerte og kvalitet i det. Det er kun uheld, at vi ikke vandt den kamp klart, vurderer Lyngby-træner Carit Falch.

Lyngby har nu seks point op til nedrykningsstregen, som AaB ligger ti point over med otte kampe tilbage.

/ritzau/





– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation




LIVE

LIVE: Flotte ord om Roony Bardghji

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

OB – FC København

Vild spådom om FC Midtjylland

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Markant transfermelding om Højlund

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Peter Kjær: Her er min bekymring

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Supercomputer spår FCM-nedtur

Liverpool – Tottenham

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Farzam: En gave for FC København

AaB-krisen fortsætter

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Inter smider point i toppen af Serie A

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Manchester United – Aston Villa

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Barcelona – Sevilla

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Frimann uenig – Det er en tendens

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Fem bud på David Nielsens afløser

Tilbage efter lang pause

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Real Madrid – Elche

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

FCK-boss melder klar målsætning ud

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!